میگرن در بانوان ۳ برابر آقایان است

وی گفت: سردرد‌های ثانویه حتماً علتی دارند، اما سردرد‌های اولیه بدون علتند و معمولا کم خطر‌تر و خوش خیم ترند.

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: سردرد‌ها به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می‌شوند سردرد‌های مزمن در گروه سردرد‌های اولیه قرار دارند و سردرد‌های حاد به دنبال یک علت ثانویه ایجاد می‌شوند.

_ به یکباره ایجاد می‌شوند­ و بیمار معمولاً سابقه‌ای از این سردرد‌ها را ذکر نمی‌کند

وی با اشاره به اینکه همه بیماران میگرنی نیاز به درمان‌های پیشگیری کننده ندارند گفت:­در بیمارانی که بیش از چهار بار در ماه سردرد میشود و یا تعداد سر درد از هفته‌ای یک بار کمتر است، اما چنان شدتی دارد که مجبور به ماندن در خانه میشود، از درمان‌های پیشگیری کننده استفاده می‌کنیم.

 

 

 

 

وی متذکر شد: حجم زیادی از بیماران به دنبال مصرف بیش از حد مسکن مبتلا به سردرد می‌شوند که در بیماران مبتلا به میگرن مزمن بسیار شایع است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا؛ دکتر فرهاد عصارزادگان در برنامه تلویزیونی ضربان با بیان این مطلب افزود: میگرن در بانوان اغلب تحت تاثیر هورمون است و در دوران قاعدگی دچار حملات میگرنی می‌شوند.

انتهای پیام/

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره انواع سردرد توضیح داد: سردرد‌ها به دو گروه سردرد‌های اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند؛ سردرد‌های اولیه: خوش خیم و تکرار شونده هستند و معمولا خطرناک نیستند، میگرن و سردرد‌های عصبی از جمله سردر‌های اولیه محسوب می‌شوند.

بخوانید:  پیشرفت‌های صنعت دفاعی حاصل باور عمیق به جمله «ما می توانیم» است

وی همچنین درباره مواد غذایی موثر در تشدید بیماری گفت: بعضی از مواد غذایی از جمله­ لبنیات به ویژه پنیر، شکلات‌های کاکائو دار، ادویه جات تند، مواد افزودنی خوراکی باعث تشدید درد‌های میگرنی می‌شوند. در این میان از بین رفتن نظم خواب، نور‌های تند، خستگی و گرسنگی، تغییرات آب و هوایی و استشمام عطر‌های تند نیز از عوامل آغازکننده سردرد‌های میگرنی محسوب می‌شوند.

وی گفت: اگر فردی بیش از ۱۵ روز از ماه را مبتلا به سردرد باشد و با این سردرد‌ها به مدت ۳ ماه دست به گریبان باشد، مبتلا به سردرد مزمن است.

سردرد‌های حاد معمولاً با این علائم همراه هستند:

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف


منبع

­وی گفت: شیوع سردرد‌های حاد بسیار کمتر است، اما معمولاً بسیار جدی ترند، سردرد‌های حاد نیاز به تشخیص و اقدام فوری دارند.

دکتر عصارزادگان درباره کسانی که مبتلا به سندروم سردرد‌های بعد از مصرف مسکن می‌شوند گفت: اگر فردی بیش از ۱۵ روز در ماه مسکن ساده بخورد و یا بیش از ۸ الی ۱۰ روز ترکیبات کدئین دار مصرف کند، مبتلا به این سندروم می‌شود. ایشان تاکید کرد مسکن‌ها را با احتیاط بیشتری مصرف کنید.

آیا این خبر مفید بود؟

_ این نوع سردرد‌ها گاهی با علائم عصبی (دوبینی، تاری دید، تب، کاهش سطح هوشیاری) همراه هستند

وی افزود: در سردرد‌های ثانویه معمولاً مسائل تهدید کننده حیات وجود دارد که از مثال‌های ساده آن­ سردرد‌های ناشی از عفونت‌های گوارشی تا نمونه‌های خطرناک آن که به دنبال خون ریزی‌های مغزی ایجاد می‌کند را شامل می‌شود.

بخوانید:  در حلقه رندان ۱۷۷ با شاعران طنز بحران برگزار می‌شود

 

وی با بیان اینکه بیماری پایه ژنتیک دارد و در خانواده‌های که سابقه فرد مبتلا به میگرن وجود دارد، بیشتر دیده می‌شود افزود:­۲ مدل درمان داریم: یک مدل درمان علامتی است که در هنگام بروز سردرد صورت می‌گیرد مدل دوم درمان‌های پیشگیری کننده است: در این روش بیمار در این ماه، تحت درمان‌های دارویی قرار می‌گیرد تا ماه آینده به سردرد مبتلا نشود.

وی داروها، طب سوزنی و تزریق بوتاکس را از جمله راه‌های درمان میگرن عنوان کرد.