۸ گام کلیدی اقتصادی در شروع زندگی زوج‌های جوان

۷- با دید بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید 

۳- بین نیازهای ضروری و غیر ضروری خانواده خود تفکیک کنید

۶- سعی کنید خود را با دیگران مقایسه نکنید

در بسیاری از مواقع علت ناکامی ما در اهداف اقتصادی آشنا نبودن ما با مسیری است که باید برای رسیدن به مقصد طی کنیم. مشاوران نقش مهمی در ترسیم این مسیر می توانند ایفا کنند.

خرج کردن پا به پای دیگران، اکثرا منجر به بدهی شده یا حداقل آن است که زوجین نمی‌توانند پس‌انداز کنند. درآمد و هزینه باید بر اساس نیاز زوج‌ها باشد نه بر حسب عادات دیگران.

اصولا هزینه‌کرد منابع مالی بدون داشتن برنامه و به تبع آن استراتژی، روز به روز دستیابی شما به یک زندگی آرام در حوزه اقتصاد را به تعویق می اندازد. 

گام اول رسیدن به یک آینده روشن مالی، ترسیم آن و نوشتن اهداف اقتصادی است. هدف گذاری اقتصادی به معنای نوشتن رویاهای اقتصادی نیست بلکه تعیین گام های مختلف برای رسیدن به اهداف متناسب با امکانات موجود و در دسترس است.  

نوشتن در کاغذ یا استفاده از نرم افزارهای حسابدار شخصی یکی از متداول ترین راه هایی است که امروزه طرفداران زیادی دارد و دورنمای خوبی از هزینه های احتمالی شما در آینده به شما می دهد.

۲- استراتژی رسیدن به اهداف خود را تعیین کنید

به گزارش برنا؛ رفاه زندگی در پیری منوط به برنامه ریزی اقتصادی در دوران شروع زندگی و جوانی است؛ کارشناسان معتقدند علت اصلی ایجاد این مشکلات تدبیر نکردن درست اقتصاد خانواده است اما به راستی چه گام هایی برای شروع یک زندگی لازم است.

بخوانید:  قطع عضو یک نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال قم

متناسب با جوانی و روحیه نشاط و تفریح ممکن است زوج های جوان در برنامه زندگی خود تفکیکی بین مخارج ضروری و غیر ضروری نداشته باشند.

شاید گام اول در این حوزه علاوه بر شناخت دقیق فرصت ها و محیط اطراف، مشورت با افراد موفق و متخصصین این حوزه است.

۴- در مسائل مالی شفاف باشید

بی توجهی به این موضوع رفته رفته مخارج ضروری و غیر ضروری شما را ادغام می کند و سبد پس انداز و سرمایه گذاری شما را کوچک می کند.

۸- برای بالا بردن سواد مالی خانواده خود برنامه داشته باشید

صرف پس انداز و نگهداری پول در شرایط فعلی اقتصادی -که تورم ارزش پول را کاهش می دهد –  کمترین کار سرمایه گذاری آن جهت حفظ ارزش پول است.

البته تفکیک آنها الزاما به معنای عدم استفاده کالاهای غیرضرور نیست بلکه هدف اصلی از این اقدام، تنظیم مصرف کالاها متناسب با هدف گذاری اقتصادی – مالی زندگی است.

حساب و کتاب به هر کدام از آن‌ها اطمینان می‌دهد که با توجه به میزان درآمد، مخارج و روش زندگی و با توجه به موقعیت مالی فعلی در سطح یکسانی هستند.

بسیاری از زوج‌های جوان نمی‌توانند پس‌انداز کنند و بیش از حد هزینه می‌کنند. خرج کردن پا به پای دیگران، اکثرا منجر به بدهی شده یا حداقل آن است که زوجین نمی‌توانند پس‌انداز کنند. درآمد و هزینه باید بر اساس نیاز زوج‌ها باشد نه بر حسب عادات دیگران.

مسایل مالی، وجه مشترک زوج‌ها در تمام سال‌ها خواهد بود بنابراین لازم است هریک از طرفین از همان ابتدا با یکدیگر صادق بوده، در مورد مسائل مالی همفکری نموده و متحد عمل کنند. برای رسیدن به هدفی مشترک، آینده‌ای روشن و پرهیز از جر و بحث‌های مالی که در بعضی خانواده‌ها دیده می‌شود، موارد زیر را رعایت کنید.

بخوانید:  گل اول کره‌جنوبی به استرالیا توسط هوانگ +فیلم

خیلی از زوج‌های جوان به دلیل صادق نبودن طرف مقابل، در مورد مسایل مالی دچار مشکل می‌شوند. بعضی وقت‌ها یکی از طرفین بدهی‌ها یا مخارج خود را از دیگری پنهان می‌کند. 

۱ – برای زندگی مشترک خود هدف گذاری کنید

زوج‌های جوان باید حساب درآمد خود را داشته باشند و با برنامه‌ریزی، بیش از آن خرج نکنند. برنامه‌ریزی شامل پس‌انداز مقداری از پول و سرمایه‌گذاری برای دوران بازنشستگی است.

تصمیم‌گیری مالی در سال‌های اول ازدواج نقش مهمی در رفاه سال‌های آتی دارد. زوج‌های جوان این فرصت را دارند با تصمیمی که در مورد مسایل مالی در سال‌های اول ازدواج می‌گیرند، سالیان سال از رفاه مالی بهره‌مند شوند.

۵- حساب درآمد و مخارج را به صورت مکتوب داشته باشید 

این باعث می‌شود هر طرف مشکلات مالی دیگری را پذیرفته و در مورد درآمد و مخارج به توافق برسند.

عمده مشکل فعلی اقتصادی مردم، کم بودن سواد اقتصادی آنهاست. برای این که بتوانید هوشمندانه اقتصاد خانواده خود را جلو ببرید حتما برای آموزش سواد اقتصادی خود برنامه داشته باشید.منبع

این پنهان‌کاری، زمینه‌ساز مشکلات برای طرف مقابل بوده، او نمی‌تواند مخارج یا میزان سرمایه را به طور صحیح برآورد و از نظر مالی برنامه‌ریزی کند.
 

سرمایه گذاری در بورس، شروع یک کسب وکار خانگی، قراردادن پول در صندوق های سرمایه‌گذاری، عضویت در تعاونی و … کمترین کارهایی است که می تواند جلوی کاهش  ارزش سرمایه شما را بگیرد.