اربعین تداوم رشادت و رسالت حضرت زینب(س) است

اربعین تداوم رشادت و رسالت حضرت زینب(س) است

«حکایت زخم ها» چگونه با اربعین پیوند می‌خورد

زرنگار عنوان کرد: مساله آخر که اسلام روی آن تاکید کرده حفظ حدود الهی با پایبندی به عفاف و حجاب حتی در شرایط سخت و اسارت دشمن است. این ها مطالبی است که زنان با توجه به الگوگیری از حضرت زینب(س) می توانند در جامعه ایفای نقش کرده و رسالت همسری، مادری و فرزندی خودش را در جامعه انجام دهد.

زرنگار با اشاره به مولفه های الگوسازی برای زنان توسط حضرت زینب(س) توضیح داد: نقش افشاگری و بیدارسازی جامعه از ظلم، رسالتی بود که حضرت زینب(س) در برابر بنی امیه ایفا کرد و نقش بنی امیه را در شهادت حضرت حسین(ع) نشان داد. پیام رسانی خون شهدا به نسل های آینده رسالت عظیمی بود که حضرت زینب(س) انجام داد؛ همچنین مساله پرستاری، مراقبت، پشتیبانی، حمایت، مدیریت و برنامه ریزی پشت جبهه از دیگر مولفه هایی است که می توان برای زنان الگوسازی کرد.

وی با اشاره به اینکه شهید قربانی دغدغه مند ظهور امام زمان(عج) بود، عنوان کرد: من وقتی کتاب «دلتنگ نباش» را کار می کردم فکر نمی کردم حضرت آقا پیام بدهند که من این کتاب را خواندم و به دیدار ایشان برویم. من در دیدار با ایشان خیلی گریه می کردم. اولین چیزی که به ایشان گفتم این بود که چند ماه بعد از اعزام ایشان به سوریه یک روز می خواستیم بیرون برویم دیدم در ماشین سکوت کرده و گفت: خانم صدای پای امام زمان(عج) می آید می شنوی. اگر این هفته بیاید چه کاری می کنی. گفتم، تو واقعا به این موضوع فکر می کنی. گفت؛ من کل هفته را به این فکر می کردم که چه کاری می توانم برای امام زمان(عج) بکنم. همیشه به من می گفت کارت را خوب انجام بده و ببین برای امامت چه می کنی.

وی یادآور شد: من در کتاب تلاش کردم تفاوت زبانی این افراد و ویژگی های گفتاری این افراد با زبان خودشان مشخص شده باشد مثلا ما ایرانی ها حضرت زینب(س) می گوییم، افغانی ها بی بی زینب، یا لبنانی ها سیده زینب می گویند.

بخوانید:  چاق‌ترین سگ خیابانی با ۱۰۰ کیلوگرم وزن! + عکس

فرحروز فاتحی، مدیرعامل بنیاد آیه های ایثار و تلاش نیز در پایان این نشست درباره کارگروه ایثارگران توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این برنامه یکی از برنامه های ستاد اربعین است و امیدوارم در سال های آتی این برنامه را بتوانیم در عتبات عالیات برگزار کنیم.

آخرتی درباره ایده نگارش کتاب گفت: دیدار با یک جانباز لبنانی بدون دو دست سبب تالیف این کتاب شد. من بعدها تلاش کردم با خانواده او آشنا شوم و دیدم او فرد منفعلی نیست و در دانشگاه درس می خواند. آن وقت به ذهنم رسید که به سراغ این افراد به عنوان راوی مستقیم برویم. بعد به سراغ رضا سلمانی رفتم و با دو جانباز دیگر خاطراتشان را به اشتراک گذاشتند و در نهایت این کتاب شکل گرفت.

وی ادامه داد: تمام این افراد وقتی می بینند حریم اسلام و قبیله بنی هاشم به خطر می افتد فارغ از نژادهایشان، خودشان را به یک هدف مشترک برای دفاع می رسانند. نخ تسبیح این چهار جانباز هم حاج قاسم است که در روایتشان آمده است.


آیا این خبر مفید بود؟

همسر شهید مدافع حرم با بیان اینکه شهید قربانی همیشه مشکل گشای کار دیگران بود، گفت: از ویژگی های شهید قربانی این بود که به شدت غصه دیگران را می خورد و گاهی آنقدر که من تعجب می کردم. سعی می کرد از نیازمندان دستگیری کند. او بسیار آدم با نظم و ترتیب و با برنامه ریزی بود. در نماز خواندنش انگار یک هیچ بود که در برابر همه چیز می ایستاد. همیشه با یک مهر کربلا نماز می خواند و گویی دیگر خودش نبود.

در پایان این نشست از نویسنده، سخنران نشست و همسر شهید قربانی با اهدای لوح تقدیر و هدیه قدردانی شد.

21

الهه آخرتی، نویسنده کتاب «حکایت زخم ها» نیز در این نشست در معرفی این اثر گفت: این کتاب اربعینی است؛ بدین جهت که تنوع و گوناگونی ملیت ها در چهار راوی آن یعنی جانباز ایرانی، لبنانی، افغانستانی و پاکستانی وجود دارد. ویژگی دیگر کتاب که آن را به اربعین پیوند می زند این است که قهرمانان از دل حادثه بر می گردند و راوی مستقیم حادثه ها هستند و نقل قول غیر مستقیم نداریم. همچنین ویژگی دیگر این اثر نقش همسران و مادران این افراد است که هریک نقش ویژه ای در تربیت و همراهی افراد دارند.

