یکی از مؤلفه های رسیدن به تمدن نوین اسلامی توانمندی اقتصادی است

در ادامه محد مرشد ارشد استاد دانشگاه UPM مالزی، آموزش را رکن اساسی اقتصاد اسلامی عنوان کرد و افزود: رابطه متعالی بین رشد اقتصادی و آموزش های عالی وجود دارد و ما در داتشگاه UPM از تحقیقات دانشجویان در این زمینه حمایت می کنیم. 

وی با اشاره به اینکه از نگاه اسلامی راه رسیدن به آخرت از دنیاست، گفت: از این رو مباحث اقتصاد اسلامی بسیار ارزشمند است که تمام فرایندهای مالی و اقتصادی آن برگرفته از آموزه های دینی است. 

در این نشست حجت الاسلام حکیم الهی مسئول مرکز فرهنگی اسلامی اندونزی در جاکارتا نیز نظرات خود را در خصوص رسیدن به توان اقتصادی در کشورهای اسلامی بیان کرد.

سخنران بعدی این برنامه محمد فضلی صبری رئیس دانشکده upm مالزی این بود که در خصوص اقتصادی اسلامی در مالزی صحبت کرد و گفت: یکی مباحثی که در خصوص ارتقای سرانه ها و رشد مالی به کشورهای مسلمان کمک می کند همکاری و تعامل مطلوب با یکدیگر است. 

در ادامه  احمت تمل رایزن دینی کشور ترکیه، گفت: ما در کشور ترکیه آموزش مسائل مالی را قبل از مدرسه به کودکان و نوجوان آموزش می دهیم لذا آموزش مسائل اقتصادی، مهارت های مالی و کسب سرمایه حلال و حرام از کودکی باید آموزش داده شود. 

سپس احلام نعمه لفته رایزن علمی فرهنگی کشور عراق، نیز با بیان اینکه ما به دنبال تعالی کشورهای مسلمان هستیم، گفت: یکی از مسائل مهم در حوزه اقتصاد اسلامی خودکفایی است و اینکه ما درگیر تورم های متعدد هستیم نشانه وابستگی اقتصادی به کشورهایی همچون امریکاست. 

بخوانید:  اختلال جنسیتی دستاورد مدرنیته برای زنان

ارزانی، گفت: رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بیش از یک دهه است که در خصوص مباحث اقتصاد اسلامی تاکید می کنند و فرموده اند اگر مسلمان ها بخواهند در دنیا موفق باشند، قطعاً یکی از مؤلفه های اصلی بحث توانمندی در حوزه اقتصاد است و این پیش زمینه رسیدن به تمدن نوین اسلامی است.  

همچنین کاوه جوانی از اساتید حوزه اقتصادی در ایران، به نقش تجارت های خرد و شرکت های دانش بنیان در مسیر رشد اقتصادی اشاره کرد و افزود: شرکت‌های دانش بنیان بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی شکل می‌گیرند و در رشد و توسعه مناطق مختلف تاثیر زیادی دارند. 

در ادامه حسلیندا عبدالله رئیس مرکز مطالعات اجتماعی دانشگاه ایپساس مالزی، گفت: قطعاً برای رسیدن به الگوی برتر در حوزه اقتصاد اسلامی هم افزایی هم کشورهای مسلمان لازم است و باید مدل هایی را بر اساس مطالعات دقیق و نظرات جوانان ارائه کنیم تا در جامعه مسلمان راهگشا باشد. 

وی با اشاره اینکه از نگاه رهبری متمول شدن تنها هدف اقتصاد اسلامی نیست بلکه رسیدن به یک نقطه تمدنی برای مسلمان هاست، اضافه کرد: از نگاه ایشان پیوند اقتصادی کشورهای مسلمان یکی از محورهای وحدت است. 

کاوه، ادامه داد: ما باید برای رسیدن به توان اقتصادی یک برنامه اجرایی و عملیاتی را در پنج گام شناخت، تحقیق، برنامه ریزی، آموزش ابزارهای مختلف و تکنولوزی، برای جوانان ترسیم کنیم. 

حبیب رضا ارزانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی؛ در این نشست با ابراز خرسندی از حضور و هم افزایی کشورهای اسلامی در حوزه های مختلف، گفت: خوشبختانه نمایندگان کشورهای مالزی، ایران، ترکیه، عراق و اندونزی امروز دور هم جمع شده اند تا به تعامل و هم افزایی شایسته ای در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برسند. 

بخوانید:  خارج شدن ۴۵۰ قلم دارو از تعهدات تامین اجتماعی نگران کننده است/ بانک رفاه را نفروشید

سپس شاحنین بنت یحیی نماینده وزارت ورزش و جوانان مالزی، گفت: این وزارتخانه از طرح های موفق جوانان در حوزه های فرهنگی و هنری حمایت می کند و اعتبارات مناسبی را برای رشد اقتصادی جوانان اختصاص داده است. 

انتهای پیام/منبع

صالح مهدی خلیل مشاور علمی رایزن فرهنگی عراق نیز به مقایسه کشور ایران، مالزی و عراق در حوزه اقتصادی، جمعیت و سرانه رشد پرداخت و گفت: هر سه کشور در سال های اخیر رشد اقتصادی داشتند اما متاسفانه چشمگیر نبوده و این نشأت گرفته از سیاست های استعماری آمریکا در افزایش نرخ ارز است.  

وی تصریح کرد: جوانان امروز با توجه به ویژگی هایی همچون استقلال، مهارت های ویژه و دانشی که دارند می توانند در عرصه تجارت های خرد و دانش بنیان پیشرو باشند چون اساس این تجارت ها فناوری و دانش روز است. 

گفتنی است، میزگرد بعدی کشورهای ایران، مالزی، عراق، ترکیه و اندونزی در ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری برنا، میزگرد تخصصی افزایش توان اقتصادی در کشورهای مسلمان با حضور نمایندگان کشورهای ایران، عراق، مالزی، اندونزی و ترکیه در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار شد.  

در این نشست قرار شد هر پنج کشور تجربیات موفق خود را در خصوص اقتصاد اسلامی به اشتراک بگذارند تا به یک طرح جامع تفصیلی برای افزایش توان اقتصادی جوانان مسلمان برسند.