میزان ارتکاب جرم زندانیان حرفه آموخته شاغل و بازگشت مجدد آنان به زندان ناچیز است

محمدی اصل در خصوص تشویق و ترغیب زندانیان برای پرداختن به ورزش گفت : زندانیانی که در فعالیت های ورزشی شرکت می کنند می توانند از مرخصی بهره بگیرند و عفو های موردی برای آنان در نظر گرفته می شود . در کنار تشویق مالی از پاداش های معنوی نظیر بهره مندی از رفاهیات موجود در زندان نیز سود خواهند برد .

محمدی اصل اظهار داشت : برای زندانی یک پرونده شخصیتی تشکیل می شود و در آن پرونده مشخص می گردد که شغل و حرفه ی این زندانی در خارج از زندان چه بوده است . آیا دارای تخصصی می باشد ؟ آن مددجویان محکومی که دارای تخصصی نیستند از طریق فنی و حرفه ای ، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی و صنایع دستی کلاسهای آموزشی برای آنان برگزار می شود و مورد آموزشهای لازم قرار می گیرند و تخصص و حرفه ای را می آموزند و مدرکی نیز برای آنان صادر و تحویل داده می شود و در راستای تخصص این افراد به چند شکل اشتغال فراهم می گردد.

محمدی اصل گفت : نسبت به تحصیلات فرزندان زندانیان حساس هستیم و به هر نحوی که شده ، تلاش می کنیم تا آن فرزندانی که ترک تحصیل کرده اند را دوباره به درس و مدرسه بازگردانیم.

محمدی اصل در خصوص اشتغال برای خانواده های مددجو و فرزندان آنها گفت : اگر خانواده زندانی اعم از دختر ، پسر و همسر آنها توانایی کار کردن داشته باشند به کارآفرینان معرفی و مشغول بکار می شوند.

 

 

وی گفت : در اردیبهشت ماه سالجاری قریب به دو میلیارد تومان از طریق کارگاهها و کار آفرینان حقوق پرداخت شده است .

وی ادامه داد : حتی زندانیانی که در کلاسهای نهضت سواد آموزی شرکت می کنند ، عودت و بازگشت آنها به زندان کمتر است .

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف



منبع

 

وی با بیان اینکه به صورت هفتگی به خانواده زندانیان سرکشی می شود ، گفت : روزهای چهارشنبه بنده شخصا به همراه همکاران به دو تا سه خانواده زندانیان سرکشی کرده و از شرایط و وضعیت آنان آگاه می شویم و روزهای سه شنبه نیز در جلسات ملاقات عمومی بعضا خانواده های زندانیان مراجعه می کنند و مشکلات خود را مطرح می نمایند که مورد بررسی قرار می گیرد .

بخوانید:  کمک 50 میلیارد تومانی شهرداری تهران به سیستان و بلوچستان

 

وی در پایان گفت : درخواست بنده از کارآفرینان محترم این است که از مددجویان برای بحث اشتغال بهره گیری نمایند چون نیروهای کار جوان و فعالی هستند و تاکنون موردی از 2000 نفر مددجو شاغل در کارگاهها را برخورد نکرده ایم که تخلفی از آنها سر بزند و اعتماد متقابلی بین کارفرما و کارگر برقرار شده است .

 

 





وی در زمینه حرفه آموزی و رشته های مورد تعلیم برای  زندانیان خانم و آقا  گفت : در بخش بانوان ، رشته های قالیبافی ، گلدوزی ، سفال ، نقطه کوبی ، معرق و … آموزش داده می شود و معمولا کارهایی که توسط نسوان انجام می شود از نظر کیفیت و ظرافت آثار بهتری هستند . برای آقایان نیز رشته های برق ، مکانیک ، نجاری ، کشاورزی و … آموزش داده می شود و مربیان از ادارات فنی و حرفه ای ، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی و صنایع دستی مرتبا حضور یافته و به آموزش زندانیان مشغول هستند . در زمینه تئاتر و نمایش و تلاوت و حفظ جزء قرآن کریم نیز آموزشهایی صورت می گیرد .

وی افزود : جدا از بحث اشتغالزایی زندانیان ، برنامه اشتغالی که برای آنان تدارک دیده شده است ، اوقات فراغت زندانیان را نیز پر می کند و وقتی که اوقات فراغت آنها پر می شود خود به خود امنیت زندان نیز تامین می گردد و ما مشکلات خاص مربوط به زندانیان در زندانها را نخواهیم داشت و کارآفرینانی هم که در زندان یا خارج از زندان اشتغالزایی می کنند تسهیلات خوبی به آنان ارایه می شود که این تسهیلات 4 درصدی است و تا سقف 4 میلیارد تومان می باشد و تاکنون روند اشتغالزایی نتایج خوبی به دنبال داشته است .

محمدی اصل اضافه کرد : از سه سال پیش به دستور ریاست محترم سازمان زندانها ، رییس کل دادگستری گیلان و  دادستان محترم ، بحث اشتغال در زندانها جدی گرفته شد .

بخوانید:  تیم داوری ایران- ولز معرفی شد

 

رضا محمدی اصل ادامه داد : بیش از 80 کارگاه در زندانها و خارج از آنها ایجاد شده است و بیش از دو هزار از مددجویان محکوم که شرایط اشتغال به کار دارند با هماهنگی دستگاه قضایی در این کارگاهها مشغول به کار هستند . حقوق آنان از سه میلیون تا سقف هفت میلیون تومان است .

 

وی افزود : آمار قابل توجهی از زندانیان در گیلان زیر سن 40 سالگی و اکثریت دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم هستند . یعنی این افراد پس از آزادی نمی توانند در بدنه دولت به اشتغال بپردازند. لذا باید برای این افراد اشتغالی تعریف شود.

وی تصریح کرد : کسانی که نمی توانند از زندان خارج شوند کارگاههای مختلفی در درون زندان برای آنها ایجاد کرده ایم و افرادی که شرایط اشتغال را دارند با هماهنگی دستگاه قضایی در بیرون از زندان به کارخانه های متعدد اعزام و از آنها بکارگیری می شود و پس از آزادی با تخصصی که فرا گرفته اند و ارایه مدرکی که اخذ کرده اند می توانند از تسهیلات اشتغالزایی استفاده کرده و شغلی را برای خود ایجاد نمایند و 70 نفر سال گذشته از این طریق تسهیلات دریافت و مشغول به کار شده اند . حتی برخی از این مددجویان با دریافت حداقل تسهیلات و ایجاد شغل برای خود ، چندین مددجوی دیگر را نیز در نزد خود مشغول بکار کرده است .

 

انتهای پیام/

photo_۲۰۲۳-۰۶-۲۶_۰۳-۳۸-۲۲

 


آیا این خبر مفید بود؟

به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ “رضا محمدی اصل ” مدیر کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان گیلان در گفتگویی اختصاصی که به مناسبت فرا رسیدن هفته قوه قضاییه صورت گرفت ، گفت : در بررسی هایی که در زندانهای گیلان و سازمان زندانها انجام شد ، یکی از مهمترین عوامل جرم ، بیکاری و عدم داشتن درآمد ثابت است .

محمدی اصل اذعان داشت : کلیه مددجویانی که با حکم قضایی وارد زندان می شوند پرونده شخصیتی را در زندان و مرکز مراقبت بعد از خروج برای آنان تشکیل می شود و وضعیت زندگی این مددجویان مشخص می شود . انجمن هایی که زیر نظر مرکز مراقبت اداره زندانها هستند خانواده های زندانیان را تحت پوشش قرار می دهند و این خانواده ها را به کمیته امداد امام (ره) استان و بهزیستی استان معرفی می کنیم و تحت پوشش این نهادها قرار می گیرند و انجمن نیز ماهانه مبلغی به این خانواده ها کمک می کند . البته کمک های موردی به خانواده ها نیز صورت می گیرد در سال گذشته به 1040 نفر از خانواده ها کمک موردی نقدی  شده است و 1296 نیز مستمرا از سوی کمیته امداد و انجمن های مرتبط کمک دریافت می کردند .

بخوانید:  زندگی مجاهدانه شیخ فضل الله نوری در مستند "مشروعه بردار"

مدیر کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان گیلان در زمینه بحث ورزش زندانیان گفت : ورزش صبحگاهی در همه زندانها برقرار است . تیم های مختلف ورزشی به مسابقات ورزشی زندانهای کشور اعزام می گردد . سالن سرپوشیده ای در لاکان برای ورزش باستانی ساخته شده است . همچنین میزبان مسابقات قهرمانی زندانهای کشور را در گیلان میزبان بودیم. در اکثر زندانها ،هواخوری از فضای مناسب و وسیعی برخوردارند و زندانیان به والیبال و تنیس روی میز می پردازند. اعزام تیم کشتی به مسابقات را نیز در پیش داریم .

مدیر کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان گیلان در زمینه درصد بازگشت به زندان و ارتکاب جرم مددجویان حرفه آموخته و شاغل گفت : درصد بازگشت مددجویانی که کار و شغلی برای خود ایجاد کرده و از تسهیلات اشتغال بهره گیری کرده اند به زندان ، صفر است و حتی کسانی که در کارگاههای ما مشغول بکار هستند عودت و بازگشت آنان به زندان در مقایسه با سایر زندانیان کمتر است چون اداره زندانها برای باز اجتماعی شدن این افراد نیز برنامه های  روانشناسی ، فرهنگی و مددکاری را اجرا کرده است .

مدیر کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان گیلان با اشاره به لزوم ایجاد اشتغال برای زندانیان تاکید کرد : برنامه ریزی ها باید به گونه ای صورت گیرد که 75 درصد از محکومین مشغول بکار شوند .