موفقیت محققان ایرانی در بهبود پارکینسون با سلول‌های بنیادی

وی با اشاره به شیوع سالانه ۱۳۰ در ۱۰۰ هزار نفر سوختگی در دنیا گفت: قیمت مشابه خارجی «رویین شیت» حدود هزار و ۵۰۰ دلار است. علاوه بر این محصول سلولی دیگری به نام «رویین گرف» (پوست زنده دولایه) در پژوهشگاه رویان تولید شده است که در درمان زخم‌های دیابتی کاربرد دارد. قیمت مشابه خارجی این محصول هم دو هزار و ۵۰۰ دلار است.

رئیس پژوهشکده سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان از موفقیت محققان این پژوهشگاه در تولید سلول پیش ساز دوپامینرژیک مشتق از سلول بنیادی رویانی با هدف استفاده در روند بهبودی مبتلایان به پارکینسون در مدل حیوانی خبر داد.

بهاروند یکی دیگر از محصولات سلولی پژوهشگاه رویان را «رویین شیت» عنوان کرد که یک ورقه سلولی کراتینوسیت (سلول اصلی سازنده روپوست) است و در درمان سوختگی کاربرد دارد.

انتهای پیام/

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا؛ حسین بهاروند که در نشستی علمی در حاشیه نمایشگاه دستاورد‌های جهاد دانشگاهی در سازمان برنامه و بودجه سخن می‌گفت با اشاره به ابتلای حدود ۲۵۰ هزار نفر به پارکینسون در ایران گفت: محصول سلولی تولیدی محققان پژوهشگاه رویان برای درمان پارکینسون موسوم به دوپاسل در مرحله حیوانی با موفقیت آزمایش شده و امیدواریم فاز بالینی طرح را سال آینده آغاز کنیم.

منبع

|