یک خانواده‌ بی‌همگان در شب‌های پاییزی

نسرین بابایی: بهرنگ توفیقی برای رسیدنم به نقش کمک حال بود

بازیگران معمولا در خلق کاراکترهای ملودرام لازم نیست که به دنبال مابه ازای خارجی بروند. از نقش‌آفرینی در این کار (خانوادگی_ملودرام) و چگونگی رسیدن به نقشتان برایمان بگویید.

سریال «بی‌همگان» به کارگردانی بهرنگ توفیقی و اصغر هاشمی یکی از جدیدترین ساخته‌های تلویزیون محسوب می‌شود که این روزها از شبکه‌ی سوم سیما در حال پخش است. در این اثر که مهران مهام تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد بازیگران مطرحی چون مهدی سلطانی، کاظم هژیرآزاد، نسرین بابایی، میترا رفیع و… نقش‌آفرینی می‌کنند. میترا رفیع بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در خصوص این مجموعه با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا گپ‌و‌گفتی داشته است که در ادامه می‌خوانید.

او ادامه داد: در طول کار مدام حس می‌کردم که نقش(ریحانه) در «بی‌همگان» از (پروین) خسته‌تر و رنج کشیده‌تر است. (پروین) در وضعیت مالی و اقتصادی بهتری زیست می‌کرد اما (ریحانه) در یک خانواده‌ی متوسط، با همسری بازنشسته و دغدغه‌هایی متفاوت روزها را پشت سر می‌گذاشت.

هر نقشی که با آن مواجه می‌شوم، در زمان تولید اثر، تکّه‌ای از جانم می‌شود. چه بگویم از لحظاتی که با (الناز یوسفیان) گذراندم؟ هربار که گریست با او گریستم و قلبم شکست. هربار که امیدوار شد، قلبم روشن شد از نور امید. بله، حقیقت این است که من با نقشم می‌خندم، می‌گریم، اعتماد می‌کنم، گریزان می‌شوم، می‌مانم و ادامه می‌دهم تا لحظه‌ی پایان. تا روزی که ناگزیر به ترک کردن آن نقش شوم. این آرزو که «ای کاش عمر نقش تمام نشود» همواره در دل من بیدار است. البته چیزهای بسیاری هست که می‌توانم درباره‌ی تأثیر نقش بر بازیگر بگویم. در واقع موضوع پایان‌نامه‌ی فوق‌لیسانسم هم با این ماجرا بی‌ارتباط نبود. چگونگی خلق نقش و چگونگی ترک نقش با نگاهی به تعالیم «یرژی گروتوفسکی» مسئله‌ای بود که مطرح کردم. هم آنگونه که از کلان‌ترین و تأثیرگذارترین اعضای گروه گرفته تا خردترین افراد گروه برای رساندن بازیگر به شرایطی مطلوب در جهت خلق نقش تلاش می‌کنند و همه‌ی تمهیدات اجرائی برای قرار گرفتن بازیگر در جایگاه شخصیت دراماتیک در نظر گرفته می‌شود، همانگونه هم باید برای ترک کردن نقش تلاش کرد و تمهیداتی اندیشید، که این دفعه بار تمام این مسئولیت بر دوش خود بازیگر است و این عملی برای مراقبه و نگهداری از سلامت خود اوست.  بنا به دریافت شخصی من اگر یک بازیگر مدت طولانی دست به آفریدن کاراکترهای گوناگونی بزند، که هر کدام از جهت عاطفی و اجتماعی با هم متفاوت باشند و هرگز هم برای ترک کردن آن نقش‌ها تمرینی نکند و هیچ فرآیندی را برای فاصله گرفتن از آن نقش‌ها طی نکند همواره بخشی از روحش، ذهنش و عواطفش درگیر آن کاراکترها باقی خواهد ماند. پس فکر می‌کنم همان‌طور که برای رسیدن به نقش تلاش می‌کنیم برای فاصله‌گرفتن از نقش هم باید تلاش کرد. این قطعاً همان کاری‌ست که به سلامت روان و قلب بازیگر می‌انجامد و در نهایت ضمیر، غریزه و احساسات او را آماده‌ی کِشتِ بذر نقشی تازه می‌کند.

هژیرآزاد با اشاره به موضوعاتی که در این مجموعه به آن پرداخته می‌شود عنوان کرد: فیلمنامه «بی‌همگان» یکی از نقاط قوت آن محسوب می‌شود. این مجموعه به مسائل اجتماعی، رانت‌خواری‌ها، معیشت، تفکرات و… اشاره دارد. در واقع هرکدام از این پیچ و خم‌های اجتماعی که در داستان‌ وجود دارد می‌تواند با زندگی روز مردم ارتباط برقرار کرده و مخاطب را وادار به همذات‌پنداری کند. 

