۱۱۸ شرکت دولتی و عمومی زیان‌ده، سودده شد/ رشد ۳۳ درصدی درآمد عملیاتی شرکت‌ها

۴- گروه مالی سپه (خدمات آینده اندیش نگر) ح (عمومی)

مروری بر این صورت‌های مالی نشان می‌دهد که ۱۱۸ شرکت که پارسال زیان ده بودند، اکنون سوده شدند و ۵۵۰ شرکت زیان انباشته آن‌ها کم شده یا سود انباشته آن‌ها افزایش داشته است.

۱۱۸ شرکت زیان ده، سودده شدند

در همین حال ۵۵۹ شرکت افزایش سود نسبت به سال قبل داشته اند که ۴۱۱ شرکت آن بالای ۵۰ درصد افزایش داشته اند. شرکت‌های دارای بیشترین درصد افزایش سود عبارتند از:

۱۰- شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (دولتی)

بر اساس این گزارش، از ۱۰۰۰ صورت مالی منتشر شده، ۲۸۹ مورد مربوط به شرکت‌های دولتی اصلی و مادرتخصصی یا فرعی، ۲۷۳ مورد مربوط به شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌ها و بیمه ها، ۲۱ مورد مربوط به مناطق آزاد و شرکت‌های زیرمجموعه، ۳۸۰ مورد مربوط به شرکت‌های زیرمجموعه نهاد‌ها و موسسات عمومی غیردولتی، ۹ مورد مربوط به فدراسیون‌ها و ۲۸ شرکت تحت نظارت (حاکمیت) دولت است.

۸- سرمایه گذاری تجاری شستان (عمومی)

۱۱۸ شرکت دولتی و عمومی زیان‌ده، سودده شد/ رشد ۳۳ درصدی درآمد عملیاتی شرکت‌ها

۲- آب منطقه‌ای اصفهان

۵- پتروشیمی بندر امام (پتروشیمی ایران – ژاپن)

۶- توسعه آهن و فولاد گل گهر (عمومی)

به گزارش خبرگزاری برنا، بر اساس صورت‌های مالی ۱۰۰۰ شرکت عمومی و دولتی، دارایی شرکت‌ها نسبت به سال قبل ۶۰ درصد افزایش یافته و به ۸۳ هزار هزار میلیارد ریال رسیده که میزان افزایش دارایی شرکت‌های دولتی ۳۵ درصد و میزان افزایش دارایی شرکت‌های عمومی ۱۱۸ درصد بوده است.

۴- خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی قشم (تدارکات ناوگان)

۸- قطب پتروشیمی سپهر لاوان

در جزء ۱ بند «ج» تبصره ۲ قانون بودجه ۱۴۰۲ آمده است: «کلیه مؤسسات انتفاعی دولتی، شرکت‌های دولتی از جمله شرکت‌های مستلزم ذکر یا تصریح نام و شرکت‌ها و یا سازمان‌های توسعه‌ای و شرکت‌هایی که دولت یا شرکت‌های تابعه و ذی ربط مؤسسات و نهاد‌های عمومی غیردولتی و سایر دستگاه‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی کل کشور مستقیماً یا با یک یا دو واسطه بیش از پنجاه درصد (۵۰%) سهام آن را در اختیار دارند و شرکت‌های تحت نظارت (کنترل) دولت در سال ۱۴۰۲ مشمول نظارت دیوان محاسبات کشور خواهند بود.

بخوانید:  با احیای واحدهای تولیدی راکد کشور حدود ۱۱۷هزار شغل ایجاد می شود

۱۰ شرکت با بیشترین سود

وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است صورت مالی شرکت‌های مذکور را سالانه و میان دوره‌ای به صورت عمومی و در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) منتشر کند.»

صورت‌های مالی کدام شرکت‌ها منتشر شد

در سال گذشته هم صورت مالی ۱۱۲۴ شرکت دولتی و عمومی در سه مرحله (۲۰ مهر ۱۴۰۱، ۲۰ دی ۱۴۰۱ و ۱۴ فروردین ۱۴۰۲) منتشر شده بود. انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی در سامانه کدال یکی از وعده‌های وزیر امور اقتصادی و دارایی و یکی از تکالیف این وزارتخانه براساس قانون بودجه است.

۶- شرکت خدمات هواپیمایی ویژه

۵- توسعه مسکن هرمرگان (مسکن نقش جهان)

۳- توسعه بازاریابی و فروش برق صبا

۱۰- خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی و زیارتی شاهدان کوثر

۲- پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند (دولتی)

۹- پرداخت الکترونیک سپهر

افزایش سود ۵۹۹ شرکت

۹- پارس تامین مجد (عمومی)

انتهای پیام/منبع

۷- شرکت ملی صنایع پتروشیمی (دولتی)

۱- پترو فراز آور ساحل تدبیر

بر اساس این گزارش اسامی ۱۰ شرکت عمومی و دولتی با بیشترین سود بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده سال ۱۴۰۱ این شرکت‌ها به شرح زیر است.

همچنین درآمد عملیاتی شرکت‌ها نسبت به سال قبل ۳۳ درصد افزایش یافته و به ۳۷ هزار هزار میلیارد ریال رسیده که این رقم به تفکیک ۲۷ درصد برای شرکت‌های دولتی و ۵۹ درصد برای شرکت‌های عمومی است.

۷- لبنیات پاستوریزه پاک آرا سنندج

۱- سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (دولتی)

۳- کشتیرانی حافظ دریای آریا ح (عمومی)