چرا نباید هیچ گاه قرص را نصف کنیم؟

مشکلات معده

برخی داروسازان، توصیه می‌کنند که قرص‌های خود را درست قبل از استفاده، نصف کنید تا میزان رطوبت دریافتی در سطح باقی‌مانده، به کمترین حد خود برسد.


آیا این خبر مفید بود؟

 

برخی از قرص‌ها از طریق روده جذب می‌شوند. نصف کردن این قرص‌ها سبب از بین رفتن روکش آن‌ها و جذب سریعشان از طریق معده می‌شود و مشکلات معده افراد دچار زخم معده و رفلاکس را افزایش می‌دهد. اگر در قورت دادن دارو‌ها مشکل دارید می‌توانید از پزشک تقاضای داروی مایع مشابه کنید تا به آسانی بتوانید دارو را در دوز مشخص مصرف کنید.

بعضی قرص‌ها روی سیستم بدن دیر تاثیر می‌گذارد و نباید به دو نیم تقسیم شوند، زیرا اثر خود را از دست می‌دهند.

حساسیت و آلرژی

 

 

با نصف کردن قرص ساختار دارو عوض شده و این امر سبب تغییر در دوز قرص و کاهش تاثیر و افزایش خطرات ناشی از مصرف آن می‌شود.

 

کدام قرص را نصف کنید و بخورید، بهتر است؟

 

نصف کردن برخی دارو‌های خاص همچون دارو‌ها می‌تواند موجب بروز حساسیت پوستی شود. نصف کردن یک قرص پیش از مصرف آن باعث می‌شود ذرات ریزی از دارو در هوا منتشر شود که پس از تماس این ذرات با قسمت‌های حساس پوست همچون صورت، پلک و گردن، التهاب و حساسیت پوست را به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ بسیاری از افراد، جهت راحت‌تر مصرف کردن انواع قرص یا صرفه‌جویی در هزینه‌ها، قرص‌ها را از وسط نصف می‌کنند.

جهت جذب بهتر مکمل کلسیم یک قرص کلسیم یا مکمل را به دو نیم کنید و به فاصله ۲۱ ساعت بخورید. اگر می‌خواهید مکمل‌های کلسیم را مصرف کنید، جذب مکمل سیترات بهتر و راحت‌تر از کلسیم کربنات است.

بخوانید:  اوقات شرعی آبادان و خرمشهر طی 30 شهریور ماه ۱۴۰۱ / 24 ماه صفر

 

هر قرصی را نباید نصف کرد، بعضی از فرمولاسیون‌های مخصوص دارو‌ها هرگز نباید تقسیم شوند. از دارو‌هایی که هرگز نباید نصف شوند، قرص‌های روکش دار هستند.

 

اگر مجبور به نصف کردن دارو‌های ضد اضطراب حاوی «تترازپام»، «زولپیدم» و «ترازدون» هستید، برای پیشگیری از بروز آلرژی باید از دستکش و ماسک استفاده کنید.

قرص‌های مسکنی که وسط آن خط ندارند را نباید نصف کرد، زیرا با نصف کردن دوز دارو به بدن نمی‌رسد و تاثیری نخواهد گذاشت.

انتهای پیام/

 

 

برخی قرص‌های ضداستروئیدی و ضدالتهابی دارای روکش باید جذب روده کوچک شوند، اما با نصف کردن در معده جذب می‌شوند. این قرص‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که باید آرام جذب شود و با شکستن آن، این روند طی نمی‌شود.

برخی از آسپرین‌ها با روکش ویژه‌ای درست شده اند تا معده را تحریک نکنند و قبل از متلاشی شدن از معده عبور کنند و جذب روده‌ای داشته باشند. نصف کردن آسپرین با این پوشش، محافظ دارو را از بین برده و موجب درد معده وتحریک زخم یا افزایش رفلاکس اسید معده می‌شوند.

بعضی دارو‌ها را اگر نصف کنید و بیشتر از چند دقیقه در مجاورت هوا باشند تاثیر خود را از دست می‌دهند. بنابراین، قرص نصف شده اثری ندارد.

 

 

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

قرص‌هایی که روکش‌های ویژه نداشته باشند و دارای شیار‌هایی در مرکز قرص هستند، می‌توان با تجویز پزشک نصف کرد.

تغییر در دوز قرص

 

بخوانید:  سخنگوی دولت با خانواده شهید محمدرضایی دیدار و گفتگو کرد

 

آیا می‌توانیم هر قرصی را نصف کنیم؟

 

 

برخی از دارو‌ها دارای شیار‌هایی در مرکز قرص هستند. نصف کردن این نوع قرص‌ها مانعی ندارد، اما شما نمی‌توانید همه قرص‌ها را از وسط نصف و مصرف کنید، زیرا نصف کردن برخی از قرص‌ها و تغییر در دوز مصرفی آن‌ها عوارض زیادی برای مصرف‌کننده به همراه خواهد داشت.

چرا باید نصف کردن قرص را کنار بگذاریم؟

 

قبل از مصرف قرص بروشور داخل جعبه قرص را مطالعه کنید و توضیحات لازم را بخوانید تا بدانید این قرص باید به دو نیم تقسیم شوند یا خیر.

 

هدر رفتن دارو

با نصف کردن قرص‌ها کمی از دارو هدر می‌رود و نمی‌توان نیمه برابر و دوز دقیق آن را بدست آورد، بنابراین دارو کمتر از اندازه‌ای که پزشک تعیین کرده است، جذب بدن می‌شود. کمترین تغییر در آن می‌تواند تاثیرات سمی در بدن داشته باشد. حتی اگر قرص‌ها را با استفاده از وسیله مخصوص برای بریدن قرص نصف نمود، مقداری از آن هدر می‌رود.