این پرسش در ذهن شما درباره‌ی نحوه‌ی مواجهه‌ی من با یک نقش مشخص؛ یعنی (الناز یوسفیان) بوجود آمده. اما در حقیقت پرسشی کلّی‌ است و اگر بخواهم به آن پاسخ بدهم بهتر است درباره‌ی شیوه‌ی بازیگری‌ام بگویم. یافتن و تحلیل ما به ازای یک شخصیت نمایشی در جهان واقعی گاهی کمک کردن به هنرپیشه‌ است و گاهی آسیب زدن به کار اوست. چرا که در بعضی از کارها صرفا باید جهان عاطفی و خاستگاه فرهنگی و طبقه‌‌ی اجتماعی آن نقش مورد مطالعه قرار بگیرد و هنرپیشه با اندوخته‌ی اطلاعاتی‌اش درباره نقش و بهره‌گیری از تجربه‌‌ی زیستی خودش به شخصیت جان بدهد. البته بعضاً تصور می‌شود که هرچه شخصیت به جهان هنرپیشه نزدیک‌تر باشد؛ آفرینش آن نقش سهل‌تر خواهد بود، شاید در نگاه اول به دلیل نزدیک بودن سن و ظاهر الناز به خودم یا شباهت‌های دیگر، اینگونه به نظر برسد که بازی در نقش این دختر کار آسانی بوده اما در واقع کشف پیچیدگی‌های عاطفی این نقش و همزمان به کارگیری تجربه‌ی زیستی خودم به ظرافت بسیاری احتیاج داشت و از طرفی خیلی از خُلقیات، امکانات و شرایط خانوادگی (الناز) از من دور بود پس تلاش کردم با شبیه‌سازی عاطفی و گاهی بهره‌گیری از «تخیلِ فعّال» و تخیل کردن فضایی که باید در آن قرار می‌گرفتم سراغ این نقش بروم. از سویی دیگر هم کمک‌ها و راهنمایی‌های کارگردان و گروه برایم مایه‌ی دلگرمی بود.

بخوانید:  مصرف گاز مشترکان کردستانی هفت درصد افزایش یافت

کاظم هژیرآزاد بازیگر سریال «بی‌همگان» به کارگردانی بهرنگ توفیقی و اصغر هاشمی که این روزها از شبکه سوم سیما روی آنتن می‌رود در گفت‌وگویی اختصاصی به سوالات خبرنگار خبرگزاری برنا پاسخ داد.

بازیگر سریال «زخم‌کاری» با اشاره به ضعف فیلمنامه‌ها در ساخت آثار نمایشی اظهار داشت: بن‌مایه‌ی آثار نمایشی را فیلمنامه تشکیل می‌دهد. اثری که بتواند تعلیقات نمایشی و دراماتیک را رعایت کند موفق است. یک زمانی صحبت کردن درباره‌ی رانت‌ها، شرکت‌های کلاه‌برداری و… جزو خط قرمزها محسوب می‌شد اما در حال حاضر سریال‌ها و فیلم سینمایی‌های بسیاری با پرداختن به این موضوعات به مخاطب آگاهی اجتماعی می‌دهند.  

نسرین بابایی: بهرنگ توفیقی برای رسیدنم به نقش کمک حال بود

 منبع

کاظم هژیرآزاد: یکی از نقاط قوت «بی‌همگان» فیلمنامه‌ آن است

بازیگر «مختارنامه» ادامه داد: جالب این است که با اصغر هاشمی هم پیش از این در فیلم سینمایی «گروگان» و سریال «یک مشت پر عقاب» همکاری کرده بودم. از طرفی خوشحال بودم که اصغر هاشمی به تیم ما اضافه شده و از سوی دیگر ناراحت بودم که چرا بهرنگ توفیقی رفته است. خلاصه «بی‌همگان» 2 کارگردان حرفه‌ای داشت که کار کردن با هر دوی آن‌ها برایم لذت‌بخش بود.

چند روزی بعد از اتمام فیلمبرداری سریال «بی‌همگان» به استراحت و گذراندن وقت با خانواده و دوستان پرداختم و حالا هم در خلال مطالعه کتاب‌های تازه‌ای که برای تعطیلاتم خریده‌ام و آثار نویسندگان معاصر هستند، هم شروع به نقّاشی کرده‌ام و مثل قبل نقاشی می‌کشم و تمرکزم را افزایش می‌دهم، هم دوباره تمرینات ورزشی‌ام که در اواخر تولید به دلیل فشردگی کار از آن‌ها دور مانده بودم را آغاز کرده‌ام. همچنین این روزها در حال فکر کردن به سه فیلمنامه و سه نقش پیشنهاد شده برای آغاز کاری جدید هستم که دو نقش را بیشتر و جدی‌تر از آن دیگری بررسی می‌کنم. همزمان اخبار روز را نیز دنبال می‌کنم و امیدوارم مردم کشورم همواره آرام و شاد باشند که لایقِ شادی و آرامشند.

از آنجا که این سریال درامی اجتماعی و خانوادگی‌ست جهانش به جهان اکثر ما نزدیک است؛ پس درباره‌ی پیرنگ این اثر باید بگویم که در لحظه‌ی اول شنیدنش برایم جذاب بود و به عنوان دختری جوان که در جامعه‌ای مشابه به جامعه‌ی (الناز یوسفیان) زندگی می‌کنم مشتاق بودم که سرنوشت (الناز) را بشنوم و چگونگی مقابله او با سرنوشتش برایم پرسش بزرگی بود که در روند مطالعه و بررسی فیلمنامه به پاسخش رسیدم. در این بحث کوتاه، ویژگی‌های دراماتیک این فیلمنامه را کنار می‌گذارم و صرفاً درباره‌ی وجود انسان‌هایی که ما به اِزای ِ واقعیِ (الناز) هستند و در جامعه‌ی ما و در کنار ما در حال زندگی هستند صحبت می‌کنم. دختران یا پسرانی که همواره برای رسیدن به خواسته‌هایشان صادقانه تلاش کرده‌اند و از جان و آسایش و زمانشان چشم پوشیده‌اند، اما به دلیل مشکلاتی که مثل گیاهان خودرو سر راه آن‌ها سبز می‌شوند، ناکام و ناآرام باقی می‌مانند. به هر حال منظور من این است که النازها فراوانند؛ جوانان جسور و پرشوری که همه را مثل خودشان صاف و صادق می‌بینند، ولی مختصاتی که در حوزه‌ی اختیار و اراده‌ی آن‌ها نیست، زندگی را برایشان به گونه‌ای ترتیب می‌دهد که از وضعیت مطلوب فرسنگ‌ها دور بمانند. شاید من و هر کدام از ما به نوعی یک (الناز) باشیم. برای من واکاوی این کاراکتر و بررسی خاستگاه اجتماعی و خاستگاه عاطفی‌اش جذاب بود.

بخوانید:  قفل خانه خدا +عکس

کمی از فعالیت‌ این روزهایتان بگویید. مشغول بازی در کاری هستید؟

زمانی که قرار شد من در این پروژه همکاری کنم؛ آقای بهرنگ توفیقی بودند که در پروسه‌ی پیش‌تولید حاضر بودند و زحمت ساخت نیمه‌ی نخست تولید سریال را ایشان به عهده داشتند و از نیمه‌ی کار آقای اصغر هاشمی در سمت کارگردان به پروژه پیوستند و کار را پیش بردند. هر دو زحمت بسیار کشیدند و به ایشان خسته نباشید می‌گویم و از همراهی و هدایتشان ممنونم. به هرحال طبیعی است که تفاوت‌های در جهان‌بینی و زیبایی‌شناسی ایشان وجود داشته باشد، اما نکته‌ای که باعث انسجام اثر می‌شد، فیلمنامه بود و این که هر دو هنرمند با وفاداری به خط داستانی و فیلمنامه، گروه را هدایت می‌کردند و این امر باعث شد کار یکپارچگی خود را تا حدودی حفظ کند. حضور آقای رضایی، مدیر فیلمبرداری نیز به تداوم‌ زیبایی‌شناسی و یک‌دستی قاب‌بندی‌ها که از ابتدای فیلمبرداری شکل گرفته بود بسیار کمک کرد. اما خب، تجربه با دو کارگردان در یک اثر واحد رخدادی است که در سینمای جهان به کَرّات دیده می‌شود و گاهاً سریال‌ها و فیلم‌ها حتی با دو یا چند کارگردان تولید می‌شوند. دلیل انسجام و نقطه اشتراک تمام کارگردان‌های یک اثر همان فیلمنامه‌است. و البته آقای هاشمی هم با توجه به نیمه‌ی نخست سریال که ساخته‌ی آقای توفیقی بود تا حدودی همان جهان‌بینی را دنبال می‌کردند تا از دو دست شدن کار جلوگیری شود. من همینجا دست تمام کسانی که در این راه یاری‌ام کردند به مهر می‌فشارم و از آقای مهام، آقای توفیقی و آقای هاشمی سپاسگزارم.

انتهای پیام/

سریال «بی‌همگان» به کارگردانی «بهرنگ توفیقی» و «اصغر هاشمی» یکی از جدیدترین ساخته‌های تلویزیون محسوب می‌شود که این روزها از شبکه‌ی سوم سیما در حال پخش است. در این اثر که «مهران مهام» تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد بازیگران مطرحی چون مهدی سلطانی، کاظم هژیرآزاد، نسرین بابایی، سپند امیرسلیمانی و… نقش‌آفرینی می‌کنند. نسرین بابایی بازیگر سینما و تلویزیون در خصوص این مجموعه به خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا؛ می‌گوید: بخش مهمی از کارنامه‌ی کاری خود را مدیون کامبیز دارابی هستم که به وسیله‌ی او با بهرنگ توفیقی آشنا شدم. همکاری اول من با آقای توفیقی در سریال «افرا» بود که تجربه‌ی شیرین و دلچسبی را برایم رقم زد. بعد از بازخوردهای خوبی که از نقش‌آفرینی در «افرا» گرفتیم بهرنگ توفیقی با علم بر اینکه نقش(ریحانه) در «بی‌همگان» می‌تواند همان (پروین) «افرا» باشد من را برای بازی در این مجموعه انتخاب کرد.

ایفای این نقش چه تاثیری در خودتان داشته است؟

او در این خصوص افزود: سکانس‌های سختی را در «بی‌همگان» داشتیم که هنوز پخش نشده است. خدا می‌داند که آقای توفیقی چه حوصله‌ای به خرج دادند. ایشان برای اینکه لحظه‌های بکر را از دست ندهند گاهی وقت‌ها از دو دوربین برای گرفتن پلان‌های یک بازیگر استفاده می‌کردند. این وسواس به خوبی در آثار ایشان مشهود و واضح است.

بازیگر فیلم سینمایی «ناهید» در پاسخ به این پرسش که کدام مدیوم را از بین (سینما و تلویزیون) برای کار ترجیح می‌دهد عنوان کرد: درست است که این قاب‌ها با یکدیگر متفاوتند اما من با هر دو فضا کار کرده‌ام و مخاطب هر دو بخش را مردم می‌دانم برای همین دوست دارم این دو را موازی با هم پیش ببرم. 

میترا رفیع

این بازیگر با اشاره به تکرار و تشابه نقشش در دو سریال «افرا» و «بی‌همگان» عنوان کرد: حقیقتا با ترس و لرز پیش رفتم چرا که نگران تشابه این دو نقش به یکدیگر بودم. سه روز پیش از طرف یکی از دوستان کارشناسم تماسی داشتم. زنگ زده بود که برای ایفای نقشم در «بی‌همگان» به من تبریک بگوید. شنیدن آن حرف‌ها بسیار خوشحالم کرد. البته باید بگویم به هدایت آقای توفیقی برای رسیدن به نقش(ریحانه) بسیار ایمان داشتم.

بخوانید:  حمله جنگنده ترکیه به استان سلیمانیه عراق/یک کشته و سه زخمی

وی ادامه داد: از نگاه من مهمترین مسئله برای یک بازیگر درک شرایط آن شخصیت است. وقتی فهم درستی از کاراکتر صورت بگیرد ایفای نقش آسان‌تر می‌شود. برای مثال اگر لازم باشد بازیگر یک نقش تاریخی را بازی کند برای شناخت آن موقعیت تاریخی باید مطالعات فراوانی حول و حوش آن موضوع داشته باشد. اما در ساخت مجموعه‌هایی مانند «بی‌همگان»، «بی‌نشان»، «زخم کاری» و… که به موضوعات روز جامعه می‌پردازند نیازی به مطالعه‌ی دقیق از بُعد جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی نیست؛ چرا که ما خودمان در حال زندگی در این زمانه هستیم. 

این بازیگر در خصوص پذیرش نقش(قاسم) در «بی‌همگان» توضیح داد: نقش یک پدر فرهنگی و بازنشسته را در «بی‌همگان» بازی می‌کنم که اهل شعر، ادب و متانت است. مسائل و مشکلاتی را که(قاسم) دارد به خوبی درک می‌کنم به همین دلیل بازی کردن این کاراکتر  که تا حدودی به شخصیت واقعی من نزدیک است برایم دلچسب و آسان بود.

بابایی در خصوص نشان دادن نگرانی یک مادر در دو سریال «افرا» و «بی‌همگان» و تاثیر این آثار که توجه بسیاری به مسائل جوانان دارد توضیح داد: این روزها چشم همه‌ی مادران نگران است. همه‌ی مادران در یک زاویه و در یک نگاه شبیه یکدیگر هستند اما وقتی کمی نزدیک‌تر می‌آییم حتما جنس نگرانی‌ها و دغدغه‌هایشان با هم متفاوت است. پس از نقش‌آفرینی در «افرا» درگیری مادران بسیاری را از زبان خودشان شنیدم بنابراین وقتی که به نقش(ریحانه) رسیدم سعی کردم تمام آن چیزهایی که در ذهن دارم را به کار بگیرم.

خبرنگار: تبسم کشاورز

سریال «بی‌همگان» به کارگردانی بهرنگ توفیقی و اصغر هاشمی یکی از جدیدترین ساخته‌های تلویزیون محسوب می‌شود که این روزها از شبکه‌ی سوم سیما در حال پخش است. در این اثر که مهران مهام تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد بازیگران مطرحی چون مهدی سلطانی، کاظم هژیرآزاد، نسرین بابایی و… نقش‌آفرینی می‌کنند. کاظم هژیر آزاد بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در خصوص این مجموعه به خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا؛ می‌گوید: بیست سال پیش که بهرنگ توفیقی دستیار بابک محمدی بود با او کار کرده بودم. ایشان بعد از دیدن سریال «زخم‌کاری» من را برای بازی در «بی‌همگان» انتخاب کردند. فیلمبرداری بی‌همگان همینطور ادامه داشت تا اینکه نزدیک به عید نوروز بهرنگ توفیقی برای قرارداد دیگری که با یک سریال شبکه نمایش خانگی داشت از گروه جدا و اصغر هاشمی جایگزینش شد.

از همکاری با «بهرنگ توفیقی» و «اصغر هاشمی» بگویید؟

حرف آخر و اگر صحبتی درباره سریال دارید بفرمایید.

ابتدا از توجه و محبت شما ممنونم. در آخر هم امیدوارم مخاطبان سریال «بی‌همگان» از دیدن این مجموعه لذّت ببرند.

کاظم هژیرآزاد: یکی از نقاط قوت «بی‌همگان» فیلمنامه‌ آن است

بازیگر «بی‌همگان» درباره‌ی کار کردن با 2 کارگردان در این مجموعه اظهار داشت: همانطور که می‌دانید این مجموعه 2 کارگردان داشت. از یک جایی به بعد کار را با «اصغر هاشمی» پیش بردیم. به هرحال هر کارگردانی نگاه و جهان‌بینی خاص خودش را دارد که همه‌ی این‌ها در خروجی کار کاملا دیده می‌شود. آقای هاشمی تمام تلاششان را کردند که این کار یکدست شود. امیدوارم که مخاطبان هم همین برداشت را بعد از تماشای مجموعه‌ی ما داشته باشند.

نسرین بابایی بازیگر سریال «بی‌همگان» به کارگردانی بهرنگ توفیقی و اصغر هاشمی و به تهیه کنندگی مهرا مهام که این روزها از شبکه سوم سیما روی آنتن می‌رود در گفت‌وگویی اختصاصی به سوالات خبرنگار خبرگزاری برنا پاسخ داد.

میترا رفیعاین روزها سریال «بی‌همگان» با بازی شما از شبکه‌ی سوم سیما پخش می‌شود. در ابتدا کمی از فیلمنامه و ایده‌ی این کار بگویید. فیلمنامه‌‌ی این مجموعه چه ویژگی‌هایی داشت که آن را پذیرفتید؟ 

او در ادامه افزود: ساخت اینگونه سریال‌ها تناقضات جامعه‌ی ما را نشان می‌دهد. فرض کنید دو دانشجو از دو طبقه‌ی متفاوت با یکدیگر آشنا می‌شوند و قصد ازدواج دارند. قطعا آن‌ها از نظر خانوادگی با هم برخورد خواهند کرد و از همان ابتدا تضادها خودش را نشان خواهد داد. ما در «بی‌همگان» به این موضوعات پرداخته‌ایم.