گفت‌وگوی چهره به چهره دادستان تهران با مددجویان و رسیدگی به درخواست‌های ۲۵۰۰ نفر از زندانیان

دادستان تهران بیان کرد: در ملاقات امروز تعداد ۲۵۰۰ نفر از زندانیان درخواست اعطای تسهیلات قانونی را داشتند که پس از بررسی تصمیمات مقتضی گرفته می شود. تعدادی از این درخواست‌ها لازم است که جهت اعمال به دادگاه ها ارسال شود. همچنین درخصوص تعدادی که مربوط به دادسرا باشد حتما تصمیم گیری می‌کنیم.

صالحی اظهار کرد: از مواردی که در این بازدیدها مطرح می‌شود بحث اعسارهاست و با توجه به اینکه مقررات رسیدگی به دعوای اعسار خارج از نوبت رسیدگی می‌شود این درخواست‌ها را دریافت و به مراجع مربوطه ارسال می کنیم تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

وی در ادامه گفت: بازدید از زندان برنامه مدون و دوره ای است که به صورت مستمر انجام می‌شود تا درخواست های زندانیان بررسی و اعمال مقررات صورت گیرد.

انتهای پیام/منبع

صالحی در ابتدای این بازدید در نشست با دادستان های عمومی انقلاب شهرستان های استان تهران و روسای دادگاه های عمومی بخش استان تهران، اظهار کرد: یکی از وظایف دستگاه قضایی در حوزه زندان ها و زندانیان؛ نظارت بر جمعیت زندان ها، ملاقات با زندانیان ها، بررسی مشکلات و رسیدگی به درخواست های آنهاست.

وی افزود: دستگاه قضایی لازم می‌داند از لحاظ مدیریتی و نظارتی، شاخص‌هایی که مدنظر است مورد کنترل و ارزیابی قرار دهد تا اگر زندانی طبق قانون خواسته های قانونی، تخفیف مجازات، اعسار و سایر تخصیصات قانونی را دارد قضات درخواست ها را مشاهده، بررسی و تصمیم گیری کنند.

دادستان تهران گفت: یکی از برنامه های مدنظر این است که طبق قانون و ماده ۲۰۰ آیین نامه سازمان زندان ها، زندانیانی که مشمول مرخصی پایان حبس می‌شوند را بررسی می‌کنیم و نسبت به آن ها اقدام خواهیم کرد.

بخوانید:  دیدار سرپرست تیم ملی والیبال نوجوانان ایران با مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی

دادستان تهران اظهار کرد: بازدید امروز باید کیفی و کارساز باشد و نباید جنبه نمایشی داشته باشد و همکاران و قضات محترم بسیار دلسوزانه، با دقت و احترام با زندانیان به صورت چهره به چهره ملاقات داشته باشند و درخواست های مددجویان را با دقت بررسی کنند.

صالحی اظهار کرد: ۸۵ نفر از زندانیان تقاضای توبه داشتند که نسبت به ارسال پرونده‌های آن‌ها به مرجع صادر کننده اقدام می‌کنیم. بنا داریم که درخواست ها دقیق بررسی شود تا هر زندانی که درخواست قانونی دارد نسبت به اعمال آن در حد قانون و مقررات اقدام کنیم.

وی در ادامه گفت: به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی قضات در اسرع وقت درخواست زندانیانی که مشمول تخصیصات قانونی می شوند را رسیدگی کنند و به این مهم توجه داشته باشند که قرار تأمین مناسب برای زندانیان در نظر بگیرند.

در این بازدید علی صالحی دادستان تهران، حشمت الله حیات الغیب مدیرکل زندان‌های استان تهران و هیئت قضایی همراه با تمامی زندانیان ملاقات چهره به چهره داشتند و پس از بررسی درخواست‌های آن ها دستورات لازم را صادر کردند.

وی افزود: در این بازدید که تا بعدازظهر نیز ادامه خواهد داشت بنا داریم که با تمامی زندانیان تهران بزرگ اعم از متهمان و محکومان به صورت چهره به چهره ملاقات داشته و درخواست های زندانیان را بررسی کنیم و درنهایت برحسب درخواست ها تصمیمات مقتضی و قانونی را اعمال کنیم.