نقش تأمین مالی قرض‌الحسنه در رشد کسب وکارهای فرهنگ‌بنیان

در ادامه نشست، امضا و تبادل تفاهم‌نامه همکاری توسعه بازارپردازی فرهنگی، با حضور مدیران ارشد صندوق اعتباری هنر و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، مابین بانک قرض الحسنه مهر ایران و دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور، انجام پذیرفت.

درهمین‌راستا، مدیرعامل بانک مهر با اشاره بر تاثیر تامین مالی قرض الحسنه بر رشد اقتصادی کسب و کارها، تاکید کرد: به منظور استفاده از این ظرفیت در بستر کار فرهنگی، نوآوری‌های مالی بسیاری از طریق برنامه‌های کاربردی این بانک شکل گرفته که از آن جمله می‌توان به چهار عنوان خدمت قرض الحسنه اشاره کرد:

انتهای پیام/

وی ادامه داد: ما تلاش کردیم فعالان فرهنگی و سرمایه گذاران و تهیه کنندگان ارشدی که در این زیست بوم فعال هستند کنار هم بنشانیم و این رویکرد جدیدی است که همه اهل فرهنگ باید کمک کنند که این سفره هر چه بهتر و بیشتر برای فرزندان ما پهن شود.

 

شمسی‌نژاد، با تاکید بر توجه بانک قرض‌الحسنه مهر به توسعه سبک زندگی ایرانی-اسلامی، ادامه داد: حرکت بانک برای کاهش کارمزد 4% تسهیلات قرض‌الحسنه، علیرغم کاهش درآمدهای بانک، برای توجه به دغدغة‌های مذهبی، آغاز شده است. در پایان تاکید گردید، برگزاری سالانة «جشنواره ملی و هنری قرض‌الحسنه»، با هدف حمایت از آثار هنری و محصولات فرهنگی با محوریت قرض‌الحسنه، در دستور کار بانک قرض‌الحسنه مهر قرار گرفته است.

شورای فرهنگ عمومی و بانک مهر

شورای فرهنگ عمومی و بانک مهر

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف


منبع

وی افزود: نگاه بانک‌های قرض الحسنه، صرفاً مالی نیست، بلکه فرهنگی است. ترکیب «بانک» و «قرض‌الحسنه» بیانگر یک کار فرهنگی و ارزشی است. در این راستا مردم نیز بازخورد بسیار خوبی را نشان داده‌اند، چنانکه کمترین معوقات در سیستم بانکی از آن بانک‌های قرض‌الحسنه هست، در حالی‌که بیشترین تسهیلات در این بانک‌ها عرضه می‌شود.

بخوانید:  اجرای پویش «همراهان سفر ایمن نوروزی» در شمال استان کرمان

اول، ارائه کالا کارت به عنوان کارت زندگی به منظور استفاده از قرض‌الحسنه برای تأمین مالی خرد در سبد مصرفی خانوار؛ دوم ارائه اعتبار قرض‌الحسنه در صورت تمرکز مالی نهادهای فرهنگی و اجتماعی در بانک؛ سوم ارائه تسهیلات مستقیم قرض‌الحسنه به کسب و کارهای فرهنگی؛ و چهارم ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف 500 میلیون تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی که بانک مهر آن‌ها را در برنامه دارد.

شورای فرهنگ عمومی و بانک مهر

 

 

شورای فرهنگ عمومی و بانک مهر

در ادامه این مراسم، سیدسعید شمسی‌نژاد مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، تاکید کرد: براساس پژوهشی که اینجانب در حوزه مالی انجام دادم، باور به کسب سود سالانه بیش از 20% تبدیل به یک فرهنگ و باور ریشه‌دار در میان مردم شده است. تغییر این باور و رفتار که در طول سال‌ها نهادینه شده دشوار است. از این رو پس از تأسیس بانک‌های قرض‌الحسنه، نگاه مثبتی به تداوم و ماندگاری آن‌ها حداقل در بانک مرکزی وجود نداشت. اما امروز به برکت «قرض‌الحسنه»، این بانک‌ها نقش برجسته‌ای در جامعه پیدا کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ رویداد تامین مالی فرهنگ‌بنیان به همت شورای فرهنگ عمومی کشور و صندوق اعتباری هنر و حضور نهادها و سازمان‌های مرتبط فرهنگی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری برگزار گردید. در این رویداد، مبتنی بر تفاهم‌همکاری مالی و اعتباری مابین صندوق اعتباری هنر و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، تفاهم‌نامه‌ها و موافقت‌نامه‌های همکاری برای توسعه بازارپردازی فرهنگی مابین دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی و دیگر نهادها و سازمان‌های مرتبط فرهنگی منعقد گردید که طی آنها شرایط و زیرساخت‌های رشد صنایع فرهنگی فراهم و زمینه برای فعالین این عرصه بیش از پیش آماده شد. این تفاهم‌نامه‌ها گامی به منظور نهادینه‌کردن بازارپردازی فرهنگی و رونق هرچه بیشتر کسب‌وکارهای فرهنگ‌بنیان در راستای تغییر و تحولاتی در عرصه سبک زندگی است.

بخوانید:  تغییر تاریخ برگزاری مسابقات فیتنس چلنج قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی

سیدمجید امامی؛ دبیر شورای فرهنگ عمومی در این مراسم، اظهار داشت: تمام عرصه های سبک زندگی ما متأثر از مصرف فرهنگی است که مربوط به ما نیست و ما هر چه فعالیت می‌کنیم باز هم در این زمینه عقب‌ماندگی داریم. مصرف فرهنگی فرزندان ما درون زا نیست. همه ما از تولیدکننده و سرمایه گذار و فعال فرهنگی باید کاری کنیم که این عرصه را بازپس بگیریم. این امر هم فرایند پیچیده ای دارد.

آیا این خبر مفید بود؟