گره گشایی دولت از صنعت فرش خراسان شمالی


به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ، آنچه که مسلم است حوزه فرش در این خطه هنرپرور حال و روز خوشی را سپری نمی کند و مسوولان خراسان شمالی به خوبی به اهمیت و اشتغالزایی این حوزه و تاثیر آن بر زندگی مردم منطقه آگاه هستند و توانستند حمایت های زیادی را در مدت یکساله گذشته به این قشر انجام دهند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی از پرداخت ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در قالب مشاغل خانگی به قالی‌بافان استان خبر داد و می گوید: این میزان تسهیلات به حدود ۲۵۰ نفر از متاقضیان در سال ۱۴۰۰ پرداخت شده است و پرداخت این تسهیلات در سالجاری نیز ادامه دارد ولی رقم پرداختی امسال برآورد نشده است.

حسین حاجی بگلو می افزاید: اعتبارات اشتغال در حوزه فرش استان در سال ۱۴۰۰ به ۱۳ میلیارد تومان رسید در حالی که سال قبل از آن ۲ میلیارد تومان بود.

*راه‌اندازی هنرستان فرش

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در ادامه می گوید: رشته فرش در سال تحصیلی (۱۴۰۱- ۱۴۰۰) به منظور رونق و اعتلای صنعت فرش در هنرستان های استان هنرجو پذیرش کرد.

مهرداد داودزاده می افزاید: هم زمان با آغاز سال تحصیلی گذشته رشته فرش در هنرستان سیرجانیان بجنورد، زیارت شیروان، هنرستان روستای بدرانلوی بجنورد و هنرستان روستای گرگز شهرستان راز و جرگلان تدریس شد.

وی می‌گوید: دانش آموزان به غیر از دروس عمومی با طرح‌های فرش اصیل ایران، مواد اولیه، نوع بافت، قالیشوئی و سایر امور مربوط به فرش آشنا می شوند.

معاون اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی با بیان اینکه صنعت فرش این استان وضعیت مناسبی ندارد، می افزاید: برای رونق بخشیدن این بخش، سند توسعه صنعت فرش و جایگاه آن به صورت واقعی باید تدوین شود.

* بافت ماهانه چهار هزار و ۴۰۰ مترمربع فرش

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی با بیان سیمایی از حوزه فرش استان در ادامه می افزاید: رسیدگی به قالی بافان استان در دولت سیزدهم شدت گرفت و با حمایت هایی که انجام شد منجر به بافت ماهانه چهار هزار و ۴۰۰ متر مربع فرش توسط ۲۷ هزار بافنده در استان شد.

حسین حاجی بگلو می گوید: در مجموع هشت اتحادیه صنفی، ۱۱ شرکت تعاونی فعال فرش دستباف و یک تشکل مردم نهاد به عنوان کانون فرش دستباف در استان فعالیت می کنند و در مجموع ماهانه در استان، فرش تمام ابریشم ۲۰۰ متر مربع، ظریف کرک و ابریشم ۳۰۰ متر مربع، فرش تجاری(۲۵ تا ۴۰ رج) یکهزار و ۵۰۰ متر مربع، درشت بافت ۲ هزار متر مربع، گبه ۳۰۰ متر مربع و تابلو فرش ۱۰۰ متر مربع بافته می شود.

وی می افزاید: در مجموع ۸۵ واحد تولیدی در هنر صنعت فرش دستباف استان فعال است که از این تعداد؛ ۶ واحد رنگرزی، ۱۰ واحد ابزار فرش دستباف، ۱۰ واحد مرمت و تکمیل فرش، ۱۸ واحد فروش مواد اولیه فرش، ۲ واحد قالیشویی فرش دستباف، چهار واحد طراحی فرش و ۱۵ کارگاه متمرکز قالیبافی و ۲۰ واحد فروش فرش دستباف را عهده دار هستند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی می گوید: همچنین ۱۵ هزار و ۷۰۲ نفر از ۲۷ هزار بافنده فعال استان دارای کارت صلاحیت فنی و حرفه‌ ای هستند.

خراسان شمالی به لحاظ تنوع قومیت ها و فرهنگ ها، ظرفیت های بسیار بالا در تولید فرش دستباف دارد و شاهد تنوع در این زمینه از جمله فرش کردی، ترکی و ترکمن هستیم و فرش ابریشم دو رو که در منطقه راز و جرگلان این استان تولید می شود هم ظرفیت بسیار بالایی برای این منطقه محسوب می شود.

خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.منبع