کسب جایزه معتبر بین المللی 2022 ICTP توسط استاد دانشگاه شریف


کسب جایزه معتبر بین المللی 2022 ICTP توسط استاد دانشگاه شریف

جایزه سال 2022 مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام (ICTP)، به دکتر شانت باغرام عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف اعطا شد.

خبرگزاری برنا؛ طبق اعلام کمیته‌ جوایز مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام (ICTP) دکتر شانت باغرام، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر محمدحسین نامجو، فارغ التحصیل دانشگاه شریف و پژوهشگر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، برنده جایزه مرکز بین‌المللی فیزیک نظری 2022 ICTP  شدند. این جایزه به واسطه‌ی مشارکت پیشگامانه‌ی این دو کیهان‌شناس جوان و برجسته‌ی ایرانی در توسعه‌ی چارچوب‌های نظری، محاسباتی و آماری برای مقایسه پیش‌بینی‌های نظری پدیده‌های مختلف کیهان‌شناسی و اخترفیزیکی با داده‌های رصدی دقت بالا، به ایشان اختصاص یافت.

در اعلام رسمی مربوط به این جایزه آمده است: « پژوهش‌های دکتر باغرام بر روی تشکیل زیرهاله‌‌های ماده تاریک و روش‌های غیرمستقیم برای آشکارسازی آنها، نشانه‌های مشاهداتی ناگاوسیت اولیه و مطالعات مربوط به گرانش تعمیم یافته شاخص بوده است. مطالعاتی که در ارتباط نزدیک با مساحی‌های ساختارهای بزرگ مقیاس کیهانی است که در حال انجام است و یا برای آینده برنامه ریزی شده است. همچنین دکتر باغرام با تلاش‌های بی‌وقفه و بی‌نظیرش برای کمک به شکوفایی فیزیک و فیزیکدانان جوان در ایران در این دوران بسیار پیچیده متمایز شده است.»

دکتر شانت باغرام دکتری فیزیک را از دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۰ دریافت کرد و اکنون دانشیار همین دانشگاه است. ایشان محقق جوان (عضو وابسته) مرکز فیزیک نظری عبدالسلام و ICTP ایتالیا است.

دکتر باغرام از سال ۱۳۹۲ به‌عنوان سردبیر پرکار بخش علمی خبرنامه انجمن فیزیک ایران مشغول به فعالیت است. وی همچنین به کمیته ترویج علم انجمن هم پیوسته‌ است و از سال ۱۳۹۵ تاکنون نیز عضو شورای اجرایی شاخه گرانش و کیهان‌شناسی انجمن می‌باشد. وی در سال 99 عنوان پژوهشگربرجسته علوم پایه کشور در رشته فیزیک را نیز بخود اختصاص داد.

 دکتر باغرام فارغ‌التحصیل برتر دکتری دانشگاه صنعتی شریف، در سال ۲۰۱۳ جایزه بین‌المللی مؤسسه بالزان را برای همکاری با مؤسسه اخترفیزیک پاریس زیرنظر دکتر رویا مهیایی و دکتر جوزف سیلک دریافت کرد.

گفتنی است کمیته‌ جوایز مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام ( ICTP Prize) هر ساله جایزه خود را به فیزیکدانان و ریاضی‌دانان جوان (زیر ۴۰ سال) کشورهای در حال توسعه اهدا می‌کند.

انتهای پیام/

 

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

منبع