نگاه ویژه به صنعت گردشگری در برنامه هفتم توسعه/ حمایت از فعالان بخش خصوصی و تقویت سرمایه‌گذاری

به گزارش خبرگزاری برنا، علی‌اصغر شالبافیان با بیان این خبر گفت: بررسی موضوعات سه حوزه تخصصی میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی در لایحه ارائه شده برنامه هفتم توسعه به مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد احکامی که در حوزه ماموریتی وزارتخانه پیشنهاد شده است، در راستای تقویت و توسعه صنعت گردشگری کشور است.

اختصاص ۶ حکم به صورت مستقیم در فصل ۱۷ به گردشگری

معاون گردشگری کشور دومین ویژگی متمایز لایحه برنامه هفتم توسعه را تعداد احکام خواند و اظهار کرد: تعداد احکام قابل توجهی توسط دولت ابلاغ شده است. وقتی لوایح پیشنهادی برنامه توسعه قبلی را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که بسیار محدودتر به حوزه‌های تخصصی ما پرداخته می‌شود. در صورتی که  در لایحه ارائه شده کنونی ۶ حکم به صورت مستقیم در فصل ۱۷ به گردشگری مرتبط است.


منبع

معاون گردشگری کشور با بیان اینکه به چند جهت لایحه برنامه هفتم توسعه نسبت به سنوات گذشته متمایز است، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های بارز آن عبارت است از اینکه فصل جداگانه‌ای تحت عنوان میراث‌فرهنگی و گردشگری ایجاد شده است. به این معنا که یکی از محورهای اصلی برنامه‌های ارائه شده حوزه‌های مذکور به شمار می‌آید.

معاون گردشگری کشور تصریح کرد: احکام پیشنهادی وزارت محدود به احکام این لایحه نیست. ما احکام متعدد دیگری را نیز به دولت پیشنهاد دادیم که در این لایحه گنجانده نشده است و موارد ارائه شده تنها برخی از احکامی هستند که برای  حمایت از توسعه صنعت گردشگری به دولت پیشنهاد شده است و بر اساس اقتضائات، ظرف و امکان برنامه هفتم مورد استفاده قرار گرفته است. اما به هر ترتیب همین احکام با توجه به درنظر گرفتن یک فصل مشخص در حوزه‌های تخصصی نشان از رویکرد حمایتی دولت از این صنعت را دارد.

بخوانید:  می‌خواهیم پیروزی را به ساپینتو تقدیم کنیم/ وریا غفوری فردا 90 دقیقه رقیب ما است

شالبافیان خاطرنشان کرد: در بند ۱۷ سیاست‌های کلی برنامه، بخشی تحت عنوان گردشگری و صنایع‌دستی دیده شده است و بندهای دیگر به موضوعات میراث‌فرهنگی و گردشگری مرتبط می‌شود. بنابراین اولین ویژگی لایحه پیشنهادی تبدیل حوزه‌های مذکور به یکی از محورهای برنامه است.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: لایحه برنامه هفتم توسعه برای نخستین بار با دارا بودن بخش‌های مجزای تخصصی، نگاه ویژه‌ای به صنعت گردشگری دارد.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف