پیش‌بینی افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی به ۵۰۰ هزار هکتار تا سال ۱۴۰۵

بنابر این گزارش، نشست تولید ارگانیک، برندینگ و مارکتینگ با حضور محمدمهدی برومندی معاون وزیر در امور باغبانی، میرهادی سیدی مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه و تجارت، علی ابراهیمی نماینده ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، نمایندگان مرکز تجارت جهانی ITC، نمایندگان امور بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی و معاونین و کارشناسان دفتر مجری طرح ملی گیاهان دارویی برگزار شد.


آیا این خبر مفید بود؟

وی افزود: براساس مصوبه سند توسعه گیاهان دارویی شورای انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۱ با مشارکت مردم و مسوولیت‌پذیری تولیدکنندگان و با داشتن یک برنامه استراتژیک باید تا سال ۱۴۰۵ سطح زیر کشت را به ۵۰۰ هزار هکتار برساند.

وی تصریح کرد: ایران به جهت دارا بودن تنوع اقلیمی در جهان از نظر تولید زعفران، گل محمدی و موسیر ایرانی، رتبه‌های اول را داراست.

به گزارش خبرگزاری برنا، محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی، در «نشست دوره آموزشی تولید ارگانیک، برندینگ و مارکتینگ» ضمن تاکید بر ضرورت برگزاری چنین دوره‌هایی گفت: آموزش مهمترین رکن توسعه پایدار انسانی است.

کشاورزی قراردادی و مدیریت بازاریابی و صادرات گیاهان دارویی

وی افزود: با تولید محصولات استاندارد و پایدار و با روش‌های نوین بازاریابی می‌توان محصولات گیاهان دارویی را با ارزش واقعی روز دنیا در بازارهای جهانی عرضه و از منابع آن کشور بهره‌مند شویم.

به گفته وی، در حوزه صنایع تبدیلی و صادرات مشکلاتی وجود دارد که برای رفع آن نیازمند تلاش‌های بیشتری هستیم.

انتهای پیام/

حسین زینلی اظهار کرد: مقرر است با کشاورزی قراردادی و تولید محصولات مطابق با مقررات و موازین بین‌المللی کمک قابل توجهی به صادر کنندگان جهت صادرات محصولات سالم و پایدار در بازارهای بین‌المللی داشته باشیم.

بخوانید:  شناسایی و کشف ذخایر جدید معدنی در سیستان و بلوچستان

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

برومندی تصریح کرد: می‌توان با مشارکت تولیدکنندگان و صادر کنندگان گام‌های بلندی در این خصوص برداریم.

همچنین دوره آموزشی تولید ارگانیک، برندینگ و مارکتینگ” طی سه روز از تاریخ ۲۷ لغایت ۲۹ آذر ماه با تدریس سباستین الکساندر نماینده توسعه تجارت جهانی ITC در محل هتل پارسیان آزادی در حال برگزاری است.

معاون امور باغبانی در پایان از مشارکت کنندگان در برگزاری، شرکت کنندگان و مدرس دوره سباستین الکساندر تقدیر کرد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: ایران با دارا بودن ۲۶۱ هزار هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی در سال ۱۴۰۰، حدود ۴۰۰ هزار تن محصول تولید کرده است.

مجری طرح گیاهان دارویی نیز در این نشست گفت: با انجام کشاورزی قراردادی و تولید محصولات مطابق با مقررات بین‌المللی، می‌توان بازاریابی و صادرات گیاهان دارویی را مدیریت کرد.

مجری طرح گیاهان دارویی در پایان گفت: با مدیریت محصولات گیاهان دارویی، ارزش افزوده فرآیند تولید تا صادرات افزایش یافته و مردم از امنیت غذای سالم برخوردار خواهند شد.