پنل نوردهی مصنوعی محصولات زراعی بومی سازی شد

وی با یادآوری این که پنل نوردهی مصنوعی بومی سازی شده است، تصریح کرد: این محصول نمونه‌های خارجی داشته که خرید آن باعث می‌شد هزینه زیادی صرف شود و استفاده از نمونه داخلی بسیار باصرفه‌تر است، چرا که این محصول ایرانی در هر متر مربع با قیمت ۱۰ دلار به فروش می‌رسد که نمونه خارجی مشابه آن قیمتی حدود ۲۵ دلار است.آیا این خبر مفید بود؟


انتهای پیام/

گیاهان به رنگ نور بسیار حساس‌تر از انسان هستند و این حساسیت در اقسام گوناگون گیاهان مختلف است. استفاده از منابع نوری کارا برای گیاهان در کنار دستورالعمل صحیح استفاده از آن جهت به دست آوردن نتایج مورد هدف در تولید و رشد گیاهان بسیار دارای اهمیت است.
کارشناس گروه هسته پژوهشی اپتوالکترونیک دانشگاه علم و صنعت با تشریح این دستاورد گفت: پنل نوردهی مصنوعی محصولات زراعی فول اسپکتروم (پروژکتور رشد گیاه گلخانه ای) است که یکی از ویژگی‌های مهم این محصول به شمار می‌رود.

این پژوهشگر درخصوص عملکرد این دستگاه با بیان اینکه پنل نوردهی مصنوعی جهت تقویت روند فتوسنتز و سرعت بخشیدن به فرآیند رشد گیاه استفاده می‌شود، اظهار کرد: در این پنل، طول موج‌هایی که هر دسته گیاه جهت عمل فتوسنتز و رشد بهتر به آن نیاز دارند، قرار گرفته اند.

حاجی‌علی ادامه داد: این پنل، شامل طیف نسبتا کاملی از انواع طول موج‌های لازم است طراحی خاص در کنار تنظیم پذیری مقدار شدت نور مربوط به هر طول موج به کاربر اجازه می‌دهد تا میزان تاثیر هر رنگ بر گیاه را ارزیابی کند.

بخوانید:  شکایت برانکو از پرسپولیس این‌بار به سود سرخ‌پوشان!

منبع

از این رو استفاده از پنل نوردهی مصنوعی محصولات زراعی با هدف افزایش محصول و ارتقای کیفیت آن بسیار شایع شده است.

جواد حاجی‌علی افزود: به این معنا که نمونه‌های خارجی مشابه تنها ۲ تا ۳ طیف نور خورشید را دربرمی گیرد، اما این پنل تمامی طیف‌های نور خورشید را که شامل ۸ تا ۹ طیف است را در می‌گیرد که برای رشد گیاهان به‌ویژه گیاهان گلخانه‌ای کامل است.

کارشناس گروه هسته پژوهشی اپتوالکترونیک دانشگاه علم و صنعت درمورد آزمایش این پنل توسط جهاد کشاورزی روی ۲ محصول گوجه و توت فرنگی از بذردهی تا تولید محصول گفت: این آزمایش به طور کامل جواب داد و شاهد بازدهی آن روی دیگر محصولات خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا؛ نور جهت رشد گیاهان و فرآیند فتوسنتز الزامی و ارزان‌ترین منبع در دسترس، نور طبیعی خورشید است و این منبع برای باغبانی علمی همواره و به مقدار نیاز قابل دسترس نیست.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف