کشور در سال ۱۴۰۱ رشد اقتصادی ۴ درصدی داشت

وی با بیان اینکه سال گذشته 75 هزار مگاوات مصرف برق کشور بوده است، گفت: این در حالی است که در طول همان سال تنها حدود 60هزار مگاوات تولید انرژی برق داشتیم، به عبارتی با کسری 16 هزار مگاوات کسری مواجه شدیم، از حوزه تولید و صنعت برای مدیریت مصرف برق کمک های لازم را دریافت کردیم.

وی تاکید کرد: برای حمایت از بخش های مختلف تولیدی و صنعتی هر تلاشی را منظور خواهیم کرد، چون در این مجموعه سطح اشتغال بالای ایجاد شده است و دغدغه های مالی آنها برای مبادلات تجاری بر اساس پایه ریالی را پیگیری می کنیم.

وی در بخش دیگری در مورد قیمت های دستوری آن هم در شرایطی که اقتصاد پایداری را در کشور شاهد نیستیم، گفت:وظیفه دولت کنترل کردن است، چون در شراطی تحریمی هستیم و نباید مواردی مانند قیمت گذاری های دستوری را رها کند، سعی ما بر این است که کمتر تولیدکنندگان و دیگر فعالان اقتصادی آسیب ببینند.

وی در مورد کمک برای راه اندازی مسیر ریلی یا کریدور مناسب تسهیل مروادات تجاری از مبداء فرودگاه پیام بیان کرد: در صورتی که برای تامین منابع مشکلی نباشد این اقدام را دنبال خواهیم کرد، اما اکنون برای کردیورهایی شهری از چابهار به خراسان متمرکز شده ایم و اکانون پروژه های آنتنی ریلی را شروع نکرده ایم، در این رابطه کمک کنسرسیوم های بخش خصوصی برای پشیبرد پروژه های حمل و نقل ریلی در البرز می تواند موثر باشد.


آیا این خبر مفید بود؟

وی در خصوص حل مسئله ارزی در حوزه هایی مانند مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در این راستا باید بر تقویت صادرات در کنار ورادات از این مناطق تمرکز بیشتری شود، باید بودجه ارزی مشخصی را برای مناطق ویژه و آزاد اقتصادی مشخص کنیم تا میان بنگاه های مختلف اقتصادی توزیع شود.

بخوانید:  برای بهبود علائم افسردگی این پنج ویتامین را حتما بخورید

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: دولت باید هر آنچه می تواند توسط بخش خصوصی انجام شود را به آنها بسپارد و موجب تقویت فعالیت های این عرصه شود.

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به تلاش های دولت بر تسریع روند جبران کسری برق در نقاط مختلف کشور از جمله البرز عنوان کرد: بخش صنعت و تولید رو به رشد است و باید نیازهای آن از جمله تامین برق مرتفع شود.

انتهای پیام 

وی با بیان اینکه تولید و تجارت کار آسانی نیست، گفت: در برنامه هفتم توسعه تا حدودی توانسته ایم نظر مثبت بخش خصوصی را اتخاذ کنیم، جلساتی هم با حضور فعالان این عرصه برگزار شد و با هم از پیشنهادات آنها استقبال می کنیم.

وی با اشاره به تامین ارز تخصیصی به فعالان اقتصادی از جمله تولیدکنندگان که حدود چند ماهی است که از انتهای سال گذشته تا کنون اقدامی در این مورد صورت نگرفته است، افزود: این فرآیند را نیز کوتاه خواهیم کردف باید تقاضای بخش تولید زودتر مرتفع شود چون کاهش فعالیت این بخش آسیب هایی مانند بالا رفتن تورم را به همراه خواهد داشت.

