همایش ملی ساختمان‌های بلندمرتبه برگزار شد


آیا این خبر مفید بود؟

وی با اشاره به پروانه‌های مهندسی که تمدید نشده‌اند و برخی نیز درحال تمام شدن هستند، تصریح کرد: حذف شناسنامه فنی را خیلی پیگیری کردیم که باید جایگزین شود؛ 65 درصد از درآمد سازمان تحت تاثیر این مهم بوده و نمی‌توان فعالیت‌های نظارت مضاعف را داشته باشیم.

داعی افزود: یکی دیگر از موضوعات مهم در این حوزه، مبحث حریق است؛ مقررات ملی ساختمان باید به صورت خاص در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

وی خاطر نشان کرد: هدف از احداث ساختمان‌های بلند مرتبه، باید رفع نیاز مردم باشد و نباید فقط نمادی از توسعه شهری باشند از این رو توجه به ایمنی این سبک از ساختمان‌ها بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه قانون تعارض منافع نیز مشکل‌زا شده، افزود: ساختمان‌های نهضت ولی نیازمند توجه بیشتری هستند و برای سازمان نظام مهندسی هیچ آورده‌ای ندارند.

عضو هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی افزود: در پایان این دوره 3 روزه، با برگزاری آزمونی که به واسطه دوره ارتقاء پایه و مجوز برگزار می‌شود، مهندسان در تمام صلاحیت‌ها، پایه‌ها و رشته‌ها، گواهینامه معتبر شرکت در این دوره را اخذ می‌کنند و به عنوان دوره ارتقاء پایه محسوب می‌شوند.

بشیر با بیان اینکه بروزرسانی «ساختار شکست» دیگر مطالبه جامعه مهندسان است، افزود: تاکنون 23 سال گذشته که این موضوع عوض نشده و شاهد تجمعاتی بوده‌ایم؛ این موضوع باید مورد توجه وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد؛ هر رشته باید برای خودش یک تعرفه داشته باشد.

مهندس وحید داعی، مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی نیز در این همایش اظهار کرد: تعداد زیادی از ساختمان‌های گروه‌‎ «ج» و «د» مشهد، از حیث دستورالعمل مرکز تحقیقات ساختمان، ناایمن هستند.

بلندمرتبه‌سازی باید با هدف رفع نیاز انجام شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با اشاره به آمار اداره کل راه و شهرسازی استان افزود: پارسال هزار و ۸۵۰ ساختمان بلندمرتبه از سوی این معاونت مورد ارزیابی قرار گرفته است که با توجه به تعداد زیاد ساختمان‌ها، نظارت‌های بیشتر امکان نداشته است.

بخوانید:  دستمال سرخ‌ها به میدان می‌آیند

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی تصریح کرد: مساله «مبحث 22» نیز موضوع با اهمیت دیگری است که تاکنون راه‌اندازی نشده است؛ موضوعی که پیرامون حفظ و ایمنی و نگهداری ساختمان‌هاست.

بشیر با بیان اینکه مجریان گاز هنوز صلاحیت لازم را اخذ نکرده‌اند، گفت: از سوی دیگر، واگذاری کار به مجریان اتحادیه نیز قانونی نیست.

وی با بیان اینکه برگزاری همایش ساختمان‌های بلندمرتبه، براساس قانون و به عنوان یکی از وظایف تکلیفی، در دستورکار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی قرار گرفته، گفت: در این همایش سعی داریم آموزش و ارتقاء سطح علمی و ترویج مقررات ملی ساختمان ویژه مهندسان و اعضای سازمان را داشته باشیم.

انتهای پیام/

وی افزود: همچنین باید رسیدگی به تخلفات شفاف‌تر شود. وجود ۸۰۰۰ پرونده تخلف در ساختار نظام مهندسی قابل قبول نیست.

وی افزود: بررسی‌ها از جهات مختلف باعث می‌شود اشتباهات گذشته اصلاح و با تجربه بهتری در این مسیر قدم برداشت. به طوری که اخیرا هم شورای عالی معماری و شهرسازی درباره ساختمان‌های بلندمرتبه به صورت نقطه‌ای تجدید نظر می‌کند و تاکید دارد که زمینه‌گرایی بسیار اهمیت دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی تصریح کرد: پس از حادثه متروپل، کارگروه شناسایی ساختمان‌های ناایمن تشکیل شد؛ کارگروهی که ویژه ساختمان‌های گروه «ج» و «د» است.

تعداد زیادی ازساختمان‌های گروه «ج» و «د» ناایمن هستند

وی افزود: از جمله این همایش‌ها می‌توان به همایش‌ شهرسازی، برق، مکانیک، متروپل و … اشاره داشت که برخی از آنها در سطح ملی بوده است.

به‌روزرسانی «ساختارشکست»، مطالبه جامعه مهندسان است

حسین بشیر، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم ضمن اظهار خرسندی از اینکه با موافقت وزارت راه و شهرسازی، شرکت در همایش بلندمرتبه‌سازی، ارتقاء پایه نیز برای مهندسان دارد، گفت: اخیرا آزمون نظام مهندسی برگزار شد که در آن 14 هزار نفر شرکت کردند؛ گویا مقرر شده که این آزمون در چندین نوبت برگزار شود که باتوجه به کمبود کار، باید تجدیدنظری در این خصوص از سوی تصمیم‌گیران صورت گیرد.

بخوانید:  تحویل اولین هواپیماهای باری ARJ-21

بشیر گفت: در قالب ماده 35 پیش‌تر حمایت‌هایی را از وزارت راه و شهرسازی داشتیم ولی درحال حاضر اینگونه نیست؛ اداره کل آنگونه که باید نمی‌تواند نظارت عالیه داشته باشد و از سوی دیگر از عهده سازمان نظام مهندسی نیز برنمی‌آید؛ سال گذشته یک میلیارد تومان برای نظارت ماده 35 به اداره کل راه و شهرسازی کمک کردیم که این رویه باید برعکس باشد.

وی افزود: تدوین مقررات ساختمان‌های بلندمرتبه در سال 1398، در شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح شد و تعاریف مختلفی چون ارتفاع بالای 27 متر یا 8 سقف برای آن لحاظ شد.

داعی با بیان اینکه در مشهد ساختمان‌های زیادی داریم که در این زمره قرار می‌گیرند، گفت: تعداد زیادی از این ساختمان‌ها، از حیث دستورالعمل مرکز تحقیقات ساختمان، ناایمن هستند؛ با کمک سازمان نظام مهندسی ساختمان و خروجی این همایش امیدواریم بتوان این نگرانی‌ها را مرتفع کنیم.

ترانه مهاجر کوهستانی، دبیر همایش و عضو هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی نیز اظهارکرد: این همایش 3 روزه، از یکم تا سوم خردادماه، به صورت حضوری و مجازی، با برگزاری کلاس‌های آموزشی و سخنرانی‌های علمی و کارگاه‌های جانبی و همچنین غرفه‌های نمایشگاهی پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه ساختمان‌های بلندمرتبه از ابعاد مختلفی حائز اهمیت هستند که یکی از آنها، تمرکز جمعیتی است، گفت: یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری نسبت به این بناها، آوار است؛ موضوعی که موجب مسدود شدن معبر دسترسی و امداد و نجات در مواقع بحرانی می‌شود.

وی تصریح کرد: نظارت عالیه یکی از وظایف ماست ولی به نسبت حجم ساخت‌وساز، نمی‌توان به همه آنها نظارت داشت؛ از سیاست‌های ما، تقویت نظارت عالیه است که مجدانه و با دقت و قدرت ادامه خواهد داشت تا موضوع اجرای مقررات ملی ساختمان را ادامه دهیم.

بخوانید:  آثار راه‌یافته به جشنواره باید سر وقت خود دیده شوند

دکتر داود دانشگر، مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهر سازی نیز در این همایش حضور داشت و با اظهاراتی تخصصی در حوزه بلندمرتبه سازی اظهار کرد: باید برای رسیدگی به امور مهندسان شرح خدمات را در رشته های مهندسی ارائه دهیم و تعرفه و هزینه مهندسی، مهندسی‌تر تعیین شود.

وی افزود: اخیرا آزمون نظام مهندسی برگزار شد که در آن 14 هزار نفر شرکت کردند؛ گویا مقرر شده که این آزمون در چندین نوبت برگزار شود که باتوجه به کمبود کار، باید تجدیدنظری در این خصوص از سوی تصمیم‌گیران صورت گیرد.

هدف، ارتقاء سطح علمی و ترویج مقررات ملی ساختمان است

به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، دکتر حامد مانی فر، مدیر کل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در روز افتتاحیه این همایش با تشریح برخی مسائل تخصصی در حوزه بلندمرتبه سازی، اظهار کرد: ساختمان‌های بلند را می‌توان از منظرهای فنی، اجتماعی، اقتصادی، معماری و جایگاه و تعامل با شهر بررسی کرد.

دکتر جواد خدایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: بلند مرتبه سازی باید با هدف رفع نیازهای سکونت مردم و استفاده بیشتر از زمین انجام گیرد و به هیچ عنوان نباید به سمت لوکس سازی برود.

دکتر مانی‌فر ادامه داد: زمینه‌گرایی باید در مقیاس محله تا منطقه بررسی شود. همین موضوع زمینه گرایی باعث می‌شود تا نیاز وجود پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی بیشتر احساس شود. البته این را هم باید گفت که ساختمان‌های بلند فقط برای استفاده زیاد از زمینه نیست بلکه نشان دادن جایگاه اجتماعی و اقتدار صاحبان نیز هست که اهرام مصر یکی از مثال‌های تاریخی است.

وی ادامه داد: شاید یکی از دلایلی که توسعه اینگونه ساختمان ها در کشور سخت شده است، همین لوکس سازی باشد که باید در خصوص آن تجدید نظر شود.