نیروگاهی ۲۰ هزار مگاواتی به نام «نوجوانی»

انتهای پیام/نیروگاهی ۲۰ هزار مگاواتی به نام «نوجوانی»

۴۰ روز تست عادت به زود خوابیدن. ۴۰ روز تست عادت به کتاب‌خوانی. ۴۰ روز تست عادت به صبحانه درست‌حسابی خوردن …

گفتم عادت نکن؛ چون هنوز به وجه اسیرکننده عادت‌ها مشکوکم. فعلاً تست کن، شاید مشتری شدی! سر چهل روز غول تنبلی به خاک افتاده، دیگر بعد از آن تویی که با چشم باز این عادت را انتخاب کنی، یا نه.

قبل از این دوره ۴۰ روزه تمرینی، شبیه بعضی از زندانی‌ها، یک گوی سیاه سنگین به پایت وصل است، وقتی عضله تواناییت بعد از این چهل روز رشد کرد، تویی که انتخاب کنی برای همیشه توی کیسه عادت‌ها نگهش داری یا نه. 

اگر به نظریه «عادت آدم رو اسیر می‌کنه» معتقدی، پیشنهاد من یک اکتشاف درونی است!

فکر می‌کنی چند تا عادت داری؟ به چه چیزهایی عادت کرده‌ای و چشم‌بسته انجامشان می‌دهی؟ یک بار بیا و شبیه کارآگاه‌ها، با ذره‌بین، روی زندگی‌ات را ببین.

اگر به‌اندازه کافی دقت پای این کار بگذاری، می‌بینی که اووف‌، چه لیست بلندبالایی شد. یک نهارخوردن ساده، پر از عادت‌های ریزی است که اصلاً به چشم نمی‌آیند!

خیلی دوست داری اسیر عادت‌ها نباشی، یک‌بار بشین و لیستشان کن، بعد مثل مبصرها، لیست خوب‌ها و بدهایشان را بنویس!

همین کافی است ‌که ببینی، ما آدم‌ها، خواسته و ‌نخواسته، هر روزمان پر از دنیایی از عادت‌هاست. ارث رسیده از مادر و پدر و تلویزیون و دوست مهدکودک و …

فقط، آدم‌های حسابی، خیلی از عادت‌هایشان را انتخاب کرده‌اند؛ آدم‌هایی که مثل تکه چوب روی دریا هستند، به عادت‌هایی که از این‌وآن رسیده، بدون انتخاب، چسبیده‌اند.

راستش، نیروگاه بیست هزارمگاواتی، کم‌کم انرژی‌اش کم می‌شود. تو می‌مانی و عادت‌هایی که امروز با موتور پر قدرتت، انتخابشان کردی.

یادداشت: طیبه خدابخشی، روانشناس و مشاور

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف