کتاب عملکرد شرکت‌های دولتی در راستای شفاف سازی منتشر شود

وی ادامه داد: شفافیت زمانی رخ می دهد که داده های قابل استفاده در دسترس عموم باشند. همان کاری که در قالب انتشار صورت های مالی شرکت های دولتی در دستور کار قرار گرفته است. به این ترتیب، کارشناسان، پژوهشگران، دانشجویان، اساتید دانشگاه و دیگران می توانند به اطلاعات شرکت های دولتی دسترسی داشته باشند و از آن ها برای تجزیه و تحلیل و ارائه ی راهکار استفاده کنند. کتاب نگاهی به عملکرد شرکت های دولتی اولین قدم در راستای شفافیت و آگاه سازی و طلب مدد از تمامی اندیشمندان کشور است. 

اگرچه شرکت های دولتی بیش از نیمی از بودجه ی کشور را به خود اختصاص می دهند اما تا کنون نحوه ی عملکرد آن ها از دید عموم پنهان بوده است و بودجه ی آن ها مورد بررسی دقیق قرار نمی گرفت. 

محمد عنبری مدیرکل دفتر امور شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و ‌دارایی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا با بیان اینکه اخیراً اقدامات خوبی در ارتباط با بهبود عملکرد شرکت های دولتی صورت گرفته است، اظهار داشت: یکی از اقداماتی که به تازگی انجام شده، تصویب آیین نامه انتظام بخشی و شفاف سازی شرکت های دولتی است. این آیین نامه کمتر از دو هفته ی پیش به تصویب هیئت وزیران رسید. 

انتهای پیام

طرح شفافیت

وزارت اقتصاد در دولت سیزدهم، اقداماتی در راستای شفاف سازی تاریک خانه ی مربوط به عملکرد شرکت های دولتی انجام داده است. در همین ارتباط، شاهد انتشار صورت های مالی این شرکت ها، تصویب آیین نامه انتظام بخشی و شفاف سازی عملکرد شرکت های دولتی و انتشار کتاب نگاهی بر عملکرد شرکت های دولتی هستیم.

بخوانید:  سه‌گانه ایران و آمریکا رقم می‌خورد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، شفاف سازی عملکرد شرکت های دولتی به از بین بردن بستر برخی سوءاستفاده های احتمالی منجر می شود و برای افزایش اعتماد عمومی ضرورت دارد. به عقیده کارشناسان اقداماتی همچون انتشار کتاب نگاهی بر عملکرد شرکت های دولتی، انتشار صورت های مالی آن ها و تصویب آیین نامه ی انتظام بخشی مزیت های زیادی دارد و باید با جدیت دنبال شود. 

مدیرکل دفتر امور شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و ‌دارایی درباره ی ضرورت انتشار گزارش هایی مانند کتاب نگاهی بر عملکرد شرکت های دولتی گفت: اگر می خواهیم اتفاق مثبتی در حوزه ی شرکت داری بخش عمومی و دولتی رخ دهد، باید علاوه بر انتشار صورت های مالی شرکت های دولتی، انتشار گزارش های قابل استفاده نیز در دستور کار باشد.  این گزارش ها از داخل همان صورت های مالی منتشره بیرون می آید و منجر به شفافیت واقعی می شود. 

به گفته ی وی، برای اولین بار مجموعه ای از قواعد و قوانین در ارتباط با عملکرد شرکت های دولتی مصوب شده است. قبلاً هر شرکتی متناسب با اصول خودش رفتار می کرد، اما حالا بر اساس این آیین نامه عملکرد این شرکت ها قاعده مند می شود.


آیا این خبر مفید بود؟

عنبری با اشاره به این موضوع که شفاف سازی عملکرد شرکت های دولتی و بهبود بهره وری آن ها در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در همین راستا، در سال گذشته مجموعاً 603 مورد صورت مالی شرکت های دولتی منتشر شد. وعده داده بودیم که صورت مالی 1000 شرکت دولتی را منتشر کنیم. تا کنون این تعداد شرکت تحت کنترل دولت به صورت منسجم شناسایی نشده بود. این اتفاق برای اولین بار در کشور افتاد. آخرین دوره از انتشار صورت های مالی سال 1400 شرکت های دولتی نیز انجام و 521 مورد دیگر نیز منتشر شد و در کل 1124 صورت مالی در معرض دید عموم قرار گرفت. 

بخوانید:  دلداری دادن جالب سردار آزمون به جلالی پس از بازی با آمریکا+ عکس

شفافیت

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

عنبری در ادامه گفت: از این به بعد آیین نامه ای که در بالا شرح داده شد، جاری و ساری خواهد بود و حد و حدود شرکت ها، نحوه ی رفتار آن ها، انتصابات، حقوق و دستمزد، مزایا، پاداش و انواع و اقسام رویه ها از جمله قراردادها، دارایی ها، املاک و اموال این شرکت ها را تعیین تکلیف و ناظر بر آن ها مقرراتی وضع می کند. 

واقعیت این است که بودجه شرکت های دولتی قابل جمع بستن با بودجه دستگاه های دولتی نیست. اما صرف این تفاوت نمی تواند دلیلی برای عدم شفافیت عملکرد شرکت های دولتی باشد. زیرا دولت بیش از 50 درصد از مالکیت آن ها را برعهده دارد و مردم در این شرکت ها ذینفع هستند.