کشف مواد شیمیایی تخم مرغ فاسد در سیاره بیگانهبه گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا؛ سیاره‌ای که به عنوان HD ۱۸۹۷۳۳b شناخته می‌شود، در سال ۲۰۰۵ کشف شد، در حال حاضر به عنوان یک مکان نسبتا شدید شهرت دارد، یک غول گاز داغ سوزان کمی بزرگتر از مشتری که یک رنگ آبی کوبالت چشمگیر است و دارای باران شیشه‌ای ذوب شده است که در باد‌های شدید جوی خود به سمت چپ می‌وزد.

سولفید هیدروژن، ترکیب شیمیایی پشت بوی بد تخم مرغ‌های فاسد را اضافه کنید. محققان روز دوشنبه گفتند که داده‌های جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب تصویری کامل‌تر از HD ۱۸۹۷۳۳b را ارائه می‌دهد، که در حال حاضر در میان کامل‌ترین سیارات فراخورشیدی مورد مطالعه قرار گرفته است، همانطور که سیارات فراتر از منظومه شمسی ما نامیده می‌شوند. برای اولین بار برای هر سیاره فراخورشیدی مقدار کمی از سولفید هیدروژن در جو آن شناسایی شد.

گوانگوی فو، فیزیکدان نجومی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور گفت:بله، بوی بد قطعا به شهرت بدنامش اضافه می‌کند. این سیاره‌ای نیست که ما انسان‌ها می‌خواهیم از آن بازدید کنیم، بلکه یک هدف ارزشمند برای گسترش درک ما از علم سیاره‌ای است.

این یک نوع به نام” مشتری داغ ” است. غول‌های گازی شبیه به بزرگترین سیاره در منظومه شمسی ما، تنها به دلیل نزدیکی آنها به ستاره‌های میزبان خود بسیار گرم‌تر است. این سیاره ۱۷۰ برابر نزدیک‌تر از ستاره میزبانش به دور خورشید می‌چرخد هر دو روز یک مدار را تکمیل می‌کند در مقابل ۱۲ سالی که مشتری یک مدار خورشید را می‌گیرد. در واقع، مدار آن ۱۳ برابر نزدیک‌تر به ستاره میزبان خود است تا درون سیاره ما عطارد به خورشید و دمای آن را در کنار سیاره با ستاره در حدود ۱۷۰۰ درجه فارنهایت (۹۳۰ درجه سانتیگراد) باقی می‌گذارد.

بخوانید:  فروش پرچم پرسپولیس و استقلال در حاشیه دیدار چادرملو اردکان و دریای بابل

فو در مورد مشتری‌های داغ گفت: آنها کاملا نادر هستند. کمتر از یک در ۱۰۰ سیستم ستاره‌ای آنها را دارند.

این سیاره ۶۴ سال نوری از زمین فاصله دارد که در محله ما در کهکشان راه شیری در صورت فلکی ولپکولا در نظر گرفته شده است. سال نوری فاصله‌ای است که نور در یک سال طی می‌کند، ۵.۹ تریلیون مایل (۹.۵ تریلیون کیلومتر).

فاصله نزدیک آن را روشن و آسان برای مطالعات دقیق می‌کند. به عنوان مثال، تشخیص سولفید هیدروژن که در اینجا گزارش شده است، در سایر سیارات دور بسیار چالش برانگیزتر خواهد بود
ستاره‌ای که در مدار آن قرار دارد کوچکتر و خنک‌تر از خورشید است و تنها حدود یک سوم آن درخشان است. این ستاره بخشی از یک سیستم باینری است، به این معنی که از نظر گرانشی به ستاره دیگری متصل است.

وب که در سال ۲۰۲۲ عملیاتی شد، محدوده طول موج گسترده تری نسبت به تلسکوپ‌های فضایی قبلی را مشاهده می‌کند و امکان بررسی دقیق‌تر اتمسفر سیارات فراخورشیدی را فراهم می‌کند.
لوئیس ولبانکس، فیزیکدان نجومی و نویسنده مطالعه دانشگاه ایالتی آریزونا گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که HD ۱۸۹۷۳۳b بیشتر شبیه مشتری است تا قبلا شناخته شده است. این سیاره بسیار شبیه مشتری است، اما فقط داغتر است.

مشتری نیز مقدار کمی سولفید هیدروژن در جو خود دارد. این سیاره حدود ۱۰ درصد بزرگتر از قطر و جرم مشتری است.

علاوه بر تشخیص سولفید هیدروژن، مولکول حاوی گوگرد، مشاهدات وب نشان داد که این سیاره دارای آب و دی اکسید کربن در جو خود است، همانطور که داده‌های قبلی نیز نشان داد.
ولبانکس گفت: با این سه مولکول، ما قادر به شمارش مقدار اکسیژن، کربن و گوگرد سیاره هستیم، که به ما فرصتی می‌دهد تا درک کنیم که چگونه سیاره ممکن است شکل گرفته باشد و آیا با سیارات منظومه شمسی ما متفاوت است یا نه.

بخوانید:  رشد اقتصادی با مشارکت مردم از طریق کاهش مالیات تولید و اعطای معافیت‌ هدفمند

مشاهدات وب همچنین وجود متان در جو سیاره را رد کرد.

ولبانکس اضافه کرد: درک ترکیب این و دیگر سیارات فراخورشیدی به ما اجازه می‌دهد تا درک کنیم که منظومه شمسی ما چقدر منحصر به فرد است و به ما کمک می‌کند تا وجود خود را در زمینه قرار دهیم. در حالی که ما به دنبال زندگی در HD ۱۸۹۷۳۳b نیستیم – خیلی داغ است، بیشتر از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است، مانند زمین نیست، و … – درک جو آن به ما اجازه می‌دهد تا درک کنیم که چگونه فیزیک و شیمی در محیط‌های مختلف رفتار می‌کنند و شروع به جمع آوری “وصفه” برای تشکیل سیارات می‌کنند.

انتهای پیام/منبع