پسماند مهمترین چالش در حوزه محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد

 

شهرام مهدوی مطلق، فرماندار شهرستان بویراحمد با بیان اینکه پس از ۴۰ سال  زباله های دهستان کاکان جمع آوری می شود، افزود: با سازمان همیاری ها توافق کردیم که از این به بعد ورود جدی خواهد داشت.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

به گزارش خبرگزاری برنا از استان کهگیلویه و بویراحمد ؛ جاودان خرد مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مهمترین چالش در حوزه محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد پسماند است.

 


آیا این خبر مفید بود؟

نظری، نماینده مرکز بهداشت استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: بیمارستانهای استان به استثنای بیمارستان بی بی حکیمه گچساران دستگاه بی خطر سازی زباله های عفونی و بیمارستانی را دارند.

جاودان خرد بیان کرد: باید ورودی شهرها و روستاهای استان بصورت دوره ای توسط فرمانداریها، شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری ها و راهداری پاکسازی شوند.

حاجی زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با بیان اینکه کارخانه بازیافت شهر یاسوج به استخوان لای زخم تبدیل شده است که باید سریع تر مشکلات آن رفع و راه اندازی و فعال شود، اظهارکرد: مشکل دیگر کارخانه بازیافت زباله شهر یاسوج گاز بود که حل شد و مشکل آب و برق نیز باید حل شود.

مهدوی مطلق، فرماندار شهرستان بویراحمد نیز در ادامه این نشست گفت: در اطراف شهر یاسوج با معضل پسماند مواجهیم.

وی افزود: محل دفن زباله بخش مرکزی محصور نیست که نیازمند اعتبار برای رفع این مشکل است و با مشکل خودرو حمل زباله رو به رو هستیم.

بخوانید:  کاپیتان تاکستانی در اردوی تیم ملی فوتبال

وی تصریح کرد: باید نظارت جدی بر مراکز درمانی و مطب های خصوصی از سوی دانشگاه علوم پزشکی و معاونت بهدشاتی در زمینه زباله ها عفونی آنها صورت گیرد چراکه شیوه جمع آوری، انتقال و دفن زباله های عفونی و بیمارستانی با زباله های عادی فرق دارد و در صورت رعایت و توجه نکردن مشکلات و تبعات زیادی در پی دارد.

انتهای پیام/

مهدوی مطلق اظهار کرد: امکانات در بخشداری مرکزی ضعیف است، این بخشداری از حداقل امکانات برخوردار است و نیاز به یک دستگاه خودرو حمل زباله داریم.

وی تصریح کرد: سوزاندن پسماند در محیط آزاد و غیر استاندارد طبق قانون ممنوع است.

 

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: محصور نبودن جایگاه‌های دفن زباله شهرهای استان یک مشکلی است که نیازمند توجه ویژه شهرداران در این زمینه است.

وی افزود: بیشتر مشکلات استان در زمینه زباله های عفونی و بیمارستانی مربوط به مطب ها و مراکز درمانی خصوصی است.

حاجی زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری افزود: ظرف یک هفته مجوز چاه آب مورد نیاز کارخانه بازیافت زباله شهر یاسوج پس از تشکیل پرونده از سوی شهرداری، از سوی آب منطقه ای استان صادر شود.

 

کیامرث حاجی زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست گفت: باید مصوبات جلسه بصورت جدی پیگیری شود در این استان تنها با مصوبه بجایی نمی رسیم بلکه باید مصوبات تا به نتیجه رسیدن پیگیری شوند و دستگاهها باید پاسخگوی پیگیری نکردن مصوبات خود در جلسات باشند.

 

جاودان خرد ادامه داد: شهری در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد که مشکل نخاله های ساختمانی را نداشته باشند.

بخوانید:  قطعی سامانه ثنا رفع شد

اسلام جاودان خردمدیرکل محیط زیست استان افزود: تولید زباله و پسماند در استان کهگیلویه و بویراحمد از میانگین کشور بالاتر است، در زمینه مصرف نیاز به فرهنگ سازی داریم.

فرماندار شهرستان بویراحمد تصریح کرد: در زمینه زباله های عفونی و بیمارستانی مطب ها و مراکز درمانی خصوصی مشکل جدی داریم و این مسأله وحشتناک است بطوریکه حتی حقوق بشر بدوی هم رعایت نمی شود.

مهدوی مطلق عنوان کرد: مطلب ها و مراکز درمانی خصوصی زباله های عفونی خود را بیرون می گذارند و کارگران شهرداری این زباله ها را در بین زباله های عادی جمع آوری می کنند.

حاجی زاده عنوان کرد: همه بیمارستانهای استان کهگیلویه و بویراحمد باید به تصفیه خانه فاضلاب مخصوص مجهز شوند دو سه بیمارستان این مساله اصلاح کردند و مابقی بیمارستانهای استان نیز باید در این زمینه اقدام کنند وپس از راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب مخصوص به فاضلاب شهری و تصفیه خانه شهر متصل شوند.

شعبانی، بخشدار مرکزی شهرستان دنا نیز گفت: ۶ نقطه برای دفن زباله شهرستان در نظر گرفته شده است اما مشکل ما در بخش مرکزی شهرستان دناست.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: دستگاههای متولی استان در زمینه مدیریت پسماند ضعیف عمل می کنند.

فرزاد بابکان پور، مدیرکل امور شهری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: فاز یک کارخانه بازیافت زباله شهر یاسوج عملا تعطیل و مانده است.