چگونه از ابتلا به دیابت پیشگیری کنیم؟

کارشناس برنامه ادامه داد : تمهیدات پیشگیری کننده از ابتلای به دیابت، از کودکی آغاز می شود، والدین نباید به بچه ها تحمیل کنند، که غذای بیش از حد بخورند، چاقی کودکان ممکن است، زمینه ساز دیابت در آینده باشد. والدین فرزندان را عادت به پرخوری ندهند، تا از اضافه وزن کودکان جلوگیری شود.

 دلشاد زندگی شهرنشینی، بی تحرکی، عدم فعالیت جسمی و استفاده از وسایل نقلیه را از دلایل چاقی نام برد و خاطرنشان کرد: چاقی و دیابت دوقلوی قرن بیست و یکم نام گرفته اند. همچنین دیابت به سه گروه نوع یک، نوع دو و دیابت در زنان باردار تقسیم‌بندی میشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مشکلات قلبی و عروقی، کلیه ها و مشکلات چشمی را از دیگر عوارض بیماری دیابت نام برد.


آیا این خبر مفید بود؟

متخصص غدد و متابولیسم در پاسخ به این سوال که بیماری دیابت از چه اهمیت ویژه ای برخوردار است بیان کرد: دیابت تنها به عنوان یک بیماری مزمن، با افزایش قند خون، نیست، بلکه افزایش قند خون در طولانی مدت، با تولید مواد سمی و تاثیر بر بافت های مختلف بدن، به خصوص سیستم قلبی عروقی، کلیه ها و چشم ها عوارض غیر قابل جبرانی را بر فرد مبتلا به دیابت تحمیل می کند. در سال ۲۰۲۱ حدود ۷ الی ۸ میلیون مرگ و میر مربوط به عوارض دیابت وجود داشته است، با شناخت عوارض و مرگ و میرهای ناشی از آن ، دیابت جایگاه ویژه ای را در بیماری های طب داخلی، به خود اختصاص داده است. برای آگاهی آحاد جامعه و اطلاع رسانی از عوارض این بیماری، یک روز به روز جهانی دیابت تعلق گرفته که با انتخاب یک شعار، هم برای متخصصین و هم آحاد جامعه، برگزار می شود، شعار روز جهانی امسال دیابت، افزایش آگاهی و اطلاع از دیابت، برای داشتن فردایی بهتر است.

بخوانید:  لیگ باید در خدمت تیم ملی کاراته باشد/ یک واقعیت است که ما بسیار خوب هستیم

کارشناس برنامه با اشاره به این نکته که حدود یک میلیارد نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند، گفت: نیمی از این افراد از بیماری خود آگاهی ندارند، همچنین  سالیانه حدود ۲۱ میلیون نفر از مادران باردار دچار دیابت می شوند. در ایران حدود ۹ الی ۱۰ درصد افراد بالای ۲۰ سال، مبتلا به بیماری دیابت هستند.

وی گفت: ۹۰ درصد موارد دیابت، دیابت نوع دو است، که به صورت ارثی و به خصوص اکتسابی در فرد ایجاد می شود، امروزه با افزایش چاقی و مصرف غذاهای ناسالم، شیوع دیابت نوع دو در کودکان و نوجوانان افزایش یافته است.

وی افزود: ابتلا به دیابت ۱۰۰ درصد ژنتیکی نیست، زیرا در دوقلوهای همسان، اگر یک قل مبتلا به دیابت باشد، قل همسان دیگر با احتمال ۵۰ درصد به دیابت مبتلا میشود و در دوقلوهای غیر همسان نیز اگر یک قل مبتلا به دیابت باشد،شانس ابتلاء قل دیگر، ۲۵ درصد خواهد بود.

انتهای پیام/

این متخصص غدد در پاسخ به این سوال که عوامل محیطی چگونه در ابتلا به دیابت اثرگذار است اظهار کرد: سبک و روش زندگی که شامل بی تحرکی، کاهش فعالیت فیزیکی، افزایش وزن و چاقی باشد، از عواملی هستند که مقاومت به انسولین را بالا می برند و باعث ایجاد دیابت در فرد می شوند، همچنین رژیم های غذایی غیر سالم، که شامل مصرف بیش از حد مواد قندی، نمک زیاد، فست فودها و……می‌باشند، از دیگر عوامل ایجاد کننده دیابت به شمار میروند.

بخوانید:  دلیل ناباروری بازیگر نون.خ + ویدیو

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که عوامل خطرساز ابتلا به دیابت شامل چه مواردی است عنوان کرد: یک سری عوامل در زندگی روزانه، ابتلا به دیابت را مهیا می کند، مانند سابقه خانوادگی(ابتلاء پدر، مادر، خواهر و برادر) که احتمال را در سایر افراد بیشتر میکند، همچنین ابتلاء عمو، عمه، خاله و….، که خطر بروز دیابت را با نسبت کمتری امکان‌پذیر می‌سازد.

وی همچنین سابقه ابتلا به فشارخون،سابقه بیماری دیابت در بارداری و همچنین خانم هایی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند را، از دیگر عوامل زمینه ساز بروز دیابت برشمرد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که مرحله پیش دیابت چیست اذعان کرد: اگر فرد در دو نوبت، پس از ۸ ساعت ناشتایی، قند خون بین ۱۰۰ الی ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر را داشته باشد،پیش دیایت نامیده می شود. پیشگیری اولیه در مبتلایان به پیش دیابت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا مبتلایان به پیش دیابت، در طی ۵ سال آینده، ۷۰ درصد امکان ابتلا به دیابت آشکار را خواهند داشت، در این گروه پیشگیری اولیه می تواند جلوی دیابت آشکار را بگیرد. سبک زندگی سالم که شامل رژیم غذایی سالم و فعالیت جسمی مناسب است به این افراد توصیه می شود، زیرا مانع اضافه وزن و چاقی افراد می‌شود، این فرمول از مهمترین راههای پیشگیری از دیابت آشکار است.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مجری برنامه میزبان حسین دلشاد فوق تخصص غدد و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود و در خصوص دیابت، پیشگیری و عوامل خطر به گفتگو پرداختند.

بخوانید:  واکنش کانون صرافان در خصوص گران‌ فروشی ارز توافقی در صرافی‌ها