۲۰ میلیون خانوار تا پایان دولت سیزدهم تحت پوشش فیبر نوری و اینترنت پر سرعت قرار می گیرند


به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ امیر محمدزاده لاجوردی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز چهارشنبه در مراسم افتتاح طرح فیبر نوری در سه شهر مهرگان، اقبالیه و الوند اظهار کرد: ابر پروژه فیبرنوری در کشور را شخص رئیس جمهور پیگیری می‌کنند. اگرچه این پروژه می‌بایست یک از دهه پیش آغاز می‌شد، اما عزم ما این است که دولت سیزدهم در یک دوره سه ساله آین کار را با مشارکت مردم و وزرات ارتباطات به پایان برساند.

لاجوردی گفت: در حال حاضر سرعت اینترنتی که مردم در منازل استفاده می‌کنند حدود ۱۰ مگابیت بر ثانیه و در تلفن همراه ۱۲ مگابیت بر ثانیه است و دولت‌می خواهد این سرعت را به ۹۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه برساند که این طرح در مدت ۳ سال با حمایت مجلس و مشارکت مردم و بخش خصوصی و پیگیری حمایت و رفع موانع با مسئولان هر شهر سریعتر به مردم ارائه شود.

۲۰ میلیون خانوار تا پایان دولت سیزدهم تحت پوشش فیبر نوری و اینترنت پر سرعت قرار می گیرند

وی تصریح کرد: استان قزوین در این موضوع خوشبختانه وضعیت خوبی دارد. این فیبر پایه و بنای خدمات ارتباطی در شهر است و حتی ارتباط موبایل برای توسعه نیاز به توسعه فیبرنوری دارد و هدف گذاری شده که در هفته دولت بتوانیم با بسیج امکانات کل استان را تحت پوشش، کامل فیبر نوری قرار گیرد و برای این امر نیاز است ۱۱۰۰ کیلومتر حفاری بین شهری و داخل شهری داشته باشیم. 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بحث دیگر پوشش اینترت روستایی است که این کار در حال پیگیری است تا تحت شبکه ملی اطلاعات قرار گیرد.

وی یادآور شد: برای فیبر نوری اقبالیه الوند و مهرگان حدود ۹۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و از لحظه تقاضای سرویس تا نصب حدود یک ماه طول می‌کشد. این‌پایه هوشمندسازی شهر است که امیدواریم به سرعت انجام شود.

بخوانید:  کدام کشور بالاترین نرخ تورم را ثبت کرد؟

لاجوردی گفت: گام دوم ما هدایت تقاضا است که مردم بجای سرویس‌های قدیم از سرویس‌های فیبرنوری استفاده کنند. بر بستر همین فیبر امکان استفاده از تلفن ثابت سرویس وویس هم وجود دارد.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: تا کنون ۷ میلیون ۵۰۰ خانوار به شبکه فیبر متصل شده اند و تا پایان سال این تعداد به ۱۴ میلیون خانوار یا (مشترک) برسد.

وی افزود: فیبر نوری با همکاری وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات و سرمایه گذاری ۱۰ بخش خصوصی در حال اجراست که دولت در این زمینه به شرکت فعال در زمینه اینترنت یارانه پرداخت می‌کند.

حجت الله امینی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قزوین هم گفت: از ۷۰۱ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان ۶۵۰ روستای آن (۹۳ درصد) به شبکه ملی اطلاعات (اینترنت) متصل هستند که تلاش می‌شود ۵۱ روستای آن در ماه‌های آتی به شبکه ملی اطلاعات متصل شود.

وی همچنین گفت: در حال حاضر ضریب نفوذ اینترت همراه در استان ۱۳۵ درصد است که از متوسط کشوری بالاتر است، اما در بخش اینترنت خانگی ثابت با ۱۵۱ هزار مشترک با ضریب حدود ۱۱ از متوسط کشوری پایین‌تر است که نشان دهنده این است که ۷۵ درصد ترافیک اینترنت استان در بخش سیار استفاده می‌شود. با این توجه نیاز است که برای گسترش فیبر نوری تلاش کنیم.

۲۰ میلیون خانوار تا پایان دولت سیزدهم تحت پوشش فیبر نوری و اینترنت پر سرعت قرار می گیرند

وی افزود: اجرای فیبر نوری از سال ۱۴۰۱ در استان آغاز شد که از ۲۸ شهر استان، ۲۷ شهر تفاهم نامه اجرای طرح فیبرنوری با شهرداری دارند.

امینی گفت: در حال حاضر در شش شهری که عملیات فیبر نوری در آنجا به مرحله اجرایی رسیده ۱۲۸ مشترک تحت پوشش اینترنت فیبر نوری قرار گرفتند که باید این عدد به ۲۹۵ هزار مشترک برسد و بطور متوسط در اجرای فیبر نوری ۴۰ درصد پیشرفت داشته ایم.

بخوانید:  برنامه افزایش ۴۰ درصدی تولید ایران خودرو خراسان در سال ۱۴۰۲

انتهای پیام منبع