منصوری در مورد بازگشت ارزهای صادراتی که مانع بر سر راه مراودات بین المللی فعالان اقتصادی ایرانی است، گفت: مجموعه هایی که ارزهای حاصل از صادرات سال 1400 را هنوز بازنگردانده اند با انجام مکاتبات لازم می توانیم پیگیر حل و فصل مشکلات آنها شویم، برای تعیین تکلیف چگونگی بازگشت ارزهای صادراتی مرتبط به سال های 98 و 99 هنوز جلسات کارشناسی در حال برگزاری است.

بخوانید:  راه اندازی گلخانه پرورش کاکتوس توسط فرزند مددجوی کمیته امداد

منصوری با اشاره به اینکه تضغیف بخش خصوصی بر اراده کشور در مباحث اقتصادی هم اثرگذار است، گفت: تاکیدات مقام معظم رهبری بر مردمی سازی کشور و دولت بیشتر معطوف به حوزه اقتصاد است.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع وی با بیان اینکه اگر سهم دولت در اقتصاد بیشتر از بخش خصوصی باشد موجب افزایش آسیب در این حوزه است، افزود: دولت باید در مقام سیاست گذاری، نظارت و حمایت حاضر شود و نقش تسهیل گری خود را تقویت کند.

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه در پایان سال 1400 رشد اقتصادی کشور به 4.4 درصد رسید، افزود: این عدد در انتهای سال گذشته برابر 4 درصد بود و در بخش های مختلف صنعت و یا سرمایه ثابت نیز که عمده آن بحث ماشین آلات است، رشد قابل توجهی نسبت به قبل حاصل شد.

منصوری در مورد ساماندهی لکه های صنعتی در استان های مختلف از جمله البرز بیان کرد: در این مورد تجربه موفقی در تهران داشتیم، بحث محدودیت های مالیاتی ایجاد شده برای فعالیت صنایع بر اساس مصوبه شعاع 120 کیلومتر از جمله این موارد بود، در این مورد به ضوابط زیست محیطی پایبند بوده و آن را مدنظر قرار دادیم و از سویی اقدام موثری برای ساماندهی بیش از 38 لکه صنعتی در استان تهران انجام شد و آمادگی پیشبرد چنین اقداماتی برای البرز نیز هستیم.

منصوری ادامه داد: دولت در حوزه تامین برق با راه اندازی نیروگاه های سیکل ترکیبی، بخار و دیگر موارد در حل پیشبرد اقدامات موثر است، در 18 ماه گذشته بیش از 7 هزار مگاوات نیروگاه تولید برق وارد مدار شد و کار بزرگی است.

بخوانید:  حضور گردشگران فرانسوی در شهرستان فهرج

به گزارش خبرگزاری برنا از استان البرز، محسن منصوری بعد ازظهر امروز سه‌شنبه در نود و هشتمین نشست شورای گفت‌‌ وگوی دولت و بخش خصوصی  البرز که در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرد: عزم دولت بر این است که در حوزه های صنعت، معدن تجارت،‌ بازرگانی و دیگر فعالیت های حوزه مرتبط به فعالان اقتصادی شاهد رخدادهای مثبت و  اثرگذار باشیم،البته برخی موارد نیاز به اصلاح آئین نامه دارد و زمان بر است، خوشبختانه تاکنون اقدامات لازم صورت گرفته و خروجی آن می تواند رشد اقتصادی کشور باشد.

معاون اجرایی رئیس جمهور در مورد تعیین مسئله تامین سوخت پروازهای کارگو از مبداء فرودگاه بین المللی پیام عنوان کرد: 

وی در مورد حل و فصل مسائل مرتبط به منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام که یک زیرساخت مناسب برای کشور است، افزود: موقعیت جغرافیایی مناسب آن به لحاظ قرارگیری در البرز و همجواری با پایتخت دلیل محکمی است که پیگیر حل مسائل آن باشیم.

وی با اشاره به اینکه ما مشکلات حوزه تولید را می دانیم، گفت: مشکلات زیاد است اما مسیرهای ممکن به سمت رفع این موانع را پیش می رویم.