یازدهمین دوره مسابقات مناظرات ملی دانشجویی امروز برگزار شد

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ مراسم اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران امروز، دهم خرداد در محل سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

رضا فریدزاده، رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی نیز طی سخنانی ضمن عرض تبریک به مناسبت دهه کرامت بیان کرد: مناظرات دانشجویی از سال ۱۳۹۰ در پاسخ به مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر برگزاری مناظرات قانونمند توأم با داوری کلید خورد. از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۰‌ نزدیک به ۱۰‌ سال این‌ مطالبه رهبری بر زمین ماند اما از سال ۹۰ این مسابقات از سوی سازمان دانشجویی جهاد دانشگاهی آغاز شد و تاکنون نیز یازده دوره از آن برگزار شده است.

 

فریدزاده بیان کرد: مسابقات امسال در ۲۳ استان از آبان‌ سال گذشته برگزار شد. از تمامی دانشجویان که مسیر گفت‌وگو کردن در فضای منطقی را انتخاب کردند، تشکر می‌کنم. همچنین، از حامیان و مشوقان به ویژه وزارت علوم‌، تحقیقات و فناوری و همکاران خود در جهاد دانشگاهی قدردانی می‌کنم. از میزبان این دوره از مسابقات یعنی دانشگاه علم و فرهنگ و مسئولان آن و اساتیدی که در مراحل مختلف مسابقات حضور داشته‌ و در خدمت ایشان بودیم نیز تشکر می‌کنیم.

در ادامه این مراسم، حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاد دانشگاهی طی سخنان کوتاهی ضمن قرائت پیام رئیس‌جمهور به اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران، اظهار کرد: از رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به دلیل ارسال پیام خود به این مراسم قدردانی می‌کنم. برگزاری این مسابقات انسان را به یاد حلقه‌های گفت‌وگوی دانشگاه‌ها در دهه ۶۰ می‌اندازد.

وی بیان کرد: پشت این مسابقات و در مدیریت این مسابقات یک بانو به نام بانو شاه‌نظری وجود دارد. در جهادی کارها به صورت عملی در دست بانوانی است که برای اعتلای انقلاب و دانشگاه تلاش می‌کنند. برای همگان آرزوی توفیق دارم و اعلام می‌کنم که تمامی این فعالیت‌ها برای دانشجویان است.

بخوانید:  بیش‌از ۲۸ هزار نفر در سیستان و بلوچستان مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را فرا گرفتند

نادری با بیان اینکه مقام معظم رهبری تأکید فراوانی در باب آزادی بیان دارند، گفت: البته در این مناظرات باید به سمتی برویم که بیشتر به سمت گفت‌وگوی صحیح و سازنده حرکت کنیم و با نگاه دیالکتیک به سمت مناظرات برویم. امروز نیازمند نهادینه شدن سنت گفت‌وگو در جامعه هستیم و دانشجویان باید این حرکت را به‌خوبی پیش ببرند.

وی افزود: امسال در دوره یازدهم ‌۳۸۷ گروه از ۳۱ استان مسابقات ملی مناظره دانشجویان را برگزار کردند. درمجموع ۱۵۴۸ نفر در مرحله استانی شرکت داشتند که برگزیدگان آن‌ها در ۵۸ تیم به مرحله منطقه‌ای راه یافتند و در مرحله کشوری نیز ۱۲ تیم برتر چهار منطقه کشور طی دو روز گذشته به رقابت پرداختند و امروز نیز مسابقه فینال باکیفیت برگزار شد.

نادری ادامه داد: در این نوع برداشت، نگاه صفر و صدی وجود دارد و همه به دنبال اثبات حقانیت خود هستند. در این نوع مناظره گیرنده طرف یکی از مناظره‌کنندگان را می‌گیرد و حق را به یکی ‌از طرفین می‌دهد.  اما‌نگاه دومی نیز در این زمینه وجود دارد که طبق آن بحث اصلی گفت‌وگو است که نه برای اثبات بطلان دیگری بلکه به دنبال این است که بخشی از حقیقت نزد ماست.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر بخواهیم این دو شکل را در اشکال نوشتاری خود مطرح کنیم، شکل اولی که بحث حق و باطلی است به صورت نوشتاری به شکل گفت‌وگو مطرح شده و شکل دوم به صورت نوشتاری گفت‌وگو مطرح می‌شود. حضرت امیر(ع) می‌فرمایند که با یکدیگر تضارب آرا کرده و آرا را در مناقشه با هم قرار دهید تا حرف درست از دل این آرا درآید. مقام معظم رهبری نیز که در سال ۸۱ بحث مناظرات را بیان کردند به همین موضوع اشاره کردند.

