۱۳ هزار بال پرنده مهاجر وارد تالاب میقان اراک شد

گفتنی است استان مرکزی از نظر تنوع زیستی در رتبه سوم کشور قرار دارد و تاکنون ۵۳ گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۱۹ گونه ماهی، چهار گونه دوزیست و یک هزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در این منطقه شناسایی و به ثبت رسیده است.منبع

در این استان مناطق حفاظت شده هفتاد قله اراک و الوند خمین، پناهگاه‌های حیات وحش جاسب دلیجان و راسوند شازند و اثر طبیعی ملی غار نخجیر دلیجان با وسعت ۱۳۲ هزار و ۲۳۸ هکتار که حدود پنج و چهار دهم درصد مساحت استان می‌شود، به عنوان ذخیره‌گاه‌های زیستی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

وی اظهار کرد: در این راستا سه اسلحه گلوله‌زنی و ۲ اسلحه ساچمه زنی از متخلفان کشف و ضبط شد.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تاکنون هیچ گونه علایم بیماری در این پرندگان به عنوان مواهب ارزشمند الهی، دیده نشده است.

تالاب میقان اراک و بازرجان تفرش هم در مجموع با مساحت ۵۱ هزار هکتار به عنوان مناطق شکار ممنوع اعلام شده‌اند و قسمتی از محدوده پناهگاه حیات وحش موته اصفهان در جنوب استان و مناطق پلنگدره قم در شرق استان و گلپرآباد و آق گل همدان در غرب استان مرکزی قرار دارد.

استان مرکزی به دلیل قرار گرفتن در ناحیه مرکزی ایران، بین سلسله کوه‌های زاگرس و کویر مرکزی، از آب و هوای متنوعی متاثر از اقلیم‌های متنوع برخوردار است.

شریفی در بخش دیگری از سخنانش، از دستگیری پنج متخلف شکار و صید در شهرستانشازند خبر داد و گفت: این افراد در منطقه شکار ممنوع چال خاتون دستگیر شدند.

بخوانید:  نصب چراغ های راهنمایی در 23 نقطه شرق تهران

وی بیان کرد: هر سال با شروع فصل پاییز و همزمان با ورود پرندگان مهاجر به تالاب میقان اراک، پایش‌های روزانه در محدوده تالاب میقان توسط محیط زیست این استان انجام و جمعیت پرندگان مهاجر و وضعیت سلامت آنها بررسی می‌شود.

به گزارش برنا از مرکزی ، «مازیار شریفی»روز دوشنبه در این خصوص افزود: از این تعداد، حدود سه هزار بال پرنده مهاجر، از نوع درنای خاکستری (معمولی) است.