«۱۰ روز با عکاسان» توانسته است شرایطی را فراهم کند که عکاسان دور هم جمع شوند

دبیر نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» اظهارداشت: به نظر می‌آید یکی از بزرگترین معضلاتی که در فعالیت‌های مختلف کشور ما وجود دارد این است که با روی کار آمدن هر گروه و مدیر جدیدی تمام کارهای دوره‌های قبلی نادیده گرفته می‌شود و تغییرات زیادی رخ می‌دهد اما ما می‌خواستیم از تجربیات گروه قبلی بهره ببریم و قاعده کیوریتوریال که در دوره قبلی بود، حفظ شود.

چگونگی شکل‌گیری کارگروه جوانان

منوچهرزاده گفت: در این آثار عکاسی به عنوان یک مدیوم قدرتمند استفاده شده است و آنچه در این پروژه‌ها دیده می‌شود صرفا عکاسی نیست، این رویکردی است که تمام دنیا به سمت آن می‌رود و در دوره هشتم نیز تا حدودی به آن توجه شده بود اما در این دوره بیشتر به آن توجه شد. این رویداد در غیاب دوسالانه عکاسی که فرصتی برای شکل‌گیری نسل‌های عکاسان و گفت وگو و تبادل نظر میان آنان بود، فرصتی برای عکاسان فراهم می‌کند تا به بحث و بررسی درباره عکاسی امروز بپردازند.

وی با تاکید بر اهمیت حضور جوانان در رویداد «۱۰ روز با عکاسان ایران» افزود: هر اتفاقی که در ۱۰ روز با عکاسان افتاده است با تأیید هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران بوده است. کارگروه جوانان قلب تپنده این دوره بود و در تصمیم‌گیری‌های کلان نقش داشت.

وی بیان کرد: در این دوره قصد داشتیم کیفیت چاپ و ارائه آثار در بالاترین حد ممکن باشد زیرا این حلقه مفقوده فعالیت‌های نمایشگاهی در ایران است و معمولا آثاری که به نمایش درمی‌آید از نظر فنی کیفیت مناسبی ندارند، تحقق این مسأله مهمترین اتفاقی است که در این دوره رخ داد و عملی شدن آن فقط با امکانات بخش خصوصی امکانپذیر بود.

تغییرهای نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران»

شاهرودی افزود: ما نمی‌توانیم با نگاه قدیمی به رویدادهای هنری نگاه کنیم و باید با معیارهای پذیرفته‌شده جهانی پیش برویم. امروزه فضای مجازی فرصتی ایجاد کرده که اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان ممکن منتقل می‌شود. هوش‌ مصنوعی مفهوم واقعیت را در عکاسی تغییر می‌دهد. پس ما چگونه می‌توانیم خودمان را در شرایطی نگه داریم که مربوط به ۳۰ سال قبل است؟ باید با زمان پیش رفت و از انتقادها نترسید تا شرایطی برای پیشرفت نسل آینده فراهم شود.

بلوری گفت: این مسأله می‌تواند ایراداتی هم داشته باشد اما امتیازات بیشتری دارد. در حالت مسابقه ممکن است خیلی از هنرمندان شرکت نکنند و روند کاری افراد نیز مشخص نیست. افراد با یک عکس در مسابقه شرکت می‌کنند و ممکن است جایزه هم به دست بیاورند اما در رویکرد کیوریتوری روند فعالیت عکاس در طول سال‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و بنابراین انتخاب نهایی بهتر و با کیفیت‌تر خواهد بود. در این رویکرد به جای تک عکس، پروژه‌‎‌های ‌ایده‌محور مورد توجه قرار می‌گیرند.

منوچهرزاده افزود: «۱۰ روز با عکاسان ایران» مهمترین همایش و جریانی است که به عکاسی ایران اختصاص دارد و در نبود سالانه و دوسالانه‌ها نقش پررنگی را ایفا می‌کند. این رویداد جریانی متمرکز است که عکاسان را در موقعیتی قرار می‌دهد که به صورتی ویژه به عکاسی نگاه کنند و بخش دیگر آن مربوط به کل جامعه و نگاهی است که می‌توانند به عکاسی پیدا کنند.

بخوانید:  رشد ۱۹ درصدی صادرات گاز ایران در ۵ ماه نخست سال جاری

منوچهرزاده افزود: نکته مهم دیگر این دوره استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی بود تا این امکان را فراهم کنیم که در شرایط اقتصادی جامعه بتوانیم این همایش را به شکلی محترمانه با بالاترین کیفیت برگزار کنیم.

منوچهرزاده گفت: البته آنان در این دوره‌ به عنوان نامینیتور فعالیت کردند و عکاس‌ها را برای شرکت در این رویداد معرفی و نامزد کردند، این ۱۰ نفر به فضای آکادمیک متصل هستند و توانستند افراد جدیدی را به ما معرفی کنند. چند نفر از آنان نیز در شهرهای دیگر حضور دارند و همین باعث شد بتوانیم دایره عکاسان شرکت‌کننده در رویداد را گسترش دهیم.

وی بیان کرد: وقتی به عنوان دبیر نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» انتخاب شدم، نخستین چیزی که به آن فکر کردم این بود که شاکله دوره هشتم حفظ شود، به همین دلیل چهار کیوریتوری که در آن دوره حضور داشتند این بار جزو داوران و نامینیتورها هستند.

شاهرودی افزود: در نهمین دوره عملاً جوانان درگیر برنامه‌های «۱۰ روز با عکاسان» شدند و خوشحالم که جوانان با انگیزه در کنار دوستانی که از ابتدا در کنار انجمن بودند کار را به شکل مطلوب پیش می‌برند.

انتهای پیام/

رئیس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران بیان کرد: پیش از این قرار بود که نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان» مهر و آبان ۱۴۰۱ برگزار شود اما به دلیل شرایط اجتماعی خاصی که در کشور وجود داشت این رویداد به تعویق افتاد و بعد از ۶ ماه آن را کلید می‌زنیم. به سهم خودم برای برگزارکنندگان این رویداد آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم در پایان این رویداد بتوانیم سرمان را بالا بگیریم و موفقیت آن را باهم جشن بگیریم.

وی بیان کرد: کلیات رویکردی که در این دوره «۱۰ روز با عکاسان» وجود دارد، به خصوص در زمینه برگزاری نشست‌ها، توسط این شورا تعیین شده است. علاوه بر کار اجرایی که در این زمینه دانشجویان تلاش بسیار زیادی کردند، تصمیم‌گیری‌ها درباره نحوه برگزاری برنامه‌ها با همفکری آنان صورت گرفت.

مدیر کارگروه جوانان «۱۰ روز با عکاسان ایران» درباره شکل‌گیری این کارگروه بیان کرد: دبیر رویداد این پیشنهاد را به من داد که فضایی فراهم کنیم تا نسل جدید عکاسان ایران که بیشتر در فضای دانشگاهی حضور دارند و در غیاب رویدادهای رسمی سعی می‌کردند اتفاقاتی را در فضای آکادمیک خود رقم بزنند، وارد کار شوند. آنان ظرفیت و شوق زیادی دارند اما شرایطی که جامعه دارد باعث شده است که این نسل کمی گوشه‌گیر و افسرده شود.

دبیر نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» با بیان اینکه آثار حدود ۳۰۰ نفر برای حضور در این رویداد بررسی شده بود، اظهارداشت: ۴۰ پروژه‌ای که در نهایت انتخاب شد انواع مختلف دارد و به شکل‌هایی مانند فتوبوک، ویدئوآرت، چیدمان و… به نمایش درمی‌آیند.

دبیر نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» خاطرنشان کرد: ما باید جوانان را برای مدیریت کردن و تأثیرگذار بودن آماده کنیم، زیرا آنان نسل آینده هستند که مسیر این هنر را در کشور ما مشخص می‌کنند. وظیفه انجمن عکاسان و همه نهادها این است که به این افراد توجه کنند و با توجه به توسعه‌ای که در فضای آکادمیک به وجود آمده است باید پلی به این مراکز بزنیم تا بتوانیم فعالیت‌های بیشتری انجام دهیم‌.

بخوانید:  عزم دولت برای اتمام طرح‌های نیمه تمام

مدیر کارگروه جوانان «۱۰ روز با عکاسان ایران» اظهارداشت: ما دوست داریم این فرصت پیش بیاید که نسل جوان پای کار بیاید تا در سال‌های بعدی آنان سکاندار اصلی کار باشند و از نظر فکری و اجرایی در ساختار انجمن و «۱۰ روز با عکاسان» حضور داشته باشند. هر کاری انجام می‌دهیم به شوق این است که آینده‌ای برای جوانان عکاس ایجاد شود و آنان برای پرداختن به کاری که به آن علاقه دارند فرصت پیدا کنند.

وی درباره تفاوت‌های نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» نسبت به دوره قبل بیان کرد: مهمترین این تغییرات ایجاد کارگروه جوانان است که به نظر من مهمترین رکن این رویداد است. هشت نفر اعضای کارگروه جوانان به عنوان قدرت‌هایی که نشاط و هیجان جوانی دارند در کنار فرد با تجربه‌ای مثل زانیار بلوری که مدیر کارگروه است، در این چند ماه هسته اصلی رویداد ۱۰ روز با عکاسان را شکل دادند.

افتتاح «۱۰ روز با عکاسان ایران» در ۲۹ اردیبهشت

بلوری افزود: اکنون فرصتی وجود دارد که بتوانیم چشم‌اندازی پیش روی نسل جوان فراهم کنیم و کارگروهی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف که در عکاسی فعال بودند شکل دادیم، سعی کردیم یک گروه منسجم ایجاد کنیم و نمایندگانی از دانشجویان عکاسی دانشگاه نیشابور، دانشگاه هنر و دانشگاه تهران را گرد آوردیم.

بلوری درباره جزییات برگزاری نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» گفت: آیین افتتاحیه این رویداد روز جمعه (۲۹ اردیبهشت) ساعت ۱۶ در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود و با توجه به اینکه مراسم اختتامیه نداریم، در روز افتتاحیه از ۴۰ برگزیده و شرکت‌کننده این رویداد که آثارشان به نمایش درمی‌آید، تقدیر می‌شود. همچنین تقدیر و یادبود یحیی دهقانپور بخشی از این برنامه است و یادی خواهیم کرد ازعکاسانی که از دوره هشتم تا کنون بر اثر کرونا یا اتفاقات دیگر از بین ما رفته‌اند.

منوچهرزاده بیان کرد: امیدوارم در دوره‌های بعدی ۱۰ روز با عکاسان ایران حضور و تأثیرگذاری این جوانان بیشتر شود و خواهش من از تمام جریان‌های عکاسی این است که فرصت بیشتری برای این نسل که در حال قدرت گرفتن است ایجاد کنند.

وی افزود: با توجه به تعطیلی روزهای شنبه خانه هنرمندان، در سایر روزها نگارخانه‌ها از ساعت ۱۵ تا ۲۱ میزبان علاقه‌مندان هستند. همچنین هر روز ساعت ۱۸ یک نشست تخصصی برگزار خواهیم کرد که برنامه آنها را کارگروه جوانان با توجه به مسائل روز جامعه عکاسی انتخاب کرده است و موضوعاتی از جمله عکاسی در مناسبات اجتماعی، عکاسی و هوش مصنوعی، عکاسی زنان ایران و… را شامل می‌شود. علاوه بر این جلسات بررسی و نقد آثار نمایش داده شده در این رویداد نیز برگزار خواهد شد.


آیا این خبر مفید بود؟

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ نشست خبری نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» دوشنبه (۲۵ اردیبهشت) با حضور افشین شاهرودی رئیس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران، رامیار منوچهرزاده دبیر نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» و زانیار بلوری مدیر کارگروه جوانان «۱۰ روز با عکاسان ایران» در خانه هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه رئیس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران با بیان اینکه «۱۰ روز با عکاسان» به مهمترین رویداد عکاسی ایران تبدیل شده است، اظهارداشت: در شرایطی که سال‌هاست دوسالانه‌ها و سالانه‌های عکاسی برگزار نمی‌شود و رویداد جدی در این حوزه نداریم، «۱۰ روز با عکاسان» توانسته است شرایطی را فراهم کند که عکاسان دور هم جمع شوند.

بخوانید:  رونمایی از طرح موزاییکی روز ملی خلیج‌فارس در دیدار پرسپولیس‌-گل‌گهر +تصویر

دبیر نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» با اشاره به چاپ کتاب نمایشگاه اظهارداشت: سعی کردیم یک کتاب با کیفیت توسط یک نشر معتبر داشته باشیم تا به عنوان سندی از این دوره باقی بماند. محدودیت سنی که در دوره هشتم وجود داشت در این دوره هم در نظر گرفتیم و فقط یک نفر از شرکت‌کنندگان بالای ۴۰ سال سن دارد اما میانگین سنی امسال ۳۰ تا ۳۱ سال است که مرز بین پختگی و جوانی و انرژی عکاس است.

در ادامه دبیر نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» گفت: نخستین دوره این رویداد سال ۱۳۹۱ برگزار شد و به جز دوران کرونا در هیچ سالی این رویداد تعطیل نشده بود.

وی گفت: هر مسیری که در پیش گرفته شود انتقاداتی به آن وجود دارد. این که یک رویداد هنری فرصتی یکسان برای همه هنرمندان از طیف‌ها و گروه‌ها و سنین مختلف ایجاد کند، اتفاقی است که در دهه هفتاد شکل گرفت و عادتی در بین هنرمندان ایجاد کرد. شاید این رویکرد در آن زمان جواب می‌داد اما اکنون پاسخگوی نیازهای جامعه هنری نیست و ما نمی‌توانیم شرایطی فراهم کنیم که یک رویداد برای همه هنرمندان فرصت یکسانی ایجاد کند. به همین دلیل ممکن است این رویداد مورد اعتراض عده‌ای قرار گیرد.

مدیر کارگروه جوانان «۱۰ روز با عکاسان ایران» بیان کرد: با توجه به انتقاداتی که ممکن است به نحوه برگزاری این رویداد با عکاسان وجود داشته باشد سه جلسه نقد و بررسی را به این مسأله اختصاص دادیم. یک جلسه به نقد و بررسی نهمین دوره «۱۰ روز با عکاسان» اختصاص دارد، یک جلسه ویژه نقد و بررسی عملکرد انجمن عکاسان ایران است و یک جلسه با شورای داوری «۱۰ روز با عکاسان» خواهیم داشت تا به سمت گفت و گوی جمعی برویم و افراد منتقد بتوانند نظرات خود را مطرح کنند.

وی گفت: در هشت دوره گذشته ما تجربیات زیادی داشتیم و از هر دوره درس‌هایی گرفتیم اما این دوره چند ویژگی مهم دارد و مهمترین آنها حضور جوانانی است که در این مدت شبانه‌روزی کار کرده‌اند. البته از دوره پنجم و ششم انجمن به این موضوع توجه کرد و در هشتمین دوره به نوعی دست به جوانگرایی زد و شرایطی را فراهم کرد که دوستان جوان بیشتری در رویداد «۱۰ روز با عکاسان» فعال باشند.

بررسی آثار ۳۰۰ نفر در «۱۰ روز با عکاسان ایران»

مدیر کارگروه جوانان «۱۰ روز با عکاسان ایران» با بیان اینکه برخی این سوال را مطرح می‌کنند که چرا این رویداد به صورت فراخوانی برگزار نشده است؟، اظهارداشت: امروزه رویکرد کیوریتوریال در همه دوسالانه‌ها و رویدادهای معتبر جهان وجود دارد و هدف آنان این است که از حالت رقابتی خارج شوند. بنابراین از کیوریتورها دعوت می‌شود تا هنرمندانی را که می‌شناسند و از فرایند کار آنان آگاه هستند دعوت کنند.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع