همه اهالی این روستاها سادات هستند!

همه اهالی این روستاها سادات هستند | شهری که به شهر سادات مشهور شد کجاست؟

«بار»

همچنین غذای نذری بین مردم توزیع می‌شود. ساداتی که طول سال شال سبز به همراه دارند و وقتی دو نفر به هم می‌رسند، یک عبارت را تکرار می‌کنند: «سلام سید…سلام سید…» مسجد جامع بنادک سادات نیز یک بنای تاریخی در این روستاست که در روز عید غدیر خم مراسم برگزار می‌شود.

همه اهالی این روستاها سادات هستند | شهری که به شهر سادات مشهور شد کجاست؟منبع

اورازان روستایی سرسبز و بکر در طالقان است که اهالی آن همگی سادات هستند یعنی تنها سادات در این روستا سکونت دارند. روستای اورازان مدفن دو امامزاده به نام‌های سید شرف‌الدین و سیدعلاءالدین از نوادگان امام محمدباقر (ع) است و اهالی این روستا از نوادگان این امامزاده‌ها هستند.

همه اهالی این روستاها سادات هستند | شهری که به شهر سادات مشهور شد کجاست؟

روستای مزرعه سادات قدمتی 500 ساله دارد که تمامی اهالی آن سادات هستند. 4 طایفه ریحانی، سید یوسفی، میر طاهری و میر محمدی مردم روستای مزرعه لواسان را تشکیل می‌دهند. از آنجایی که مردم این روستا سادات هستند، مراسم خاصی در روز عید غدیر خم برگزار می‌شود و مهمانی گرفتن و هدیه دادن در این روستا مرسوم است.

همه اهالی این روستاها سادات هستند | شهری که به شهر سادات مشهور شد کجاست؟

بیشتر از 90 درصد اهالی شهر بار نیشابور در استان خراسان رضوی سادات هستند. به همین دلیل، عید غدیر خم در این شهر جایگاه خاصی دارد و آیین و سنت قدیمی عید غدیر در این روستا اجرا می‌شود.

در سال های اخیر نیز کاروان فرهنگی هنری از اداره کل فرهنگ و ارشاد استان سمنان در روز عید غدیر خم به این روستا سفر می‌کنند و به اجرای موسیقیریال نمایش طنز، مسابقه و سخنرانی پرداختند.

به گزارش برنا؛ همان‌طور که از نام روستای «بنادک سادات» پیداست، اغلب اهالی آن از سادات هستند. روز عید غدیر خم در روستای بنادک سادات از توابع شهرستان مهریز یزد معنای دیگری دارد. ساداتی که در این روز به دیدار سادات بزرگتر می‌روند و نانوایی روستا در روز عید غدیر نان صلواتی پخش می‌کند.

بخوانید:  وزیر کشور: مسیر خدمت به مردم در دولت سیزدهم با تمام توان ادامه خواهد یافت

«کلاته سادات» تنها روستایی در استان سمنان است که اهالی آن سادات هستند. بخشی از نسل جوان روستا از کلاته سادات مهاجرت کردند. این روستا یک منطقه کم برخوردار محسوب می‌شود و جالب اینکه در روز عید غیرخم اهالی این روستا مهمانانی از شهرهای سمنان دارند.

همه اهالی این روستاها سادات هستند | شهری که به شهر سادات مشهور شد کجاست؟

«کلاته سادات»

«مزرعه سادات»

چنانکه سادات به مهمانان اهدایی مانند اسکناس و کتاب می‌دهند. اغلب اهالی شهر سبزپوش هستند و جالب اینکه پوشش زنان هم سبز است. مردم از صبح روز عید غدیر به خانه بزرگ خاندان می‌روند و در آنجا سفره بزرگی پهن شده و از گردو و بادام گرفته تا میوه از میهمانان پذیرایی می‌شود.

«اورازان»

روستای اورازان در 100 کیلومتری شمال شهرستان ساوجبلاغ واقع شده و در روز عید غدیر خم روز ویژه‌ای در این روستا به حساب می‌آید.