کولرها و چیلرها یک چهارم برق کشور را مصرف می‌کنند/ راهکارهای ساده برای بهره‌مندی از پاداش صرفه‌جویی

صادقی با تاکید بر مصرف درست، تصریح کرد: مدیریت مصرف به معنای مصرف صحیح و یا جابه‌جا کردن مصرف وسایل برقی هم هست، چراکه در ساعات گرم روز ۱۲ تا ۱۸ و ۱۹ تا ۲۳ شب با انتقال  مصارف به خارج از این ساعات می‌توانیم به مدیریت بار شبکه برق کمک کنیم.

به گزارش خبرگزاری برنا، مسعود صادقی در برنامه تلویزیونی اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌ها از قبل برای مدیریت شبکه برق انجام‌شده بود و برای جلب مشارکت اجتماعی مردم برنامه‌های گسترده‌ای تدوین شده بود.

وی ادامه داد: بخش خانگی باتوجه به اینکه نیمی از مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده است، نقش بسیار مهمی در مدیریت مصرف دارند.

وی در خصوص نحوه همکاری و آگاهی مردم از میزان همکاری گفت: در حال حاضر برای همکاری مردم پاداش ۵ ‌برابری دیده شده است، به‌طوری‌که با کاهش مصرف برق  می‌توانند ۵۰۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت پاداش بگیرند.

مدیر کل نظارت بر مهندسی و راهبری شبکه برق در خصوص دلایل افزایش میزان مصرف برق در صورت پایین بودن درجه کولرهای گازی، گفت: وقتی درجه کولرگازی پایین‌تر قرار بگیرد، کمپرسور دایم باید برای تنظیم درجه حرارت محیط و رساندن به دمای تنظیم شده کار کند که این کار باعث افزایش مصرف برق حتی تا ۴۰ درصد بیشتر از حد معمول می‌شود.

 منبع

وی یادآور شد: الگوی مصرف در شهری مانند تهران در تابستان ۳۰۰ کیلووات‌ساعت در ماه است.

صادقی با اشاره به گرم‌شدن دمای هوا در بسیاری از نقاط جهان مانند اروپا، اظهار کرد: ‌در برخی کشورهایی به‌منظور کاهش مصرف برق کشورهای اروپایی الزام عدم قراردادن وسایل برقی در حالت آماده‌به‌کار (استندبای) در حال تدوین است.‌ به این منظور و وسایل یا خاموش و یا روشن باشند چرا که تمام وسیله‌های برقی در حالت استندبای برق مصرف می‌کنند.

بخوانید:  فریم به فریم با جنجال بزرگ مهدی طارمی برابر اسپورتینگ!+ تصاویر

صادقی خاطرنشان کرد: پاداش مصرف به مشترکانی تعلق می‌گیرد که مصرف خود را مدیریت و به زیر الگو ‌برسانند و این کار با رعایت نکات ساده مدیریت مصرف چون استفاده از نور طبیعی روز، عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف  در فاصله بین ساعات ۱۲ تا ۱۸ روز و ۱۹ تا ۲۳ شب و هم‌زمان با ساعات اوج مصرف و پیک، به‌سادگی امکان‌پذیر است.

برپایه این گزارش بیش از ۷۵ ‌درصد از مردم در کشور زیر الگوی تعیین شده مناطق خود، برق مصرف می‌کنند.

وی بیان کرد: در حال حاضر یک‌چهارم از مصرف برق کشور مربوط به وسایل سرمایشی است و به همین دلیل تنظیم  دمای کولرهای گازی روی ۲۴ درجه و استفاده از دور کند کولرهای آبی می‌تواند تا ۳۰ ‌درصد مصرف برق را کاهش دهد.

مدیر کل نظارت بر مهندسی و راهبری شبکه برق گفت: ما در فضای منازل بارهای مختلف برقی از جمله وسایل سرمایشی و یخچال، فریزر، روشنایی و… داریم.

مدیر کل نظارت بر مهندسی و راهبری شبکه برق ادامه داد: نرم‌افزاری به نام “برق من” وجود دارد که مردم می‌توانند قبض الکترونیکی خود را مشاهده کنند و حتی متوسط برق مصرفی مشترک را نسبت به سایر همسایگان یا همشهری‌های دیگر نشان می‌دهد.