کمیته ملی شبکه تحقیقات سرطان راه‌اندازی می‌شود

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه در کشور منابع مالی مناسبی برای مطالعات سرطان اختصاص داده شده است، گفت: یکی از اقدامات این معاونت در سال گذشته شناسایی تهدید‌های حوزه سلامت مانند جوانی جمعیت و خانواده، بیماری‌های قلب و عروق، بیماری‌های غدد و متابولیسم، عوامل محیطی و آلودگی هوا و سرطان‌های شایع و … است، هر کدام از تهدید‌ها در قالب یک ماموریت تحقیقاتی ویژه و ملی به یک دانشگاه علوم پزشکی در کشور با اختصاص منابع مالی واگذار شده است.


آیا این خبر مفید بود؟

یونس پناهی با ابراز امیدواری درباره نتایج مثبت برخی مطالعات در حوزه علوم پزشکی، گفت: استفاده از علوم نوین مانند هوش‌مصنوعی، استفاده از بزرگ‌داده‌ها (Big Data) و فناوری‌های جدید حوزه سلامت مانند سلول درمانی، ژن درمانی و … می‌توانند موثر واقع شوند.

پناهی با بیان اینکه یکی از عواملی که می‌تواند پیش‌بینی‌ها را تغییر بدهد، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری صحیح و آینده‌نگر در حوزه سرطان است، خاطرنشان کرد: بدون شک برای تحقیقات حوزه سرطان به داده‌های به روز و تجمیع شده نیاز است، بنابراین باید از فعالیت‌های جزیره‌ای و پراکنده به سوی یکپارچه سازی مطالعات سرطان حرکت کرد.

خبرگزاری برنا گروه علمی و فناوری؛ یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مقوله سرطان‌ها را از مهمترین مسائل روز دنیا و ایران دانست و گفت: راه اندازی کمیته ملی شبکه تحقیقات سلامت می‌تواند نقطه عطفی برای یکپارچه‌سازی تحقیقات سرطان در کشور با رویکرد پیشگیرانه باشد که هم‌اکنون در دستور کار معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت قرار گرفته است.

بخوانید:  واکنش کنعانی به اظهارات وزیر خارجه انگلیس درباره روزنامه‌نگاری آزاد

سیاست‌گذاری آینده نگر در حوزه سرطان

رویکرد پیشگیرانه در کنترل سرطان

دکتر پناهی با اشاره به این که باید رویکرد‌ها را از واکنش گرا به رویکرد کنش گرایانه تغییر داد، تاکید کرد: توجه و تمرکز بر پیشگیری از بروز سرطان یکی از راهکار‌های اصلی در این مقوله است و باید با سیاست‌گذاری‌های کلان و محوری از ابتدا روند ابتلا را کاهش دهد تا از بروز بیماری پیشگیری شود.

انتهای پیام/

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: علاوه بر تاثیر ترویج رفتار‌های سلامت محور و سبک زندگی سالم در جامعه، آنچه بیشترین اثرگذاری بلندمدت را در جامعه بر جای می‌گذارد سیاست‌گذاری‌های مبتنی بر شواهد علمی است و برای دستیابی به دستاورد قابل توجه در این حوزه باید ساختار‌ها بازبینی شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به نتایج تحقیقات مقایسه‌ای که در دنیا در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ بر انواع سرطان انجام شده است، گفت: نتایج این مطالعات نشان می‌دهد در دنیا روند رشد، سرعت، شتاب و تنوع این بیماری رو به افزایش است، با این حال امیدواری بسیاری وجود دارد که با انجام مطالعات همه‌جانبه و جامع به دستاورد‌های مطلوبی، برای سیاست‌گذاری اثربخش در کاهش روند رشد این بیماری دست یابیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، بیماری سرطان را یکی از مسائل با اهمیت نظام سلامت در آینده سرطان دانست و گفت: از ابزار P۴ یعنی (Predictions) به معنای «پیش بینی» (Prevention) به معنای «پیشگیری»، (Personalized medicine) به معنی «درمان شخصی سازی شده» و (Participate) به معنای «مشارکت» می‌توان برای درمان‌های هدفمند جهت مدیریت بیماری بهره برد.

بخوانید:  انعقاد تفاهمنامه مشترک اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان با موسسات مردم نهاد

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

روند صعودی سرطان در دنیا

ماموریت گرایی دانشگاه‌های علوم پزشکی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: شبکه ملی تحقیقات سرطان موظف است مطالعات گسترده‌ای که در  دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در حوزه سرطان در حال انجام است، تجمیع کند تا از نتایج آن برای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در عرصه کلان کشور استفاده شود و در نهایت در قالب دستورالعمل‌های اجرایی در اختیار معاونت درمان و بهداشت وزارت بهداشت قرار گیرد.