هر گروه خونی دقیقا چه نوع رژیم غذایی باید داشته باشند؟

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه افزود: مشکلاتی که رژیم غذایی بر اساس گروه خونی، برای افراد ایجاد می کند در گروههای خاص، کودکان، سالمندان و افراد با بیماری زمینه ای می تواند به مراتب حادتر باشد.

 دکتر نیستانی با یادآوری این که بر اساس گروههای خونی، مصرف یا عدم مصرف هیچ ماده غذایی توصیه نمی شود، هشدارداد: چنانچه به بهانه حفظ سلامت بدن، گروه خاصی از مواد غذایی حذف شود در دراز مدت مشکلات فراوانی را در پی خواهد داشت.

به گزارش برنا؛ دکتر تیرنگ نیستانی با طرح این سوال که آیا می شود مثلاً برای یک کودک سه ساله هم بر مبنای این که گروه خونی A   دارد یا B، برخی مواد غذایی را قدغن کرد؟ هشدار داد: این رژیم های غذایی هیچ منطقی علمی ندارند و بدون شک در دراز مدت می توانند آسیب جدی به بدن وارد کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که چنانچه با نظر پزشک لازم باشد مصرف برخی گروههای غذایی محدود شود برای جبران این کمبود داروهای مکمل تجویز می شود گفت: این موارد با رژیم های خودسرانه ای که بر اساس گروههای خونی گرفته می شود، کاملا متفاوت است.

 سلامت بر علم استوار است نه باورشخصی

رژیم بر اساس گروههای خونی، تهدیدی برای سلامت سالمندان و کودکان

توصیه های غیر علمی که به ضرر سلامت تمام می شود

دکتر نیستانی اضافه کرد: خطرات رژیم‌های غذایی با توجه به این که چه گروههایی از مواد غذایی حذف می شوند می تواند، متفاوت باشد.

بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر نیستانی با بیان این موضوع که تغذیه، رژیم غذایی و به طورکلی امور مربوط به سلامت افراد هرگز مسله ای فردی نیست تاکید کرد: تحقیقات تغذیه ای فقط در چارچوب های علمی سندیت دارد، این تحقیقات باید تکرار پذیر باشد تا برای جمعیت عمومی استفاده شود.

بخوانید:  افزایش لکه زرد کرونایی خوزستان به 13 شهر

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با یادآوری این موضوع که ادعای علمی نیاز به شواهد علمی معتبر دارد توضیح داد: نتیجه تحقیقات در موضوعات سلامت محور و تغذیه ای باید به تایید سازمان بهداشت جهانی، انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور، انجمن تغذیه ایران و یا سایر مجامع علمی ملی و بین المللی معتبر دنیا برسد، این مراکز مرجع رسمی اعلام این مطالب اند و هر مطلبی که به تایید این مراکز نرسیده باشد فاقد اعتبار است.

این متخصص افزود: هیچ گونه شواهد علمی مبتنی بر اختصاصی بودن غذا برای گروههای خونی مختلف وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که توصیه های غیر علمی برخی افراد برای پیروی از رژیم های غذایی با توجه به گروه خونی خاص می تواند به ضرر سلامت تمام شود خاطرنشان کرد: زمانی که از گروههای خونی صحبت می کنیم این موضوع با دوران کودکی نیز گره می خورد، بنابراین اگر چنانچه این باور درست باشد قاعدتا باید این محدودیت های غذایی برای کودکان نیز آغاز شود.

وی با اشاره به این که پیروی از رژیم های غذایی هرگز نباید بر مبنای سلیقه یا باور افراد توصیه و تجویز شود، اظهار کرد: به طور کلی طب و علوم پزشکی باید مبتنی بر شواهد علمی باشد.

هر مطلبی که به تایید مراجع علمی معتبر نرسد فاقد اعتبار است

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف


منبع
آیا این خبر مفید بود؟

سلامت مسئله باور یا سلیقۀ فردی نیست

گروههای خونی هیچ نقشی درمنع  یا مصرف مواد غذایی ندارند

بخوانید:  هشدار ایران خودرو در مورد روش‌های جدید سرقت خودرو
متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه گفت: مطالعات جمعیتی و شواهد علمی ثابت شده بسیار زیادی وجود دارد که عدم مصرف گروهی از مواد غذایی مثل به ویژه لبنیات افراد را با مخاطرات متعددی مثل مشکلات استخوانی مواجه کرده استخواهد کرد.   

عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: مواد غذایی که افراد از کودکی تا بزرگسالی مصرف می کنند در دراز مدت اثرات خود را نشان می دهد و به طور قطعی گروههای خونی در استفاده یا منع مصرف مواد غذایی هیچ نقشی ندارند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه با انتقاد از رفتارهای افرادی که با هدف سلامت توصیه به پیروی از رژیم های غذایی وابسته به گروه خونی  می کنند، افزود: این موضوع که بدن انسان برای حفظ سلامت به چه گروههایی از مواد غذایی نیاز دارد وابسته به اعتقاد یا باور این نظر غیرکارشناسانه نیست بلکه باید تمام این موارد علمی و ثابت شده باشد.

وی با بیان این که اساسا تامین نیازهای تغذیه ای بدن با ریز مغذی ها و درشت مغذی ها مسله ای بسیار مهم است تاکید کرد: گروههای تخصصی بر مبنای شواهد علمی تصمیم گیری می کنند که بدن کودکان و یا بزرگسالان به چه میزان و از چه گروهایی به مواد غذایی نیاز دارد.

محدود کردن برخی گروههای غذایی فقط با نظر پزشک متخصص مجاز است