ورود شرکت های دانش بنیان به عرصه کشاورزی موجب تقویت امنیت غذایی کشور می شود


آیا این خبر مفید بود؟

photo_2023-03-05_01-22-21

وی اضافه کرد: در رویداد اول 130 نیاز اساسی استان قزوین در بخش صنایع شوینده، شیمیایی، قطعات خودرو، پردازش تصویری و اتوماسیون، سازمان های دولتی شناسایی شد و دستگاهها از جمله جهاد کشاورزی، شیلات، توانیر، آب منطقه ای و شهرک های صنعتی از ایده های برتر برای حل مشکلات خود استفاده کردند.

 

احمدی گفت: باید از ظرفیت فنآوران برای ارتقای امنیت غذایی کشور استفاده کنیم و شاهد عقد قرارداد بین فناوران و بهره برداران حوزه فناوری در بخش کشاورزی باشیم.

photo_2023-03-05_01-25-04

وی با اشاره به اضلاع مهم رویداد «تانا» گفت: صاحبان ایده شامل هسته های فنآوری دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، مراکز تحقیقاتی، فارغ التحصیلان دانشگاهها، دانشجویان، اساتید، از اضلاع این شبکه است.

انتهای پیام

احمدی افزود: قزوین قطب کشاورزی کشور است اما هنوز شرکت های دانش بنیان در آن ورود زیادی نداشته اند که باید این خلاء جبران شود.

شرکت های دانش بنیان ارتباط خوبی با این عرصه ندارند که باید این عقب ماندگی جبران شود.

احمدی گفت: ضلع دیگر صاحبان مسئله و تقاضا از جمله دستگاههای اجرایی، صنایع بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و شهرک های صنعتی هستند و در ضلع سوم نیز حامیان مالی و معنوی از جمله صندوق های پژوهش و فنآوری، خیرین، بنیاد نخبگان، صندوق سرمایه گذاری و رسانه ها قرار دارند. 

احمدی گفت: با بهره گیری از ظرفیت مراکز علمی از جمله دانشکده های کشاورزی، مراکز تحقیقاتی، پارک علم و فناوری می توانیم برای توسعه کشاورزی مدرن در استان همت کنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی برنا از قزوین؛ دومین رویداد رفع نیازهای فناورانه (تانا) در بخش کشاورزی عصر شنبه با حضور جعفر احمدی رئیس پارک علم وفنآوری و جمعی از فعالان شرکت های دانش بنیان و فنآوردر  محل پارک علم و فنآوری قزوین کار خود را آغاز کرد.

بخوانید:  آغاز ثبت نام کاندیدا برای انتخاب رییس هیات های اسکواش، هاکی و نابینایان و کم بینایان

رئیس پارک علم وفنآوری قزوین اظهارداشت: همچنین دنبال شروع یک گفتمان نوآوری و کارآفرینی در استان بودیم تا همکاری و تعامل مناسبی بین زیست بوم رخ داده و تاثیر پذیری بیشتر شود.

احمدی یادآورشد: کمک به ایجاد اشتغال شرکت های دانش بنیان در کنار حل مسائل مهم استانی و کشوری از طریق بهره گیری از ظرفیت های علمی، فنآوری دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی و مراکز رشد از دیگر اهداف این رویداد مهم است.

 جعفر احمدی در مراسم افتتاح این رویداد گفت: اراضی زراعی دشت قزوین به دلیل خاک حاصلخیز و مرغوب در صورت حرکت به سمت کشاورزی مدرن و استفاده از فناوری های روز میتوانند سهم بیشتری در تامین غذای مردم ایفا کنند.

photo_2023-03-04_22-26-31

وی بیان کرد: با وجود دشت قزوین این منطقه نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارد و باید از این ظرفیت استفاده بهینه کنیم تا هزینه های تولید و مصرف آب کاهش یافته و تولید اقتصادی تر شود.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

 

در این رویداد تعدادی از فنآوران ایده های برتر خود در زمینه کشاورزی را ارائه کردند.

احمدی تصریح کرد: در آبان ماه سال گذشته اولین رویداد توسعه و ارتقای زیست بوم نوآوری استان(تانا) با هدف رفع نیازهای فنآورانه استان در محورهای کشاورزی، صنعت شوینده ها وصنایع شیمیایی، قطعات خودرو، پردازش تصویر و اتوماسیون، اولویت های پژوهشی ارگانهای دولتی و حوزه لوازم خانگی در محل پارک علم و فنآوری قزوین برپا شد که مورد استقبال قرار گرفت.

photo_2023-03-05_01-25-09

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: متاسفانه ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی مناسب نیست و هنوز

بخوانید:  صدور دستور موقت برای سرپرست تیم صنعت نفت آبادان

photo_2023-03-04_22-26-28

وی افزود: در حال حاضر ضریب نفوذ دانش و فناوری در بخش کشاورزی حدود ۶ درصد است و از هر۱۰۰ شرکت دانش بنیان در کشو فقط ۶ شرکت در این بخش فعال شده اند که با تغییر نگرش ها و سیاست ها باید ارتباط بیشتری میان فنآوران و کشاورزان برقرار شود.

در ادامه نمایشگاه تانو کشاورزی در محل پارک علم و فنآوری قزوین گشایش یافت.

وی اضافه کرد: مهمترین اقداماتی که در طرح «تانا» پیش بینی شد شناسایی بازیگران و نقش آفرینان موثر در زیست بوم نوآوری استان و تقسیم وظایف آنها بود که در ادامه یک شبکه سازی اتفاق افتاد تا تعامل منطقی میان شبکه استانی، کشوری و بازیگران ایجاد شود.