کمک سنجاقک و جیرجیرک به کمک پزشکان در کاشت ایمپلنت

انتهای پیام/

برای حل این مشکل، محققان یک پوشش نازک ساختند که روی سطح ایمپلنت قرار داده می‌شود. این پوشش دارای نانوستون‌هایی است که از بال حشراتی نظیر آسیابک و سیکادا الهام گرفته شده است. این نانوستون‌ها در صورت مواجه شدن با باکتری‌ها، به صورت فیزیکی به آن‌ها آسیب رسانده و موجب مرگ باکتری‌ها می شوند. در واقع این روش، یک ابزار مکانیکی برای از بین بردن باکتری‌ها است. چنین رویکردی، برای رفع مشکلات روش‌های شیمیایی از بین بردن باکتری‌ها مناسب است.


کمک سنجاقک و جیرجیرک به کمک پزشکان در کاشت ایمپلنت

خبرگزاری برنا؛ این پوشش نه تنها باکتری‌های مضر را خرد می‌کند، بلکه بر استرس وارد شده بر ایمپلنت نیز نظارت می‌کند، به این معنی که می‌تواند در صورت خرابی ایمپلنت هشدار دهد.

منبع

محققان با الهام از آسیابک (نوعی سنجاقک) و سیکادا (زنجره یا جیرجیرک دشتی)، پوشش جدیدی برای ایمپلنت‌های ارتوپدی ساختند.

biomimicry حوزه‌ای است که در آن با مشاهده دنیای طبیعی، دانشمندان اقدام به تولید محصولات با تقلید از طبیعت می‌کنند. جامعه پزشکی سال‌هاست که از این حوزه برای توسعه مواد و محصولات جدید استفاده می‌کند. محققان در دانشگاه ایلینویز برای حل مشکل عفونت در ایمپلنت‌ها، پوششی ساختند که از طبیعت الهام گرفته است. بال‌های حشراتی نظیر آسیابک و سیکادا ایده‌ جالبی به محققان این پروژه داد تا پوششی با خواص آنتی‌باکتریال ایجاد کنند تا ایمپلنت‌های ارتوپدی را از گزند عفونت محافظت کند.


|