نقش جدید شرکت‌های دانش‌بنیان در اجرای تحقیق و توسعه صنعتی جهت بومی‌سازی فناوری و تجهیزات گلوگاهی صنایع بزرگ

وی در پایان گفت: چالش‌های پیش روی صنایع ایران در کاربرد فناوری و تحقیق و توسعه با رویکردی جامع قابل حل است. تاکید بر اهمیت فناوری و تحقیق در توسعه صنعتی و همسوسازی منابع در راستای توسعه زنجیره ارزش، صنایع را قادر می‌سازد تا به مواد خام ارزش افزوده و از اتکا به خام فروشی دور شوند. ایران می‌تواند با بهره‌گیری از تخصص شرکت‌های دانش‌بنیان و ترویج بومی‌سازی فناوری‌های صنعتی، توانمندی‌های تحقیقاتی خود را ارتقا داده و وابستگی به واردات را کاهش دهد. همچنین تخصیص منابع مالی از طریق اقدامات مندرج در برنامه هفتم توسعه موجب تحول فناوری و حمایت از رشد صنایع دانش‌بنیان خواهد شد. در نهایت این تلاش‌ها به توسعه کلی صنعتی ایران کمک خواهد کرد.

بهزادی بخش اظهار داشت: ایران می‌تواند با سرمایه گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان، توانمندی‌های تحقیقاتی صنعتی خود را تقویت کرده و وابستگی به واردات را کاهش دهد. رویکرد فعلی در ایران بر بومی‌سازی فناوری‌های صنعتی، تجهیزات و فرآیند‌های تولید تاکید دارد. این استراتژی با هدف کشور مبنی بر دستیابی به تحول فناوری در بخش صنعت همسو می‌باشد. ایران با بومی‌سازی فناوری‌ها می‌تواند اتکا به واردات خارجی را کاهش دهد، صنایع داخلی را ارتقا دهد و به صادرکننده خدمات فنی و مهندسی تبدیل شود. تجربه موفق بومی سازی در صنعت نفت پتانسیل این رویکرد را نشان می‌دهد. تلاش‌های بیشتری برای تکرار این موفقیت در سایر صنایع و تکمیل زنجیره ارزش مورد نیاز است.

انتهای پیام/ منبع

نقش جدید شرکت‌های دانش‌بنیان در اجرای تحقیق و توسعه صنعتی جهت بومی‌سازی فناوری و تجهیزات گلوگاهی صنایع بزرگ

این کارشناس اقتصادی در زمینه تحقق منابع مالی مورد نیاز برای تحقیق و توسعه صنعتی در اختیار معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در برنامه هفتم توسعه گفت: تحقق منابع مالی مورد نیاز برای تحقیق و توسعه صنعتی مستلزم اقدامات مهمی است. به عنوان بخشی از برنامه هفتم توسعه، اقدامات کلیدی برای ارتقای تحول فناوری در صنایع ایران انجام شده است. اخذ عوارض و مالیات از صادرات محصولات خام و نیمه خام صنعتی و تخصیص این منابع به اکوسیستم علم و فناوری کشور از جمله این موارد است. برآورد حدود ۴۰ هزار میلیارد تومانی برای این منظور نشان از سرمایه گذاری قابل توجه در حمایت از دانش‌بنیان و توسعه اکوسیستم علم و فناوری دارد. علاوه بر این، ارائه اعتبارات مالیاتی تحقیق و توسعه به صنایع می‌تواند آن‌ها را برای انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه تشویق کند و کاهش منابع دولتی را جبران کند.

بخوانید:  کاهش ۵.۷ درصدی تردد نسبت به روز قبل در محورهای برون‌شهری

یک کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تحقیق و توسعه (R&D) سنگ بنای پیشرفت صنعتی است که به صنایع امکان نوآوری، بهبود فرآیند‌ها و توسعه محصولات جدید را می‌دهد. با این حال، صنایع ایران در بحث تحقیق و توسعه با چالش‌های متعددی روبرو هستند. ناکارآمدی اقتصادی یک نگرانی مهم است، زیرا سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه مستلزم ریسک بالایی است. علاوه بر این، صنایع به دلیل کمبود دانش، فناوری و تجهیزات تخصصی، فاقد توانایی انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه هستند. آن‌ها برای برآوردن نیاز‌های تکنولوژیکی خود به شدت به واردات متکی هستند و ظرفیت آن‌ها برای نوآوری را محدود می‌کند.

نقش جدید شرکت‌های دانش‌بنیان در اجرای تحقیق و توسعه صنعتی جهت بومی‌سازی فناوری و تجهیزات گلوگاهی صنایع بزرگ

وی ادامه داد: فناوری نقشی حیاتی در شکل دادن به زنجیره ارزش و محرک رشد صنعتی ایفا می‌کند. با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، صنایع می‌توانند بهره وری را بهبود بخشند، کارایی را افزایش دهند، هزینه‌ها را کاهش دهند و کالا‌های با کیفیت بالا تولید کنند. اما عدم بکارگیری صحیح فناوری در صنایع ایران مانع از توسعه زنجیره ارزش قوی شده است. به جای تمرکز صرف بر فروش محصولات خام، نیاز به همسو کردن منابع به سمت صنایع در حال توسعه است که از طریق فرآوری و تولید به مواد خام ارزش می‌افزایند.

حمید بهزادی بخش کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا با اشاره به لزوم به کارگیری فناوری و تحقیق و توسعه در صنعت کشور اظهار داشت: برای اولین بار در قانون جهش تولید دانش‌بنیان، اقدامات خوبی در زمینه اعطای مشروط مشوق‌های مالیاتی در راستای تحریک صنایع به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر در زمینه تحقیق و توسعه صورت گرفته است که می‌تواند هدایت منابع به این سمت را افزایش دهد. اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه از این نظر اهمیت بالایی دارد.

بخوانید:  واکنش مرتضی پورعلی گنجی به ناکامی در جام ملت های آسیا + عکس

نقش جدید شرکت‌های دانش‌بنیان در اجرای تحقیق و توسعه صنعتی جهت بومی‌سازی فناوری و تجهیزات گلوگاهی صنایع بزرگ

این کارشناس اقتصادی با اشاره نقش شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان متولی اصلی تحقیق و توسعه صنعتی گفت: برای رسیدگی به چالش‌های موجود در تحقیق و توسعه صنعتی، نیاز به موسسات اختصاصی متمرکز بر تحقیق و توسعه صنعتی وجود دارد. شرکت‌های دانش‌بنیان با تخصص خود در فناوری و اکوسیستم علم و فناوری کشور، می‌توانند نقش مهمی در پیشبرد نوآوری و پژوهش در بخش صنعت ایفا کنند. این شرکت‌ها دانش و منابع لازم برای حمایت از صنایع در توسعه فناوری‌های تخصصی، افزایش بهره وری و بهبود فرآیند‌ها را دارند.