پیری جمعیت چالش بزرگ جامعه ایران


به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در دوره آموزشی ویژه مربیان سبک زندگی اسلامی کشور که در مجتمع فرهنگی آموزشی امامت مشهد برگزار شد، در خصوص جمعت جوان و فرزندآوری بیان کرد: یکی از چالش های بزرگ که در آینده نه چندان دور خود را نشان خواهد داد مسئله پیری جمعیت ایران و عدم زاد و ولد است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: رهبر معظم انقلاب از سال 1391 نسبت به مسئله فرزند آوری فریاد می زنند و فقط تذکر نمی دهند و آن گونه که باید مردم و مسئولین به خطر واقف نیستند.

وی با بیان اینکه کسانی که مخاطب این فرمایش رهبر هستند زوج های جوان هستند؛ افزود: پبامبر می فرماید: «من به جمعیت امتم در روز قیامت به دیگر پیامبران مباهات می کنم» و این تشویق به فرزند آوری است .

حجت الاسلام مروی گفت: پبامبر را به اینکه ابتر است و فرزند پسر ندارد سرزنش می کردند ولی خداوند از کنار این قضیه بی تفاوت نگذشت لذا در سوره کوثر می فرماید: «ما به تو کوثر عطا کردیم و به شکرانه این نعمت بزرگ نماز بخوان و شتر قربانی کن» .

وی افزود: فرزند به قدری مهم است که یک پیامبری که به مرتبه پیامبری رسیده ولی از خداوند فرزند می خواهد لذا اهمیت فرزند داشتن و فرزند آوری و پدر و مادر بودن به لحاظ دینی و معنوی برای جامعه باید بیان شود و متاسفانه کار نشده و برای این منظور باید با تک تک افراد صحبت کرد و فقط با ایراد سخنرانی و دعوت کردن بسنده نکنید.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: پیامبر برای هدایت افراد خود به راه می افتاد و با تک تک افراد صحبت می کرد و این جامعه اسلامی با بیش از یک میلیارد نفر بر اثر تلاش ها و زحمات پیامبر است.

وی با بیان اینکه سخنرانی در اجتماع و صحبت چهره به چهره اثر آن به مراتب از تلویزیون و رادیو بیشتر است هر چه ارتباط صمیمی تر باشد اثر بیشتری دارد؛ گفت: باید برای آن برنامه ریزی صورت گیرد و برای هر کسی را باید نسخه مناسب با آن پیچید و مناسب با فرهنگ، ذهنیت و سوالی که دارد صحبت کنیم، پاسخ دهیم و او را قانع کنیم.

حجت الاسلام مروی بیان کرد: اینکه ما با چه ادبیات و نگاهی با مخاطب خود مواجه شویم بسیار مهم است، آنچه در قرآن در سیره پیامبر و ائمه داریم بیان و جدال احسن با مردم است، پیامبر هیچ گاه با لحن تند با دیگران مواجه نمی شد چون اثر برعکس دارد که ما الان گرفتار آن هستیم.

وی افزود: باید کسانی امر به معروف می کنند دوره هایی را بگذرانند چرا که هر کاری نیاز به تخصص دارد، ما با امر به معروف در حرم مخالف نیستیم وباید انجام دهیم اما هر کسی چنین اجازه ای ندارد و امام رضا (ع) به ما اجازه نمی دهد به خاطر امر به معروف مردم را از حضرت فراری دهیم.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه پیامبر توصیه کردند: «در تبلیغ دین بشارت دهید و نفرت ایجاد نکنید». گفت: در تبلیغ دین به گونه ای صحبت نکنید که در مردم نفرت ایجاد کند، ما در این حوزه کمبودهایی داریم و نباید نقص های خود را به حساب دشمن بگذاریم و کار دشمن دشمنی کردن است و گاهی اسباب شیطنت او را فراهم می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در امر تبلیغ باید سعه صدر و تحمل داشته باشیم؛ افزود: ائمه با دشمنان خود چگونه رفتار می کردند؟ پیامبر می فرماید: من و علی پدران این امت هستیم و رهبر معظم در خصوص این حدیث فرمدوند: این حدیث می تواند برای ما به مراتب مصداق پیدا کند .

حجت الاسلام مروی با اشاره به اتفاقات اخیر و حضور نوجوانان در کف خیایان؛ گفت: باید با این نوجوانان با ملاطفت برخورد کرد تا طرف مقابل احساس کند او را دوست داریم و از موضع تحقیر با او صحبت نمی کنیم پیامبر فرمودند: پاداش این که یک نفر را هدایت کنید از هر آنچه خورشید بر او می تابد ارزش آن بیشتر است.

وی در پایان بیان کرد: بانوان نقش مهمی در تربیت فرزند و ساختن جامعه دارند و لذا پیامبر فرمودند: بهشت زیر پای مادران است.

انتهای پیام/

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع