یک روش جدید برای استخراج اکسیژن ابداع شدبه گزارش خبرگزاری برنا؛ دانشمندان دانشگاه علم و فناوری نروژ، موفق به کشف مواد جدیدی شده‌اند که قادر به افزایش قابل‌توجه تولید اکسیژن خالص است و می‌تواند در بخش‌های صنعتی یا پزشکی که نیازمند اکسیژن هستند، بسیار کارآمد باشد.

برخلاف روش‌های سنتی متکی به تقطیر از هوا، این مواد جدید با استخراج اکسیژن از موادی که حاوی اتم‌های اکسیژن هستند، یک رویکرد جایگزین ارائه می‌دهند. مواد مذکور، همچنین قابلیت‌های قابل‌توجهی را در ذخیره و آزادسازی سریع اکسیژن حتی در دما‌های بسیار پایین‌تر از حد مجاز استاندارد‌های فعلی، نشان می‌دهند.

از آنجایی‌که اکسیژن یک عنصر است، نمی‌توان آن را مانند یک ترکیب شیمیایی سنتز کرد، بنابراین باید مانند هوایی که تنفس می‌کنیم از ترکیبات و مواد حاوی اتم‌های اکسیژن آزاد شود.

روش‌های موجود می‌توانند پرهزینه و انرژی‌بر باشند. در روش جدید، از یک کانی موسوم به منگانیت (Manganite) شش ضلعی استفاده شده است که به دلیل نرخ جذب سریع اکسیژن، مقرون‌به‌صرفه بودن و مقیاس‌پذیری، یک روش مناسب را برای استخراج اکسیژن ارائه می‌دهد.

آزمایشات نشان می‌دهد که استفاده از مواد خام ارزان‌تر و در دسترس‌تر از جمله فلزات خاکی کمیاب بازیافتی و زباله‌های صنعتی نیز می‌تواند مزایای زیست‌محیطی قابل‌توجهی را برای صنایع وابسته به اکسیژن به ارمغان آورد.

انتهای پیام/منبع

بخوانید:  طلا یا بیت‌کوین، مسئله این است!