والدین ایسنتاگرامی با بچه های خود چه کردند؟/ لزوم توجه به تجربه گری در بستر کودکی

آرات یکی از بی شمار کودکانی است که از بدو تولد جلوی دوربین بوده تا 6 میلیون فالوئر چشم عضلات شکم بچه ای بدوزند که از کودکی شش تکه شده است! ما در اینستاگرام با نمونه های زیادی از این بچه ها مواجهیم، کودکی که در 5 سالگی جلوی دوربین می نشیند و باید مثل یک آمریکایی اصیل و با استرس سوالات مادر را با زبانی بیگانه پاسخ دهد، پسری که عدم علاقه اش به نواختن پیانو بارها در ویدیوهای منتشر شده از سوی خانواده نمایان شده اما همچنان والدین با بادی در غبغب از استعداد بی نظیر موسیقی فرزندشان صحبت می کنند و…

این روانشناس کودک و نوجوان تصریح کرد: وقتی این تجربه گری ها در فرآیند تطبیق با نیازهای سن نیست و یا سرکوب و انکار می شود و یا حتی پاسخ درستی به آن ها داده نمی شود، این پروسه به مشکل می خورد.

پسری که تنها 10 سال سن دارد اما با انجام حرکات آکروباتیک از کودکی توجه همه را به خود جلب کرد.

انتهای پیام/

اما سوال اینجاست که والدین سرکوب گر برای داشتن فرزندی افتخار آفرین با جسم و روح او چه می کنند و افتخارات اینستاگرامی برای آن بچه به چه قیمتی تمام می شود؟ 

سید علیرضا مرتضوی، روانشناس کودک و نوجوان در گفت وگو با خبرنگار باشگاه جوانی خبرگزاری برنا اظهار کرد: روان کودک در جریان تجربه گری یک فرآیند مهارتی مثل فوتبال، موسیقی، بازیگری و … که کارکرد تبلیغاتی یا فراتر از توان کودک دارد، منجر به این می شود که روان کودک یک جانبه رشد کند و فرآیندهای شناختی دیگر که اصلی ترین آن، فرآیند کودکی کردن و تجربه گری در بستر کودکی است، نادیده گرفته شود.

بخوانید:  پایان جولان 57 نفر سارق و مالخر در خراسان شمالی

مرتضوی با بیان اینکه این مشکلات نه تنها در روح کودک بلکه در فرآیند جسمانی کودک خودش را نشان می دهد، گفت: چرا صفحه رشد آرات بسته شده؟ چون به حوزه تجربه گری شناختی او در فرآیند کودکی بی توجهی شده، این در حالی است که ما نمونه های مختلفی داشتیم که در آن والدی آگاه از آسیب کودک جلوگیری کردند، مثل سید محمد حسین طباطبایی حافظ کل قرآن که در چند سال گذشته به عنوان یکی از کودکان شاخص شناخته می شد، پدری آگاه داشت که از یک زمانی به بعد همه چیز را تعطیل می کرد و می گفت الان زمان بازی کردن سید محمد حسین است.

این روانشناس کودک و نوجوان تأکید کرد: اگر این حوزه تأمین نشود حتما آثار و تبعات غیرقابل جبرانی در حوزه جسم و روان به همراه خواهد داشت، الان برای آرات در حوزه جسمانی با بسته شدن صفحه رشد خود را نسان داده و مطمئن باشید سال های آینده در حوزه روان این بچه هم خود را به شکل اضطراب های عمیق و افسردگی نشان می دهد، چون نیاز شناخت کودکی او سرکوب شده و فقط درگیر ورزش های سنگین، رفتار خارق العاده و نمایش در فضای مجازی است.


آیا این خبر مفید بود؟

به گزارش خبرنگار باشگاه جوانی خبرگزاری برنا، طی چند هفته اخیر خبر بازگشت آرات به ایران، پسربچه ای که از او با عنوان نابغه ورزشی یاد می شود، سر و صداهای زیادی به همراه داشت.

آرات به لیورپول می رود و بعد از مدتی بی سر و صدا به ایران باز می گردد و جذب باشگاه سپاهان می شود اما این باشگاه بعد از مدت کوتاهی از قطع همکاری با این کودک خبر می دهد، آن هم به دلیل اینکه فشار وارد شده به کودک منجر به بسته شدن صفحه رشد او در 10 سالگی شده است.

بخوانید:  مردان به طور متوسط در 45درصد ناباروری‌ها نقش دارند

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

وی ادامه داد: اینجا هوشمندی والدین را می طلبد که نیازهای شناختی و روانی فرزند خود را در سطحی همه جانبه تأمین کنند، به ویژه نیازهای دوره کودکی در حوزه شناختی که بیشتر با کودکی کردی و بازی تعریف می شود.

وی با بیان اینکه هر رده سنی یک تجربه گری خاص دارد، افزود: این تجربه گری کودک، نوجوان، جوان یا حتی بزرگسال را وارد پروسه شناختی کرده و  ذخیره شناختی او را کامل می کند.