چند یوز ایرانی در ماه های اخیر دیده شده است؟

تلما

آذر و توران

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی ادامه داد: با تماس این شهروند با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جاجرم و کسب اطلاع از محل مشاهده یوزپلنگ، بلافاصله اکیپی از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان به محل اعزام و نسبت به پایش منطقه اقدام کردند.

شکاریان گفت: پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم واقع در استان خراسان شمالی یکی از زیستگاه‌های مهم یوزپلنگ محسوب شده و در سال جاری بیش از ۱۲ مورد مشاهده یوز در این منطقه گزارش شده است.


آیا این خبر مفید بود؟

11 اردیبهشت 1401 ایران و فیروز با تلاش های دامپزشکان صاحب 3 فرزند شدند که تنها یکی از آنان که پیروز نام دارد زنده ماند. هم اکنون نیز پیروز به دلیل مشکلات مادرزادی حال مساعدی ندارد.

مشاهده 2 قلاده یوزپلنگ در روستای شیخ منگره بخش الوارگرمسیری اندیمشک برای نخستین بار مشاهده شدند و از گونه‌های گربه سانان بزرگ هستند که در ارتفاعات زندگی می‌کنند و از گونه‌هایی مانند گراز و بز کوهی تغذیه می‌کنند.

 بهرام علی ظاهری بیان کرد: توران و آذر توله یوز ماده‌ای که پس از ۷۰ روز نگهداری در اداره کل محیط زیست استان سمنان به پارک ملی توران منتقل شده‌اند در ۱۱ هفتگی در سلامت کامل هستند.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

تصاویری از پلنگ مازندران در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی  مشاهده شد.

پیروز یوز

توران شاهرود تنها زیستگاه یوز زاد آور در ایران است که همچنان امید برای ازدیاد نسل مهمترین گونه جانوری کشور در آن زنده است.

حفاظت و نگهداری از گونه های درحال انقراض علاوه براینکه نیازمند توجه ویژه سازمان حفاظت محیط زیست است به کمک و توجه آحاد جامعه نیاز دارد تا زیستگاه اینگونه نایاب با مشکل مواجه نشود.

بخوانید:  جلوگیری از کشت دوم در مزارع کشاورزی نهاوند باقدرت اجرا شود/چاه‌های غیرمجاز آسیب بزرگ برای بشریت است

وی افزود: منطقه مورد نظر در شمال غرب پناهگاه حیات وحش میاندشت قرار داشته و طی سال‌های قبل نیز تصاویری از این گونه در این محل به ثبت رسیده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان سمنان ادامه داد: وقتی مقرر شد به محیط طبیعی بازگردند بر اساس توصیه متخصصان باید معرفی تدریجی و مرحله‌ای از اتاقک نگهداری به محل زندگی اصلی انجام می‌شد که این مراحل در دو بازه تحرک در بالکن و سپس فضای باز پشت بام مهمانسرای اداره کل محیط زیست که کاملاً محصور و ایمن شده بود انجام شد و بعد از بازخورد مناسب و آمادگی کامل توله یوزها در ۲۰ بهمن پس از واکسیناسیون مرحله اول به مرکز نگهداری و پرورش یوز ایرانی در پارک ملی توران منتقل شدند.

سرپرست محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه بعد از اتفاقاتی که درباره ایران شاهد بودیم زادآور تلما آن هم با چهار توله خبر مسرت بخشی است، گفت: امیدها برای تعدد نسل یوز زنده شده است.

لرستان

28 دی

استان سمنان یکی از زیستگاه‌های بسیار مهم و غنی حیات‌وحش به ویژه گربه سانان محسوب می‌شود.

بهرامعلی ظاهری با بیان اینکه مأموران حفاظت از محیط زیست به خصوص در توران شاهرود که زیستگاه اصلی زادآوری یوز ایرانی (آسیایی) در دنیا محسوب می‌شود، پایش‌های مستمری را صورت می‌دهند، تاکید کرد: روئیت یوزها و توله‌هایشان در روزهای اخیر خبرهای امید آفرینی بوده است.

 

این تیزپای ایرانی در معرض انقراض با چالش‌های بسیاری برای ادامه بقا دست و پنجه نرم کرده است.

