یخ بندان بیخ گوش اروپا/ کاهش 76 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا

با این حال، یکی از راه‌های جایگزینی اروپا، جهت تامین گاز خود، واردات گاز مایع (LNG) است. اروپا نیز واردات خود را افزایش و زیر ساخت‌ها را نیز گسترش داده است اما باید با کشورهای آسیایی در جهت ثبات قیمت رقابت کند.

به گفته بانک آمریکا، خطوط لوله نورد استریم مجموعا ظرفیتی معادل 110 میلیارد متر مکعب در سال دارند و اگر با ظرفیت کامل کار کنند، بیش از 30 درصد از کل تقاضای گاز اروپا را پوشش خواهند داد. در حال حاضر، روسیه روزانه 86 میلیون متر مکعب (میلی متر مکعب) را از طریق لهستان و اوکراین به شمال غرب اروپا ارسال می کند، در مقایسه با میانگین 360 میلیون متر مکعب در روز در سال گذشته که 76 درصد کاهش داشته است.

آلمان به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان گاز از روسیه شناخته می‌شود لذا بیش از همه در معرض اختلال قرار دارد به ویژه اینکه صنایع آلمان نیز بسیار وابسته به گاز هستند. از طرفی تمام امیدواری‌ آلمانی‌ها پس از تخریب خط لوله نورد استریم ناامید شد. با این موجود پس از تخریم خط لوله نورد استریم، کشورهای اروپایی در حال آماده باش برای حفاظت از خطوط لوله و افزایش زیر ساخت‌های حیاتی خود هستند.

تعطیلی صنایع اروپا

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری برنا، با توجه به نزدیکی فصل سرما در اروپا، مردم این کشور باید دست به دعا شوند و زمستانی معتدل را از خداوند طلب نمایند. زیرا با توجه به کاهش عرضه گاز روسیه به این قاره و آسیب دیدن خط لوله نورد استریم این احتمال پیش از پیش تقویت می‌شود که اروپا به سمت جیره بندی برق یا خاموشی حرکت کند.

بخوانید:  جابه‌جایی بیش از ۳۱ هزار مسافر با ناوگان عمومی در محورهای مواصلاتی خراسان شمالی
Jeffries 2

از این رو وین برایان، رئیس تحقیقات گاز اروپا در Refinitiv، گفت: “ال ان جی اضافی و تخریب تقاضا تا کنون کمک کرده است.” اما با وجود واردات LNG نیز بعید است اروپا بتواند که گاز از دست رفته روسیه را جبران کند.

نورد استریم بیش از 30% تقاضای اروپا را پوشش می‌دهد

علاوه بر آن آژانس شبکه فدرال آلمان که مسئول جیره‌بندی گاز گفت که مصرف خانوارها برای پایدار بودن بسیار زیاد است. موضوع دیگر این است که نیروگاه‌های هسته‌ای قدیمی و مشکلات خنک‌سازی راکتورها در طول خشکسالی تابستانی، تولید انرژی اتمی فرانسه را با اثرات منفی، کاهش داده است.

اوضاع به حدی وخیم است که کنیک کازاکوبلو، مدیر اقتصاد انرژی در FGE، گفت: “وضعیت بسیار شکننده خواهد بود.”

انتهای پیام/

بنابراین با این تفاسیر باید به این نکته اشاره کرد که وضعیت اروپا روز به روز سخت و پیچیده‌تر از گذشته می‌شود بنابراین هر چه زودتر می‌بایست راه حلی را برای خود پیدا کند. از طرفی این نتیجه نیز حاصل می‌شود که برنده نهایی جدال اروپا و روسیه با اختلاف زیاد روسیه است.


آیا این خبر مفید بود؟

شایان ذکر است خطر دیگری که اروپا را تهدید می‌کند این است که با کاهش منابع انرژی، تقاضای انرژی به اندازه کافی کاهش نمی‌یابد. همچنین کمبود گاز سبب کاهش تقاضای گاز صنعتی اروپا نیز شده است زیرا قیمت های بالای گاز باعث شده که کارخانهها در بخشهای انرژی بر مانند آلومینیوم، فولاد و آمونیاک تولید را تعطیل کنند.

458338_542

اروپا و واردات گاز به روش LNG

بخوانید:  مسابقات چوگان هفته اصفهان بی نظیر بود و در خاطره ها می ماند

از طرفی دیگر Refinitiv تخمین می‌زند که تقاضای گاز در برابر نیرو در میان شرکت‌های برق می‌تواند امسال 30 درصد بیشتر از گذشته باشد. بریتانیا که میتواند برق را از اروپا وارد کند، همچنین نسبت به قطع برق در زمستان امسال به دلیل کمبود در اروپا هشدار داده است. فرانسیسکو بلانچ نیز، تحلیلگر بانک آمریکا، تخمین زد که عادی سازی قیمت گاز در اروپا ممکن است پنج تا ده سال طول بکشد. وی افزود گفت: «اروپا باید به پرداخت هزینه بنزین و دعا برای گرم شدن هوا ادامه دهد».

نتیجه بر اساس 1 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

از طرفی اگر اروپا بتواند زمستان را پشت سر گذارد، چالش جدیدی به نام پر کردن ذخایر را پیش رو دارد به طوری که هدف اتحادیه اروپا، پر کردن ذخایر این قاره تا 80 درصد ظرفیت نوامبر امسال برای سال آینده است. لذا با توجه به شرایط موجود این پیشنهاد اغراق آمیز به نظر می‌رسد زیرا جریان گاز از طریق نورد استریم و مسیرهای دیگر به شدت کاهش پیدا کرده است. به طوری در ماه سپتامبر جریان گاز نورد استریم به طور کامل متوقف شد.

شایان ذکر است که برآوردهای تحلیلگران متفاوت است. ارقام برنشتاین نشان میدهد که اگر عرضه در سطوح فعلی ادامه یابد، اروپا با 155 میلیون متر مکعب در روز کسری مواجه خواهد شد و همچنین بر اساس آمار، تقاضای مصرف روزانه در شمال غرب اروپا برای سپتامبر تا مارس از 2017 تا 2021  معادل 930 میلیون مترمکعب بوده است.

از این رو Refinitiv تخمین میزند که شمال غربی اروپا از جمله آلمان می‌تواند در زمستان امسال 18 میلیارد متر مکعب LNG بیشتر وارد کند که واردات را در سال جاری به 52 میلیارد متر مکعب افزایش می‌دهد که 5.5 درصد بیشتر از سال گذشته است. عرضه گاز خط لوله نیز از آذربایجان، شمال آفریقا و نروژ افزایش یافته است، اما بسیار پایین‌تر از صادرکننده پیشرو گاز سابق یعنی روسیه است.

بخوانید:  خانه‌های بلژیک «کامی پیسارو» در موزه هنرهای معاصر
وی افزود: «مصرف گاز خانگی در آلمان در پایان سپتامبر به بالاترین میزان از ماه مارس به دلیل دوره سرما افزایش یافت و تقاضا حدود 14 درصد بالاتر از میانگین چهار ساله 2018-2022 بود و این یک تهدید است.»

لذا کشورهای اتحادیه اروپا موافقت کرده اند که تقاضا را تا 15 درصد یا در مجموع 50 میلیارد متر مکعب در زمستان امسال کاهش دهند. اگر اروپاییان بتوانند به این هدف برسند، سطح ذخیرهسازی در پایان زمستان حدود 55 میلیارد متر مکعب خواهد رسید. اما با توجه به این که منبعی همچون روسیه برای پر کردن ذخایر خود را ندارند، امر غیر قابل محال به نظر می‌رسد.

17-1-14-11336download