بخوانید:  افتتاح خط تولید پمپ فرمان هیدرولیک در سایپا آذربایجان

در ادامه، احمد نادری، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی اظهار کرد: بنده چند صباحی در جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه تهران خدمت کردم و همیشه در این زمینه شاکر خداوند متعال بودم. از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری این مسابقات که تلاش فراوانی در این حوزه داشتند، قدردانی می‌کنم.

وی افزود: نظر برخی داوران این بود که امسال قهرمان مشترک داشته باشیم اما تفاوت امتیازات موجب شد که این امکان وجود نداشته باشد. البته پیشنهاد می‌کنیم که در مسابقات سال آتی چنانچه امکان دارد، قهرمان مشترک اعلام شود. دلیل اینکه امتیازات متفاوت شد نیز این بود که گزاره نهایی مشکل داشت. هر دو گروه در استدلال و مبانی خود خوب جلو رفتند و داوران نکته‌یاب نکات خوبی را مطرح کردند لذا باید توجه کرد که مشکل از گزاره بود.

علی منتظری، رئیس پژوهشگاه علوم بهداشت جهاد دانشگاهی و رئیس شورای علمی مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران نیز در سخنانی بیان کرد: از رئیس‌جمهوری تشکر می‌کنیم که به این مراسم پیام ارسال کردند. این مسابقات با عشق حضور دانشجویان برگزار می‌شود و هر قدمی در این راه برداشته شده، به خاطر وجود ایشان است. البته اشکالاتی در روند اجرا وجود دارد که حل می‌شود.

وی افزود: در این مسابقات مبلغ شش میلیون تومان برای هر واحد دانشگاهی هزینه شد که رقم زیادی نیست. همچنین، برای مرحله کشوری مسابقات نیز در کل مبلغ ۳۰ میلیون تومان هزینه شده است. از تمامی نهادها و سازمان‌هایی که دستی در این قضیه دارند تقاضا می‌کنم که از این مسابقات حمایت کرده و اجازه ندهند تا مطالبه مقام معظم رهبری در این زمینه بر روی زمین بماند.

بخوانید:  پیام سجادی پس از تاریخ‌سازی تیم ملی بانوان هاکی‌روی یخ ایران در آسیا

آیا این خبر مفید بود؟

انتهای پیام/

در ادامه این مراسم، برنامه گرامیداشت مرحوم عماد افروغ، از اعضای اولیه تیم داوری مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران همراه با پخش کلیپی از فعالیت‌های ایشان برگزار شد.

وی افزود: برگزاری یازده دوره از مسابقات ملی مناظرات دانشجویان ایران برگزار شده و هر سال این مسابقات با بازتولید و به‌روزرسانی اهداف برگزار شده است.  درواقع از مناظرات می‌توان دو برداشت داشت. برداشت اول برداشت حق و باطلی در همه امور است که به صورت فراوان در جامعه دیده می‌شود و هر طرف به دنبال آن است که حق بودن خود را به اثبات برساند.

در ابتدای این مراسم، مهدی باصولی، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ طی سخنانی ضمن عرض خیر مقدم به حضار در مراسم، اظهار کرد: دانشگاه علم و فرهنگ دانشگاهی وابسته با جهاد دانشگاهی با ۸۲۰۰ دانشجو و ۱۲۰ عضو هیئت علمی و ۱۰۰ نفر از کارکنان است. از تمامی همکاران و خدمتگزارانی که در یازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی زحمت کشیدند، قدردانی می‌کنم و امیدوارم همه افرادی که در این مراسم شرکت کردند، موفق باشند.

وی اظهار کرد: در نگاه دوم مخاطب نیز نیازی نیست که با یک نفر از ابتدا تا انتها همزادپنداری کند و با نفر دوم مخالفت کند بلکه در میان سخنان‌ ایشان گشته و نکات درست را احصا می‌کند‌. آن روز در فضاهای دانشگاهی باید رویکرد دوم یا همان رویکرد دیالکتیکی را مد نظر قرار داده و از رویکرد اول فاصله بگیریم که همان مراد مقام معظم رهبری در باب مناظرات دانشجویی است.