جاجرم

1 بهمن

انتهای پیام/

وی با بیان اینکه پایش‌ها نشان می‌دهد شش قلاده یوزپلنگ ایرانی ماده زایا در طبیعت پارک ملی توران شاهرود زندگی می‌کنند، افزود: یوزپلنگ ماده زایا نشان از پویایی نسل این نوع گونه کمیاب دارد و امید را برای زادآوری در دل دوست‌داران محیط زیست زنده کرده است.

بخوانید:  بیت آیت‌ الله ناصری خواستار دعا برای شفای عاجل ایشان شد

4 بهمن

یوزپلنگ

بهرام علی ظاهری سرپرست محیط زیست استان سمنان از دیده شدن یک قلاده یوز ماده در توران شاهرود خبر داد و بیان کرد: این یوز ماده موسوم به تلما یکشنبه3 مهرماه سال جاری در زیست کره توران در شهرستان شاهرود که تنها زیستگاه یوز زادآور دنیا است، دیده شده است.

در سال های اخیر جنجال های زیادی بر سر جلوگیری از انقراض این گونه ارزشمند ایجاد شده و تلاش هایی برای تولیدمثل آنان انجام شده است.

2 توله یوز توسط یک چوپان در توران پیدا شده و برای نگهداری به مرکز استان سمنان منتقل شدند. دو توله‌یوز آسیایی زمان پیدا شدن، 600 گرم وزن داشتند که طی روزهای اخیر در فضای مجازی مطالبی در مورد نحوه نگهداری این دو توله یوز منتشر شده بود که نگرانی‌هایی را به همراه داشت.

علی سالاروند مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان اظهار کرد:  با تأیید مشاهده یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد توسط کارشناسان محیط زیست استان لرستان در اسفندماه سال ۱۴۰۱، در مجموع تعداد مشاهده این گونه در سال جاری در استان لرستان به چهار قلاده رسید.

 

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری برنا؛ یوزپلنگ آسیایی یا همان یوز ایرانی تنها گونه خاص از این گربه‌سان است که تنها در حیات وحش ایران یافت می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه گونه‌های گربه سانان دیگری نیز در استان وجود دارد که می‌بایست مورد توجه باشد، تاکید کرد: امروز دوربین یکی از محیط‌بانان فعال در شاهرود، تصویر یک قلاده گربه وحشی (بابکت) حمایت‌شده در این شهرستان پهناور را به ثبت رساند.

بخوانید:  زنگ خطر کرونا در کشور به صدا درآمد

در تهران نیز در منطقه سرخه حصار یک قلاده یوزپلنگ دیده شد.

ظاهری افزود: این گربه یکی از هشت گونه مهم از گربه‌سانان در مناطق حفاظت‌شده حیات‌وحش و پارک‌های ملی استان سمنان به شمار می‌رود.

یوزپلنگ سرخ حصار

6 اسفند

 یک قلاده پلنگ ایرانی در منطقه شکار ممنوع طالقان البرز و در هوای برفی مشاهده شده است.

5 آذر

28 بهمن

وی افزود: خبر خوب این است که تلما با چهار توله خود دیده شده است.

3 مهرماه

ظاهری افزود: با گذشت حدود ۱۰ روز از انتقال این دو توله یوز، «توران و آذر» در کنار سایر یوزه‌ای مستقر در مرکز پرورش پارک ملی توران شاهرود با عادت کردن به محل زندگی در سلامت کامل هستند.

13 آذرماه

در بین این اخبار تلخ در نیمه دوم سال جاری تعداد قابل توجهی از یوزپلنگان در زیستگاه های سراسر کشور دیده شده که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

وی افزود: وقتی توله‌ها را یک دامدار پیدا کرد کمتر از دو هفته عمر داشتند و به علت پیدا نشدن مادر نیاز به نگهداری به صورت دستی داشتند و برای مهیا بودن شرایط پرورش و تیمار داری و نزدیکی به مراکز آزمایشگاهی و درمانی مناسب دوره شیرخواری تا گوشت خواری و رسیدن به وزن مناسب را در این مکان طی کردند.

رضا شکاریان مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار کرد: صبح روز سه شنبه یکی از شهروندان حین عبور از جاده خاکی کوه بابا به جاجرم متوجه حضور یک قلاده یوزپلنگ در حال خوردن یک خرگوش وحشی شده و بوسیله تلفن همراه خود موفق به ثبت تصویر این گونه ارزشمند می‌گردد.

4 بهمن