کشف فسیلی از تخم دایناسور که مملو از کریستال است

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

کشف فسیلی از تخم دایناسور که مملو از کریستال است

منبع

به گزارش خبرنگار گروه علمی و فناوری خبرگزاری برنا؛  تخم‌های کروی و فسیل شده متعلق به گونه‌ای از دایناسور‌های ناشناخته هستند و درون آن‌ها از کریستال «کلسیت» پر شده است. اگرچه سه تخم در ابتدا در خاک یافت شد، اما دانشمندان می‌گویند تنها دو عدد از آن‌ها قابلیت مطالعه و بررسی برای کشف جزییات را دارد. این تخم‌ها در استان «آنهویی» چین پیدا شده اند.
پژوهشگران می‌گویند این تخم‌ها تقریبا کروی شکل هستند و ۱۰۵ تا ۱۳۷ میلی‌متر طول و ۹۹ تا ۱۳۴ میلی‌متر عرض دارند. دو فسیل تخم دایناسور که حفظ شده و برای انجام آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه منتقل شده‌اند، «QS-۰۱» و «QS-۰۲» نامگذاری شده اند.


دیرینه‌شناسان فسیل تخم دایناسور‌هایی را به اندازه توپ پیدا کردند که مملو از کریستال است. این تخم‌ها در استان «آنهویی» چین پیدا شده اند.

بخوانید:  نخستین اردوی تیم ملی شطرنج بانوان در مازندران برگزار شد

دایناسورآیا این خبر مفید بود؟

پژوهشگران در پاسخ به اینکه این تخم‌ها چرا در این ناحیه از کره زمین پیدا شده‌اند، به مطالعه قبلی منتشر شده در این زمینه در «Cretaceous Research» اشاره می‌کند. در این مطالعه احتمال داده شد تخم‌های «Shixingoolithus» که قبلا یافت شده است، متعلق به یک پرنده با قامت بلند (نزدیک به ۹ متر) است.

انتهای پیام/

پرندگانی با این ابعاد از اواخر دوره تریاس (۲۵۱ تا ۲۰۱ میلیون سال پیش) تا اواخر دوره کرتاسه (۱۴۵ تا ۶۶ میلیون سال پیش) زندگی می‌کردند ، پس از آن‌ها همه دایناسور‌های با این ابعاد (که همگی دایناسور پرنده بودند) از بین رفتند و فسیل آن‌ها باقی ماند ، در اثر برخورد سیارک «Chicxulub» به شبه‌جزیره «یوکاتان».
شرق چین سپس فوران‌های آتشفشانی را تجربه کرد که مقادیر زیادی رسوب و فسیل را با خود حمل کردند و این منطقه را به معدن رسوب و گنجی برای دیرینه‌شناسان تبدیل کرد.

به گفته دیرینه‌شناسان تاکنون بیش از ۶۰ گونه فسیل گیاهی، نزدیک به ۹۰ گونه از مهره‌داران و حدود ۳۰۰ گونه از بی‌مهرگان تنها در استان «لیاوونینگ» در شمال غربی چین شناسایی شده است.