12 میلیون انگلیسی در فقر کامل به سر می‌برند

بانک مرکزی انگلیس در همین مدت نرخ بهره پایه را برای مهار تورم به بالاترین حد طی ۲ دهه گذشته افزایش داده و این مساله فشار زیادی را به مخارج میلیون‌ها خانوار انگلیسی که از تسهیلات وام مسکن استفاده می‌کنند وارد کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، آمار‌های رسمی در ششمین اقتصاد بزرگ جهان نشان می‌دهد که ۱۲ میلیون نفر بر اثر بحران هزینه‌های زندگی و مشکلات اقتصادی در این کشور، در فقر مطلق زندگی می‌کنند.

داده‌های وزارت کار و امور بازنشستگی انگلیس حاکیست که طی سال ۲۰۲۳ میلادی، ۶۰۰ هزار نفر به آمار فقرا در این کشور اضافه شده که از این میزان ۳۰۰ هزار نفر کودک بوده‌اند.

کلر آچیا مک مستر، مدیر امور خارجی موسسه خیریه ترن۲آس (Turn ۲ us) گفت: «افزایش آمار فقر کودکان در بریتانیا باید به عنوان یک وضعیت اضطراری ملی تلقی شود. در کشوری به ثروت ما، غیرقابل قبول است که میلیون‌ها کودک از وسایل ضروری مانند غذا و پوشاک محروم باشند.»

ارقام دولت لندن نشان می‌دهد که آمار فقرا از ۱۱.۴ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۲ میلیون نفر در سال گذشته رسیده است. شمار کودکان در فقر مطلق هم در همین بازه زمانی از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار افزایش یافته است. فقر مطلق به شرایطی اطلاق می‌شود که فرد قادر به پرداخت هزینه‌های اولیه زندگی مانند غذا، مسکن و سایر قبوض نباشد.

در این گزارش آمده است؛ انگلیس در یک بلاتکلیفی ۱۵ ساله گرفتار شده است. این کشور تمایل دارد خود را به عنوان یک مکان پویا و بازار آزاد تصور کند، اما اقتصادش از بسیاری از کشور‌های ثروتمند دنیا عقب است. به نوشته اکونومیست یک حفره عمیق در اقتصاد بریتانیا ریشه دوانده و خروج از اتحادیه اروپا اوضاع را بدتر کرده است.

بخوانید:  اقدامات موثری برای توسعه ورزش بانوان استان انجام شده است

مگان میک اوکانر،  عضو ارشد موسسه «از کودکان حفاظت کنید» هم گفت: «این ارقام تکان دهنده باید زنگ خطری فوری برای همه ما، به ویژه دولت بریتانیا باشد. هیچ دلیلی وجود ندارد که کودکان بدون غذا، گرما، اسباب بازی یا مکان خواب باشند.»

به گفته او، مدرسه همچنین لباس فرم دانش‌آموزانی را که ماشین لباسشویی ندارند، می‌شوید. وی افزود: «ما دانش‌آموزان زیادی داریم که در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که تخت کافی ندارند و یا مادری با دو یا سه کودک روی یک تحت می‌خوابد. به همین خاطر پشتیبان مدرسه اغلب کودکانی را که از کمبود خواب رنج می‌برند از کلاس خارج می‌کنند تا یک یا دو ساعت بخوابند.»

آمار‌ها نشان می‌دهد که نرخ تورم در انگلیس از اوج ۱۱ درصد در اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی به ۳.۴ درصد رسیده و دولت لندن هم پیش‌بینی کرده است که این رقم طی ماه‌های آینده به زیر ۲ درصد خواهد رسید.

بر اساس گزارش بانک مرکزی انگلیس، آمار کسانی که اقساط وام مسکن آن‌ها به تعویق افتاده است، در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۳ میلادی ۹.۲ درصد و در قیاس با سال قبل ۵۰ درصد افزایش یافته است. این بدهکاری ۲۰.۳ میلیارد پوند محاسبه شده که به گفته کارشناسان، در این مقطع رقم بالایی نیست، اما احتمال تشدید اوضاع، باعث نگرانی مدیران بانک مرکزی و کسانی شده است که درباره تعیین نرخ بهره پایه تصمیم‌گیری می‌کنند.

اما شمار فقرا در انگلیس در حالی رو به افزایش است که دولت طی سال گذشته حدود ۹۰۰ پوند به اقشار کم درآمد کمک کرده است. با این حال موسسات خیریه هشدار دادند که این مبالغ کفاف مشکلات عمیق اقتصادی جامعه را نمی‌دهد.

بخوانید:  بیشترین آب مصرفیِ‌ کشور، در زمینه کشاورزی/ حدود ۹۰درصد آب کشور در زمینه کشاورزی مصرف می‌شود

مدیر یک دبستان در منطقه‌ای محروم در شمال غرب انگلیس که به‌طور ناشناس صحبت می‌کرد، به این نشریه انگلیسی گفت: «ما دانش‌آموزی داریم که هفته‌ای یکی دو بار او را دوش می‌گیریم.» وی حمام خانواده دانش‌آموزش را نفرت‌انگیز توصیف کرد و گفت که آنها توان خرید محصولات شوینده را ندارند.

با این حال احزاب سیاسی مخالف می‌گویند که دولت باید وضعیت میدانی را ملاک قرار داده و مشکلات مردم را حل‌وفصل کند. عمده‌ترین چالش مردم انگلیس هزینه فزاینده مسکن است که طی دو سال گذشته جهش قابل توجهی را تجربه کرده و بخش عمده درآمد آنها را جذب می‌کند.

انتهای پیام/منبع

وی ادامه داد: بسیاری از دانش‌آموزان مدرسه او، «روی مبل‌ها و در خانه‌هایی با شیشه‌های شکسته، بدون پرده و یا دارای موش می‌خوابند.» او بیان داشت: «من از برخی از این خانه‌ها که بازدید می‌کنم واقعاً ناراحت می‌شوم.»

واقعیت این است که اقتصاد انگلیس بر اساس آمار‌ها در بدترین وضعیت نیم قرن گذشته قرار دارد. نشریه اکونومیست چندی پیش در گزارشی وضع موجود اقتصاد انگلیس را یک بحران مزمن نامید که با خروج این کشور از اتحادیه اروپا تشدید شد.

موسسات خیریه در انگلیس مدت‌هاست که زنگ خطر درباره گسترش فقر در این کشور را به صدا درآورده‌اند. چندی پیش هفته‌نامه آبزرور در گزارشی تکان‌دهنده نوشت که فقر در میان کودکان انگلیس از کنترل خارج شده و مدارس این کشور ناگزیر به اسکان، استحمام و شستن لباس‌های فرم دانش‌آموزان روی آورده‌اند.