«نمایش «باد شاه» طنزی فاخر از هنرمندان توانمند قزوین

سید ناصر قوامی از پیش کسوتان و هنرمندان باسابقه قزوینی است که با تحمل مرارت های هنر تئاتر و به قولی خوردن خاک نمایش پس از سالها دوری از عرصه کارگردانی این بار فضا را مناسب دید تا بار دیگر حرفی برای گفتن با مردم داشته باشد و اثری خلق کند تا بار دیگر مخاطبان را در این فضای جدی و دغدغه مند ناشی از مشکلات اقتصادی ساعاتی از مشکلات زندگی دور کرده و خنده و شادی را بر لبان مخاطبان بنشاند.

قوامی: بیش از هشت ماه است روی آن تمرین می کنیم که این تمرین ها در گالری حوزه هنری انجام شد و مراحل ابتدایی میزانسن ها نیز در فضای کوچک نگارخانه حوزه صورت گرفت و از 28 فروردین ماه روی صحنه رفته و تعداد عوامل نیز 31 نفر هستند که در تمام طول هشت ماه صادقانه و عاشقانه و متعهدانه پای کار بودند.

یکی دیگر از ویژگی های کار ما حضور هنرمندان متخصص و در سطح ملی است که عیار کشوری و ملی دارند و بازیگرانی هستند که برای اولین بار در تئاتر سوره و جشنواره ملی تئاتر فجر در سطح کشوری درخشید ه اند و حضورشان در این نمایش به جذابیت اثر کمک کرده است.

* تنوع حضور بازیگران در نقش های مختلف و تعدد بازیگر هم از ویژگی های این نمایش است؟

خوشبختانه در طول ایام سال شاهد اجرای نمایش های طنز و جدی و ادبی و مذهبی از سوی هنرمندان استان هستیم که توانسته مخاطبان خود را راضی کند هر چند نبود امکانات زیرساختی مانند سالن نمایش سالها این هنر را در تنگناهای شدید قرار داده بود که همچنان بخشی از آن باقی است.

اخیرا با ابتکار شهرداری و افتتاح تالار شهر در میدان عارف این بستر مهیا شده تا فضای مناسبی برای تمرین و اجرای آثار نمایشی بیشتری مهیا شود و این هفته یک نمایش فاخر طنز به روی صحنه رفته که دیدن آن را به همه خانواده ها توصیه می کنیم.

قوامی: این اثر ویژگی های یک نمایش سنتی و ایرانی را دارد و در واقع تئاتر کلاسیک خود ما محسوب می شود که چند ویژگی دارد که به چند مورد آن اشاره می کنم.

در روز اول بیشتر هنرمندان استان بویژه تئاتری ها و مدیران فرهنگی استان دعوت بودند تا شاهد اجرا باشند و ما هم این فرصت را داشتیم تا در مشغله های شدید کاری دو ساعت را به دیدن یک نمایش جذاب سپری کنیم.

بدون تردید هنر نمایش استادی و فن و مهارت بیشتری از بازیگری سینما و تلویزیون لازم دارد و بسیاری از هنرمندان شاخص و برجسته سینما ابتدا از صحنه تئاتر آغاز کردند و سپس در صفحه سینما و تلویزیون درخشیدند.

دیدن این نمایش گیرا و اثرگذار و سراسر خنده را به شهروندان توصیه می کنیم تا بدانند در قزوین هنرمندان شاخص و توانمندی هستند که در سطح ملی قادرند آثار ارزشمند خود را در معرض دید و قضاوت مخاطبان قرار دهند.

قوامی: بله ما در این نمایش شاهد حضور اقوام و افرادی از ملل مختلف هستیم مثلا خوابگزاری که از کشور هندوستان آمده یا بازرگان خاوری که از کشورهای مشرق زمین آمده و ما با حضور یک اژدهای مشرقی، گله گوسفند، بز و سگ و عروسک هایی در صحنه مواجه هستیم و صحنه هایی از نزاع لشکر متخاصم با سرداران رومی و مصری و پیاده نظام و سواره نظام هم رخ می دهد که جذابیت کار را بیشتر می کند و به نوعی حس شگفتانه ایجاد می کند.

بخوانید:  عزاداری هیات‌های حسینی همان بلندگوی عظیم نهضت حسینی است

این نمایش نقد زن بارگی و وطن فروشی و بی لیاقتی پادشاهان ستمگری است که سالها در کشور سلطه داشتند و در تخت سلطنت نشستند و می تواند موجب روشنگری شود و اگر از چنین کارهایی پشتیبانی شود می توان تولید آن را تداوم بخشید.

* نمایش « باد شاه» چه ویژگی هایی دارد؟

قوامی: به جرات باید اذعان کرد برای اولین بار در تاریخ تئاتر قزوین یک اثر هنری با این حجم بازیگر، تنوع دیالوگ ها و طنز ادبی با این هزینه سنگین در هنرهای نمایشی تولید می شود لذا از همه شهروندان بویژه مدیران و هنرمندان و جوانان و خانواده ها دعوت می کنیم با دیدن این نمایش به تقویت انگیزه بازیگران ما کمک کنند.

نویسنده، طراح و کارگردان: سید ناصر قوامی

سخن پایانی قوامی:

باد شاه/ نمایشی فاخر و شاد   

لذا پس از تکمیل پایان نامه به این نتیجه رسیدم یکی از حکایت های گلستان سعدی را به اثری نمایشی تبدیل کنم و به یکی از حکایت های کوتاه سعدی رسیدم که فقط چند خط بود که آن را به یک اثر نمایشی تبدیل کردم و این اثر خلق شد.

* سوژه های ادبی سنگین است آیا نگران جلب مخاطب نبودید؟ آیا اجرای این نمایش ها اقتصادی است؟

تالار شهر فضای بسیار خوبی برای آثار هنری ایجاد کرده که جای تشکر دارد و با توجه به هزینه صورت گرفته برای این مکان اگر ازمشورت کارشناسان استفاده می کردند شاید شرایط بهتری در آن ایجاد می شد که برای همه گروهها قابل استفاده بود اما به هرحال این سالن فضای آبرومندی است که بستر خوبی برای نمایش است.

استقبال خوب هنرمندان و مردم در اولین روز نمایش نشان داد این اثر می تواند شاید روزهای متمادی روی صحنه رفته و مخاطبان را راضی کند.

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ هنر نمایش و تئاتر صحنه از دیر باز به دلیل پیشینه هنری کشورمان مشتاقان و علاقمندان خاص خود را داشته و در برهه هایی هم مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

البته دنبال طنز فاخر هستیم تا بر اساس موقعیت بتواند مخاطب را بخنداند و شاد کند زیرا باور داریم در شرایطی هستیم که مردم ما بیش از گذشته نیاز دارند تا لبخندی بر لبانشان جاری شود و در یک فضای مفرحی قرار گیرند.

نکته: نمایش « باد شاه» بدون تردید یکی از آثار نمایشی جذاب ، دیدنی و طنز فاخری است که هر بیننده را جذب خود کرده و ساعات خوشی را برایشان مهیا می کند.

«باد شاه» از نمایش های جذابی است که علیرغم این که کمی طولانی است و بیش از یک ساعت و 45 دقیقه شما را در گیر داستان و بازی هنرمندان خود می کند اما از طنز جذاب و متنوع و صحنه ارایی زیبا و تعدد بازیگرانی توانمند بهره می برد که شما هرگز از حدود دو ساعت نشستن در روی صندلی سالن تالار شهر احساس خستگی نمی کنید و در پایان نمایش با دیالوگ های تاثیرگذار، طنز جذاب و بازی های مقتدرانه و مخاطب پسند شما نیز آن را تحسین کرده و با شادی و لبخند سالن را ترک می کنید.

بخوانید:  وزارت بهداشت در تحقیقات دانشگاهی هیچ محدودیت مالی قائل نیست

قوامی: این گونه کارها با این تعداد بازیگر و مدت زمان تمرین به هیچ وجه اقتصادی نیست و ما تاکنون حدود 500 میلیون تومان برای این اثر هزینه کرده ایم و چون دست اندرکاران نمایش زیاد هستند هیچ امیدی به سود نداریم و به سختی شاید هزینه های ما در صورت استقبال مردم تامین شود.

در پایان این گفتگو از همه شهروندان دعوت می کنیم حتما این نمایش طنز را ببینند و ساعات خوشی را برای خود و خانواده رقم بزنند و با این کار حامی و پشتیبان فرزندان هنرمند خود در قزوین باشند.

ویژگی دیگر نمایش این است که می تواند نمایشی سرگرم کننده برای همه مخاطبان در گروههای سنی مختلف باشد البته یکی از رسالت های هنر هم این است که بتواند مخاطب را سرگرم کرده و اوقات فراغتش را پر کند.

در روزگاری که صدا و سیما از مدیریت های غیر سیاسی و هنرمندانه تری برخوردار بود شاهد پخش تله تئاترهای جذابی چون سوء تفاهم، پرده عجایب، دکتر فاستوس، سرکلانتر خوش قلب، آدمهای ماشینی، بازپرس وارد می‌شود، دشمن مردم، به سوی دمشق، تله موش، بازرس کل، معمای یک قتل، سرقت مسلحانه، سوزنبانان، و تئاترهای جذابی چون بینوایان، باغ آلبالو، مردی برای تمام فصول،اعتراف، شکلک، ارتباط عجیبی میان مردم و هنرمندان نمایش ایجاد کرده و شاید اگر این روند ادامه داشت امروز دیدن تئاتر از دیدن فیلم پیشی می گرفت و شرایط بهتری برای اجرای صحنه ای داشتیم.

این نمایش بر اساس یکی ازآثار فاخر ادبی کشور نوشته شده که در گذشته کمتر شاهد اینگونه کارها بوده ایم که نویسندگان به آثار ادبی توجه ویژه داشته باشند و این حلقه مفقوده کار است البته ما یک ویژگی دیگری را هم الحاق کردیم و با چاشنی طنز به آن جذابیت بیشتری دادیم تا مخاطب پسند باشد.

سناریو و دیالوگ های سنگین و جذاب، بازی های گیرا و قوی، صحنه ارایی ساده اما متنوع، طراحی لباس، نورپردازی ف صدابرداری شفاف و استاندارد سرصحنه، بخش های متنوع و سوژه ادبی و طنز از جذابیت های این اثر هنری است.

سید ناصر قوامی نویسنده و کارگردان نمایش طنز بادشاه: برای تحصیلات تکمیلی پایان نامه ای ارائه دادم تحت عنوان«نمودهای هنر نمایش نامه نویسی در گلستان سعدی» که بعد از نگارش آن در پژوهشی که صورت گرفت متوجه شدم در میان آثار ادیبان فاخر کشورمان آثار اقتباسی بسیاری از میان آثار تالیف شده توسط نویسندگان، شعرا و عرفا و بزرگان مختلفی عرضه شده اما هیچ اثر نمایشی بر اساس گلستان تولید نشده است.

بخوانید:  حمایت عملی از خلاقیت‌ها و ایده‌های دانش‌آموزان هدفمند و مدون شد

سید ناصر قوامی با اثری ماندگار

فرصتی مهیا شد تا قبل از اولین اجرای رسمی در گپ و گفت صمیمانه با سید ناصر قوامی کارگران این نمایش طنز جذاب از حال و هوای این روزهای تئاتر بپرسیم.

بعد از 23 سال کار هنری که به دلیل حمایت نشدن از صحنه دور بودم سرانجام امسال به پیشنهاد رئیس حوزه هنری استان( امامقلی) اقدام به تولید این نمایش کردیم که جا دارد از این مدیر جوان فرهنگی تشکر کنیم که حوزه پای کار بود و ما قدردان هستیم.

* زمان این نمایش و مدت اجرا چند روز خواهد بود؟ 

* اجرای اینگونه نمایش ها در قزوین سابقه دارد؟ 

این نمایش شگفتانه های مختلفی ایجاد می کند و در فرازهایی از اثر نمایشی به گونه ای رفتار می کنیم که مخاطب شگفت زده می شود و کار ما را با دغدغه بیشتری پیگیری می کند و ارتباط بیشتری با نمایش برقرار می شود.

انتهای پیاممنبع

* نمایش « باد شاه» چگونه شکل گرفت و داستان آن برگرفته از چه موضوعی است؟

گفتگو: محمدرضا جباری

از روز سه شنبه نمایش طنز فاخری به نام« باد شاه» در تالار شهر قزوین به روی صحنه رفته که می تواند ساعات فرحبخش و شادی را برای همه گروهها بویژه خانواده ها فراهم کند.

این نمایش همه شب به غیر از شنبه ها از ساعت 20.15 دقیقه در تالار شهر قزوین واقع در میدان عارف جنب بوستان ملت به روی صحنه می رود و علاقمندان می توانند از آن دیدن کنند.

* تمرین این اثر چه مدت طول کشیده و چند بازیگر در آن ایفای نقش می کنند؟

ویزگی دیگر برخورداری از اجرای موسیقی زنده است که این امکان را برای مخاطب ایجاد می کند که از جذابیت بیشتری لذت ببرد و آن را تا پایان نمایش همراهی کند.

بازیگران: مرتضی نجفی، پیام نوروزی، مهدی خدایی، محمد قویدل، سید ابراهیم میر قاسمی، سید محمد موسوی، افشین نادرخانی، هاشم خلیلی، امیر بهرامیان، محمد یغمایی، حمید وحدانی، رامین فلاح، امیر محمد فتحی، محمد زارعی، محمد خدایاری، حسین پلا محله، حمید کاکاوند، علیرضا گروسی، دارا قوامی، میثم چگینی و مرجان مسگری 

مدت زمان اجرا یک ساعت و 45 دقیقه است و تا جایی که مخاطب استقبال کند می توانیم آن را به روی صحنه ببریم ولی در حال حاضر برای اجرای 45 روزه برنامه ریزی کرده ایم.

به همین دلیل توقع ما از مدیران دستگاههای متولی فرهنگی این است که به ما کمک کنند تا این کارها تداوم یابد مثلا هزینه سالن از ما دریافت نشود، یارانه پرداخت کرده و امکان بازدید گروههای مختلف را مهیا کنند در غیر این صورت متضرر خواهیم شد و دچار چالش می شویم.

در استان قزوین خوشبختانه گنجینه ای ارزشمند و متنوع از هنرمندان مطرح در هنر خوشنویسی، تئاتر، فیلم، منبت، هنرهای تجسمی، تعزیه، مجسمه با مس و سایر رشته ها وجود دارند که به غنای فرهنگی این خطه رونق بخشیده اند.

عوامل و بازیگران این نمایش عبارتند از: