48 کشور مشتریان محصولات نانوفناورانه ایران‌ساخت

شرکت های تولیدی فناوری نانو در سال 1400، محصولات خود را به 48 کشور صادر کرده اند. ترکیه و عراق مهم‌ترین میزبانان محصولات نانوفناورانه ایران ساخت هستند که شرکت‌های دانش‌بنیان بالای 10 میلیون دلار صادرات به این دو کشور را ثبت کرده اند.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

خبرگزاری برنا؛ چرا صادرات برای همه کشورها، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مهم و حیاتی است؟ چرا یکی از اهداف بلندمدت همه مجموعه‌های فعال در زمینه‌ها و عرصه های مختلف به صادرات و ایجاد بازارهای جهانی ختم می شود؟ و در نهایت چرا همه کشورها به دنبال یافتن جایگاهی مناسب و بالا در بازار بین‌المللی هستند؟

به زعم کارشناسان؛ صادرات می تواند بهترین شاخص برای به رخ کشیدن تعاملات و تبادلات یک کشور با دنیا و به نوعی قدرت نمایی در بخش تولید و خدمات محسوب شود. در کنار این کارکرد مهم برای صادرات؛ از ارزآوری فروش محصولات و خدمات به دیگر کشورها هم نباید غافل بود. اینکه بقای کشورها در بازار جهانی به میزان تبادلات مالی آن بستگی دارد یک امر واضح و روشن است.

دیگر مشتریان این محصولات هم شامل روسیه، هند، قزاقستان، آمریکا، انگلستان، مغولستان، پاکستان و غیره می‌شود.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

صنعت نانو یکی از حوزه‌های فناورانه‌ای است که در ایران روند رشد و توسعه خود را به خوبی طی کرده و سال ها است محصولات تولیدی در این زمینه هم پای بازار جهانی تولید و عرضه می شوند؛ به همین دلیل ورود این محصولات باکیفیت ایران ساخت به جهان و دیگر کشورها یک ضرورت و هدف مهم است که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان آن را دنیال می‌کند.

بخوانید:  آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان هرمزگان تا 23 تیر 1401

ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نیز برای ورود این محصولات به بازار جهانی به دنبال اجرای برنامه‌هایی است که ذیل کریدور فناوری تا بازار عملیاتی شده و به توسعه بازار محصولات نانو کمک کرده است.

ترکیه و عراق مهم‌ترین میزبانان محصولات نانوفناورانه ایران ساخت

بر اساس آمار ارائه شده توسط ستاد در سال 1400 شرکت‌های فناوری نانو موفق به صادرات محصولات این فناوری به ارزش 62 میلیون دلار شده‌اند.

گزارش ها حاکی از این است که پس از سال 1398 حجم صادرات فناوری نانو و محصولات مبتنی بر این فناوری روند صعودی گرفته و صادرات این محصولات در سال 1400 نسبت به سال قبل از آن 53 درصد رشد کرده است.

بر همین اساس یکی از پایه‌های اصلی تعریف شده در شکل‌گیری زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور و قانون جهش تولید دانش بنیان؛ ایجاد فرصت‌های مناسب صادراتی و بازار جهانی برای محصولاتی است که بر پایه دانش و فناوری در کشور تولید شده‌اند و برای ورود به بازار به حمایت‌های دولتی نیاز دارند.