وزارت بهداشت درصدد اجرای قانون حمایت از جوانی جمعیت


وزارت بهداشت درصدد اجرای قانون حمایت از جوانی جمعیت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی برنامه های موثر این وزارتخانه در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده وجوانی جمعیت را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ بهروز رحیمی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بخشنامه‌ ها و ابلاغیه‌های متعددی که در خصوص سیاست‌ های کلی جمعیت و قانون حمایت ازخانواده و جوانی جمعیت به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و سازمان‌های تابعه وزارت بهداشت ابلاغ شده است، اظهار کرد: ضرورت پرداخت حقوق و مزایای متخصصان ضریب کا در ایام مرخصی زایمان و همچنین غرامت دستمزد ایام بیماری پزشکان متخصص مشمول تعهدات ضریب کا از اقدامات وزارت بهداشت در راستای حمایت از سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بوده است.

وی با اشاره به اختیاری شدن نوبت‌کاری شب برای مادران شاغل باردار یا دارای فرزند شیرخوار، ادامه داد: حضور پدران در مشاغل و فعالیت‌ هایی که نیازمند نوبت‌ کاری شب است تا یک ‌ماهگی نوزاد، اختیاری است و در صورت انجام نوبت‌کاری توسط مادران شاغل دارای فرزند شیرخوار، استفاده از مرخصی شیردهی در شیفت شب دو ساعت و در شیفت‌های مضاعف به ازای هر شیفت کاری یک ساعت لحاظ خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت تصریح کرد: با هدف حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در بخشنامه‌ای به معاونان توسعه مدیریت و منابع دانشکده‌ها و دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور و مؤسسات تابعه این وزارتخانه، بر اعطای کامل مدت مرخصی زایمان برای مشمولان این قانون تأکید شده است.

رحیمی از اعطای دورکاری به درخواست مادران باردار خبر داد و گفت: بر اساس بخشنامه ابلاغی وزارت بهداشت، مادران باردار می توانند حداقل 4 ماده در دوران بارداری در مشاغلی که امکان دورکاری در آنها فراهم است، به‌ صورت دورکار فعالیت کنند.

وی پرداخت حقوق و مزایای پزشکان متخصص و فوق تخصص در ایام مرخصی زایمان را از دیگر اقدامات وزارت بهداشت در راستای انجام منویات مقام معظم رهبری در حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و اجرای قانون مجلس دانست و بیان کرد: وزارت بهداشت ساز و کارهای تشویقی و حمایتی دیگری نیز برای اجرای هرچه بهتر قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در دست تدوین و برنامه‌ریزی دارد.

معاون توسعه مدیریت ومنابع وزارت بهداشت عنوان کرد: بخشنامه‌های مرتبط با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از زمان ابلاغ یعنی 24 آبان 1401 قابل اجراست و در صورتی که دانشگاهی در انجام این قانون کوتاهی کرد، از طریق تماس با سامانه 190 داخلی 6، شکایات افراد ثبت و از طریق بازرسی وزارت بهداشت پیگیری خواهد شد.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

منبع