کم کردن درد زایمان با طب سوزنی

انتهای پیام/

منبع

خبرگزاری برنا؛ بنا بر اطلاعات ارائه‌شده توسط پژوهشگران، روش‌های دارویی بسیاری وجود دارند که معمولاً برای کاهش درد زایمان استفاده می‌شوند. بی‌حسی ترکیبی موسوم به «نخاعی- اپیدورال» یا CSEA، هم بی‌حسی نخاعی قابل اطمینان و هم اثر ضددرد طولانی‌مدتی را فراهم می‌کند. این روش می‌تواند باعث کاهش استرس مادر و مصرف اکسیژن و کاهش دیسترس جنینی می‌شود.

بااین‌حال، CSEA ممکن است طول دوره زایمان، به‌ویژه مرحله فعال و مرحله دوم را طولانی کند؛ لذا محققان در تلاش هستند که روش‌های دیگر به‌ویژه روش‌های امن غیر دارویی را در این خصوص معرفی و استفاده کنند.

پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در همین زمینه، اقدام به انجام مطالعه‌ای کرده‌اند که در آن تأثیر طب سوزنی در کاهش درد‌ها و مدت زایمان طبیعی بررسی شده است.

بخوانید:  معجزه پزشک ایرانی در آفریقا؛ معالجه زنی که صورتش متعفن شده بود

طب سوزنی یا آکوپانجر، یکی از مهم‌ترین شاخه‌های طب سنتی چین است که امروزه در سرتاسر جهان به‌عنوان یک روش درمانی طبیعی و فاقد عارضه شناخته شده و به علت اثربخشی ویژه آن، روزبه‌روز در بین جوامع مختلف بیشتری رواج می‌یابد. این طب، از طریق فرو بردن سوزن‌های مخصوص در نقاط آناتومیک خاص از بدن و تحریک این نقاط، باعث درمان انواع بیماری‌ها می‌شود.

در این مطالعه کارآزمایی بالینی، ۳۲ نفر از زنان باردار در بیمارستان شهید اکبرآبادی تهران مشارکت داشته‌اند. محققان برای گروهی از این زنان که در فاز فعال زایمان بودند، از طب سوزنی استفاده کرده و وضعیت آن‌ها را با زنان دیگر مورد مقایسه قرار دادند.

 

پژوهشگران در یک مطالعه پژوهشی با انجام آزمایشی نشان دادند استفاده از طب سوزنی در زنانی که در فاز فعال زایمان قرار دارند، می‌تواند کاهش قابل توجهی را در درد‌های آن‌ها رقم بزند.

رحیمی و همکارش با توجه به نتایج این پژوهش اظهار امیدواری کرده‌اند که در مطالعات آینده با افزایش حجم نمونه و بررسی سایر نقاط طب سوزنی، نتایج بهتری ازنظر کاهش میزان درد زایمان و درنتیجه کاهش میزان عمل‌های جراحی سزارین حاصل شود.

این شاخه از طب پس از هزاران سال استفاده در چین و کره، از چند دهه قبل در سراسر جهان گسترش یافته و در درمان بسیاری از بیماری‌هایی مؤثر بوده که بعضاً به درمان‌های کلاسیک مقاومت نشان داده‌اند.نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

بخوانید:  جوش و خروش تماشاگران هنگام پخش تصویر رونالدو از تلویزیون ورزشگاه