پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در دستور کار استان مرکزی


پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در دستور کار استان مرکزی

به گزارش برنا از مرکزی ،امید محترمی مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی روز یکشنبه در نشست ستاد پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در  اراک  گفت : آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، بیماری مشترک بین انسان و پرندگان است و در این زمینه اقدامات پیشگیرانه در دستور کار همه اعضای ستاد قرار گرفته است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال جاری هیچ کانون آلوده‌ای از این بیماری در استان مرکزی وجود نداشته و تلاش همه اعضا پیشگیری از شیوع بیماری است.

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی خاطرنشان کرد: عرضه هرگونه پرنده و طیور در حاشیه راه‌ها و فروش توسط دوره گردها ممنوع است همچنین بررسی آخرین وضعیت سلامت پرندگان و نظارت و پایش تالاب‌ها و آبگیرها تشدید گردیده است.

محترمی تأکید کرد: شهروندان توجه داشته باشند پرندگانی مثل اردک، غاز و… را از دست‌فروشان خریداری نکنند چراکه پرندگان آبزی بیشترین احتمال آلوده بودن را دارند.

محمد فتاحی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: برای پیشگیری از این بیماری از ابتدای سال سه میلیون و ۵۳۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزای فوق حاد طیور تزریق شده است.

وی ادامه داد: ۱۴ گروه پایش و مراقبت در استان و شهرستان‌ها برای مراقبت از مرغداری‌ها راه‌اندازی شده و وضعیت پرندگان مهاجر نیر از سوی محیط‌زیست پایش می‌شود.

فتاحی با اشاره به آموزش مرغداران و بهره‌بردارن روستایی در خصوص این بیماری، گفت: از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده هرگونه لاشه پرندگان در طبیعت یا مرگ مشکوک پرندگان خانگی، مراتب را از طریق شماره تماس ۱۵۱۲ به دامپزشکی استان و یا به مراکز خانه بهداشت، بخشداری و دهیاری‌ها اطلاع دهند.

بخوانید:  فناوری‌نانو به کمک کاوشگران می آید!منبع