کشف ژنی که علائم آلزایمر را به تعویق می‌‌اندازدبه گزارش خبرنگار علم و فناوری خبرگزاری برنا؛ اگر دانشمندان بتوانند سازوکار عملکرد این نسخه خاص از ژن را کشف کنند می‌توانند برای مبارزه با این بیماری مخرب ذهن راه جدیدی پیدا کنند.

به گفته یاکیل کیروز، عصب‌روانشناس دانشگاه ماساچوست که در هدایت این تحقیق همراهی می‌کرد این سرآغاز راهی تازه است و قطعا برای الگوبرداری یا کپی کردن آثار این ژن راه‌هایی وجود دارد.

اولین تاثیر محافظتی این ژن چند سال قبل کشف شد؛ وقتی محققانی که در حال مطالعه روی خانواده‌ای در کلمبیا بودند که به صورت ارثی به نوع ویرانگری از آلزایمر مبتلا می‌شدند دریافتند که یکی از اعضای این خانواده از این سرنوشت ژنتیکی جان به در برد.

علائم آلزایمر در آلریا پیدراهیتا د ویلگاس باید در ۴۰ سالگی آشکار می‌شد، اما این زن تا دهه ۷۰ زندگی که به علائم خفیف زوال شناختی دچار شد مشکلی پیدا نکرد.

سرنخ بزرگ این بود که او چیزی فوق‌العاده نادر داشت؛ دو نسخه از ژنی به نام‌ای پی اوای APE۳ که نوعی جهشی ژنی با نام «کرایست چرچ» داشتند و به نظر می‌رسد که این جفت ژن عجیب با محافظت از او مانع ابتلایش به آلزایمر ارثی می‌شدند.

تیم تحقیقاتی کیروز پس از کشف این سرنخ یک هزار نفر از اعضای این خانواده بسیار بزرگ را بررسی و ۲۷ نفر را شناسایی کرد که یک نسخه از کرایست چرچ داشتند.

انتهای پیام/

 منبع

بخوانید:  اصل خبر سرقت فرش‌ها و چگونگی آن باید روشن شود