گاز کوره‌های آجرپزی استان مرکزی از ابتدای هفته محدود شده است

وی گفت: جهت پایش دمای ادارات در ساعات اداری و غیراداری و روزهای تعطیل تیم هایی فعال شده اند و تاکنون ۳۰۱۴ مورد پایش انجام شده است، که ۲۰۰ مورد منتج به صدور اخطار شده و ۵۴ مورد نیز قطع گاز ادارات انجام گرفته است. در کنار ادارات اماکن تجاری، پاساژها و مجتمع ها نیز مورد پایش قرار می گیرد و این اماکن از ساعت ۱۸ نباید مصرف گاز داشته باشند. تاکنون موردی از قطع گاز در این اماکن گزارش نشده است و لازم است که در شرایط کنونی با تامین دمای رفاه(۱۸ درجه سانتیگراد) مصرف را کنترل کرد، همچنین باید فرهنگ مصرف بهینه را ترویج داد، در این صورت گاز صرفه جویی شده را می توان به بخش تولید اختصاص داد.

سمیعی با اشاره به اینکه ۷۵ درصد از انرژی مصرفی در استان مرکزی منشاء گاز طبیعی دارد که این رقم در کشور به حدود ۷۰ درصد می رسد، گفت: در استان زیرساخت های حوزه توسعه شبکه و گازرسانی به محورها، شهرک ها و نواحی صنعتی، اجرایی شده و در سال گذشته ۵۵ هزار مترمکعب در ساعت، گازرسانی به صنایع انجام شد و ۲۰۰ صنعت نیز گازرسانی شدند که باعث شد معادل ۵۰ هزار مترمکعب در ساعت سوخت مایع جایگزین و ۵۰ هزار لیتر فرآورده های نفتی صرفه جویی شود.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

سمیعی بیان کرد: در مقایسه با ابتدای فصل سرد سال، مصرف بخش خانگی بیش از ۸۰ درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۳ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است. بخش خانگی خط قرمز است و به هیچ عنوان نباید گاز آن قطع شود و به هر میزان که گاز در این بخش صرفه جویی شود به بخش تولید اختصاص می یابد.

بخوانید:  پرویز برومند سفیر ورزشی «کن پامنار» شد

مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی در خصوص فرهنگ سازی در حوزه مصرف گاز گفت: تفاهم نامه ای با آموزش و پرورش منعقد شده است که بر اساس آن در سطح مدارس اعزام کارشناس صورت می گیرد و مباحث مربوط به ایمنی، استفاده بهینه از گاز و استفاده ایمن از گاز ارائه می شود. این آموزش ها در خوابگاه ها و پادگان ها، مساجد و … نیز در دستور کار است و همه ساله انجام می شود، اما متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می گیرد، بر این اساس لازم است که اصحاب فرهنگ و رسانه باید در این راستا یاریگر شرکت گاز باشند.

 

مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی با تاکید بر اینکه در مواقع ضروری اولویت ما تامین بخش خانگی است، گفت: مصارف غیرضروری باید در این یکی دو ماه محدود شود. قرارداد ما با صنایع تامین گاز برای هشت ماه سال است و در فصل سرد سال اگر گاز باشد، تخصیص می یابد. شرکت تعهدات خود را انجام داده است، اما برای کوره های آجرپزی از ابتدای هفته جاری محدودسازی گاز اعمال شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر سه کارخانه سیمان در استان فعالیت دارند که شرکت فقط در فصل گرم سال تامین کننده گاز آنهاست و در فصل سرد سال سوخت مایع مصرف می کنند.


آیا این خبر مفید بود؟

به گزارش برنا از مرکزی ،محمدرضا سمیعی ۲۸ آذرماه ۱۴۰۱ در نشست خبری  در اراک گفت  : در استان مرکزی تاکنون بواسطه تلاش مجموعه شرکت گاز، با اجرای حدود ۱۱ هزار کیلومتر خط تغذیه و شبکه توزیع در شهرها و روستاهای استان و نصب بیش از ۳۱۰ هزار انشعاب، خدمت رسانی به ۶۳۰ هزار مشترک ارائه می شود.

بخوانید:  انتصاب اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت با حکم رهبر انقلاب/ تمدید عضویت احمدی نژاد و لاریجانی

مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی بیان کرد: با استقرار نظام تعالی در شرکت گاز و تعریف پروژه ها، سعی بر ارتقای کیفیت داریم، در حال حاضر بیش از ۸۳ درصد رضایتمندی در خدمات حاصل شده و درصدد افزایش این رضایتمندی هستیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از یک سوم گاز کل استان در نیروگاه مصرف شد، گفت: صنایع استان اولویت بندی شده اند که در مواقع بحرانی مدیریت و محدود می شوند، البته برخی از صنایع مانند مرغداری ها، گلخانه ها و … در آخرین مرحله قرار دارند و تمام تلاش ما بر این است که چنین صنایعی درگیر قطع گاز نشوند.

وی با بیان اینکه به ۳۵ شهر استان با ۱۰۰ درصد پوشش و ۱۰۱۷ روستا با ۹۹.۵ درصد پوشش ارائه خدمت می شود و در واقع ۹۹.۹ درصد کل استان تحت پوشش قرار دارد، گفت: ۱۰۰ درصد شهرک ها و نواحی صنعتی نیز از نعمت گاز برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از هزار خانوار در استان در شهرستان هایی مانند تفرش و زرندیه فاقد گاز هستند، دلیل این امر را صعب العبور بودن این مناطق دانست.