10 دهکده و 1200 شرکت دانش بنیان کشاورزی در کشور راه اندازی می شود

فعالیت 310 شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی

image_2022_7_7-21_53_2_136_VHn

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ سید مجتبی خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تات در سفر یک روزه به استان قزوین ضمن افتتاح سامانه آبیاری قطره ای در ایستگاه پسته یزبر آبیک از چند طرح کشاورزی از جمله طرح 15 هکتاری سایبان در تاکستان بازدید و در جلسه شورای تحقیقات و قرارگاه دانش بنیان کشاورزی استان نیز شرکت کرد.

گلخانه

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تاکنون 4 دهکده کشاورزی در کشور راه اندازی شده و امیدواریم در یک سال آینده شش دهکده دیگر نیز احداث شود که به دلیل ظرفیت های خوب دشت قزوین آمادگی داریم در صورت فعال شدن حداقل 20 شرکت دانش بنیان در این استان، مجوز احداث دهکده کشاورزی در قزوین را نیز صادر کنیم.

ایجاد پارکهای فناوری کشاورزی در اولویت است

سید مجتبی خیام نکویی در پاسخ به این سوال که برای افزایش دانش کشاورزان و بهره برداران چه برنامه ای دارید؟ گفت: ارزیابی ها نشان می دهد حدود 70 درصد بهره برداران بخش کشاورزی یا بیسواد و یا کم سوادند(35 درصد کم سواد و 35 درصد بیسواد) لذا طرحی را برای آموزش کشاورزان پیشنهاد کرده ایم که با ایجاد هنرستان های تخصصی با همکاری وزارت آموزش و پرورش بتوانیم این خلاء را جبران کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این سفر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار برنا به سوالات مختلفی از جمله افزایش دانش بهره برداران، راه اندازی هنرستانهای کشاورزی، ورود دانش به مزارع و کاربردی کردن تحقیقات پاسخ گفت.

خیام نکویی تصریح کرد: این تعداد باید تا 20 درصد افزایش یابد و برنامه ریزی ما راه اندازی حداقل 1200 شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی است تا بتوانیم ضمن ارتقای بهره وری در تولید از هزینه های تولید نیز با بهره گیری از علم روز بکاهیم.

بخوانید:  تجهیز درمانگاه و خیریه امام علی (ع) شهر قدس به جهت خدمات رسانی بهتر به بیماران خاص

وی بیان کرد: بر اساس این طرح فرزندان کشاورزان می توانند در این هنرستانها تحصیل کنند و پس از گرفتن دیپلم در دوره های علمی کاربردی تا سطح کاردانی ادامه تحصیل دهند که با این روش می توانیم کشاورزان آینده را تربیت کنیم.

وی در خصوص احداث پارک های فنآوری و نوآوری کشاورزی هم گفت: اولین پارک فنآوری و نوآوری کشاورزی را یک ماه قبل ایجاد کردیم و قرار است 10 دهکده کشاورزی هم راه اندازی کنیم تا شرکتهای دانش بنیان در آنها مستقر شوند.

وی در خصوص ورود دانش و تحقیقات به مزرعه و استفاده از کارشناسان ترویج هم گفت: در این راستا پنجمین کاروان بهره وری کشاورزی را با کمک محققان راه اندازی کردیم که این افراد دانش خود رابه طور مستقیم به کشاورزان منتقل می کنند و در عین حال با سازمان نظام مهندسی هم توافق کردیم تا در قالب شرکت های تعریف شده بخشی از تولید محتوا در اختیارمان باشد و بخشی هم از طریق آنها در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآورشد: همزمان در شرایط موجود مجموعه کارشناسان ترویج هم یک سری کارهای آموزشی و ترویجی و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت تدارک دیده اند تا زمینه ارتقای دانش بهره برداران مهیا شود.

 منبع

خیام نکویی یادآورشد: در هر استان بر اساس نیازها و تقاضای موجود یک تا دو هنرستان کشاورزی احداث خواهیم کرد تا تربیت نیروی انسانی ماهر در عرصه کشاورزی آغاز شود.

احداث هنرستان کشاورزی در استانهای کشور

خیام نکویی در پاسخ به سوالی در مورد کاربردی شدن تحقیقات در بخش کشاورزی اظهارداشت: برای کاربردی شدن تحقیقات همه معاونت های اجرایی وزارت خانه و در استانها معاونت های سازمانها را درکمیته هایی تلفیق کرده ایم تا طرح هایی که قابلیت اجرا ندارند از دستور اجرا خارج شده و هر تحقیقاتی که کاربردی است حمایت شده و اجرا شود.

بخوانید:  حریف برخورداری در باکو انصراف داد

رئیس سازمان تات در مورد اولویت های این سازمان در سال جاری هم گفت: کاهش اقلامی وارداتی  مانند خوراک دام و طیورو توسعه برنامه های آموزشی و حمایت از تحقیقات کاربردی از اولویت های منهم امسال است.

رئیس سازمان تات( تحقیقات، آموزش و ترویج) در خصوص تعداد شرکت های دانش بنیان در عرصه کشاورزی هم اظهارداشت: در حال حاضر بیش از شش هزار شرکت دانش بنیان در عرصه های مختلف راه اندازی شده و در بخش کشاورزی فقط 310 شرکت دانش بنیان داریم که حدود 5 درصد است.

image_2022_7_9-0_16_12_238_mQO

33344

وی در مورد راه اندازی بورس خدمات دانش بنیان هم گفت: این پیشنهاد باید از طریق معاونت علم و فنآوری ریاست جمهوری پیگیری شود.

انتهای پیام