کشف یک سیاهچاله‌ که چندین برابر خورشید است!

۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری موسوم به “جیمز وب” را به عنوان جانشین “هابل” پرتاب کرد. به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال‌ها، ابزارهای علمی “هابل” همچنان قوی هستند. “هابل” همچنان در حال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احتمالا تا دهه ۲۰۳۰ نیز بتواند از آن استفاده کند. “هابل” می‌تواند نورهای محدوده طول موج حدود ۲۰۰ نانومتر(nm) تا ۲.۴ میکرون را ببیند، در حالی که برد “وب” از حدود ۶۰۰ نانومتر تا ۲۸ میکرون است. گفتنی است “وب” گرچه برای کاوش در طیف نور مادون قرمز طراحی شده، اما همچنان قادر خواهد بود قسمت قرمز/نارنجی طیف نور مرئی را نیز مشاهده کند.

این دو کهکشان در کنار هم یک جفت کهکشانی موسوم به Arp ۱۱۶ را تشکیل داده‌اند. میزان تعامل این دو کهکشان با یکدیگر تاکنون برای ستاره‌شناسان معما بوده است. هیچ مدرکی دال بر تشکیل ستاره جدید وجود ندارد که این امر می‌تواند نشان دهنده این باشد که این دو کهکشان واقعا با هم تعامل دارند.

منبع

کهکشان مسیه ۶۰ که در صورت فلکی دوشیزه و در فاصله ۵۴ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد، قطری برابر با ۱۲۰ هزار سال نوری دارد. قدر ظاهری آن ۹.۸ است و منطقه مرکزی آن را می‌توان از طریق یک تلسکوپ کوچک در ماه مه به راحتی مشاهده کرد.

کشف یک سیاهچاله‌ که چندین برابر خورشید است!

تلسکوپ فضایی هابل ناسا یک سیاهچاله عظیم را کشف کرده است که ۴.۵ میلیارد برابر بزرگ‌تر از خورشید است.

آیا این خبر مفید بود؟