بخوانید:  هیئت مدیره خانه سینما برای کار سیاسی وکالت ندارد

 

طاهره زرنگار، مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه درباره زنان و مقاومت اسلامی و ارتباط آن با اربعین گفت: اربعین تداوم رشادت و رسالت حضرت زینب(س) است. درست است که اساس و فطرت زن بر لطافت استوار است اما وقتی پرچم هدایت بر دوش زنان باشد زن و مرد بودن معنایی ندارد و انسانیت معنا پیدا می کند.

اربعین تداوم رشادت و رسالت حضرت زینب(س) است

اربعین تداوم رشادت و رسالت حضرت زینب(س) است

انتهای پیام/

معرفی و مروری بر کتاب «حکایت زخم‌ها» توسط الهه آخرتی، نویسنده اثر و شعرخوانی از جمله برنامه های این نشست بود. این برنامه با مشارکت بنیاد آیه های ایثار و تلاش، ستاد مرکزی اربعین حسینی و مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر برگزار شد.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

وی با اشاره به بیوگرافی شهید قربانی، گفت: شهید قربانی متولد اول خرداد ۱۳۶۸ در یک خانواده مذهبی و نظامی بود. پدرشان از سرداران جبهه مقاومت و از دوستان حاج قاسم بودند و از همان ابتدا به دلیل جنگاوری ها پدرشان سال ها در بوسنی زندگی می کردند  و آنجا با فرهنگ شهادت آشنا می شود و از پدر این فرهنگ را می آموزد.

فروتن گفت: شهید قربانی خیلی اهل خرید بود و گاهی هفت ساعت زمان می گذشت که در بازار برای من یک روسری بخرد. اما در پایان می گفت این روسری را خریدی اما به آن دل نبند چون باید یک روز آن را باید بگذاری و بروی. شهدا مثل ما دوست داشتند و عاشق بودند اما می دانستند دنیا محل گذر است و باید از همه چیزهای مادی عبور کنند.

الگوسازی برای زنان توسط حضرت زینب(س)

به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛  همزمان با فرارسیدن ایام اربعین حسینی ویژه برنامه فرهنگی «زنان و مقاومت در امتداد اربعین» توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران با مشارکت بنیاد آیه های ایثار و تلاش با سخنرانی طاهره زرنگار، مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه و حضور همسر روح‌الله قربانی شهید مدافع حرم، جمعی از شاعران، نویسندگان، کتابداران و اصحاب رسانه ۲۰ شهریور ماه در سالن جلسات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

بخوانید:  دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان + تفسیر
وی با اشاره به اینکه تربیت و پرورش نسل، رسالت زنانه است و در دامن زنان است که نسل پرورش می یابد، افزود: اینکه برخی می گویند زنان نقشی در هدایت و رهبری جامعه ندارند، درست نیست و حضرت زینب(س) مدیریت زنانه خود در حکمرانی اسلامی را در اربعین نشان داد. اگرچه زن نمی تواند امام باشد اما گاهی دفاع از ولایت بر دوش او است؛ مانند نقش حضرت فاطمه(س) در  دفاع از ولایت حضرت علی(ع) و حضرت زینب(س) در ماندگاری و حفظ اصالت عاشورا با ایراد خطابه‌ها توسط ایشان.

وی با بیان اینکه روحیه بخشی به بازماندگان و خانواده اسرا حتی در سخت ترین شرایط، شاخصی از الگوسازی و مدیریت بحران است، گفت: تبدیل تهدید اسارت به فرصت با ایراد سخنرانی های کوبنده ای که حضرت زینب(س) داشتند و جامعه را به سمت درستی جهت دادند؛ عمق بخشیدن حماسه پردازی با برپایی عزاداری و تحریک احساسات و عواطف انسانی؛ شهید پروری با تربیت فرزندان مجاهد و حق گرا و تشویق و ترغیب آن ها به دفاع از دین و مقاومت و صبر پایداری و تاسی از قرآن کریم و سیره اهل بیت(ع) رسالتی بود که حضرت زینب به خوبی در آن ایفای نقش کردند.

فروتن افزود: شهید قربانی در سن ۱۵ سالگی مادرش را از دست می دهد و مسیر زندگی اش تغییر می کند. چون مارش می گفت دوست دارم یا طلبه شوی یا شهید، او مسیر طلبگی را طی کرد اما به دلیل علاقه به کار نظامی و جنگاوری از عرصه طلبگی وارد دانشگاه افسری سپاه می شود و به نیروی قدس سپاه می پیوندد.

شهید قربانی دغدغه مند ظهور امام زمان(عج) بود

زینب فروتن، همسر شهید روح الله قربانی درباره این شهید گفت: من با افتخار همسر مدافع حرم شهید قربانی هستم و خوشحالم که در ابتدای جوانی توانستم از بهترین فرد زندگی ام بگذرم. امیدوارم در این راه ثابت قدم بمانم.